Постанова № 61231147, 07.09.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
814/189/16
Номер документу
61231147
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/189/16

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Желєзний І. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,

при секретарі Мадюді В.В.,

за участю прокурора Ейсмонт І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора Миколаївської області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 року по справі за адміністративним позовом керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації до державного реєстратора прав на нерухоме майно Очаківського міськрайонного управління юстиції у Миколаївській області Сідень Вікторії Володимирівни та Очаківського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2016 року керівник Миколаївської місцевої прокуратури № 1 звернувся до суду в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації (далі Миколаївська ОДА) з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Очаківського міськрайонного управління юстиції у Миколаївській області Сідень В.В. (далі державний реєстратор Очаківського МРУЮ у Миколаївській області Сідень В.В., державний реєстратор) та Очаківського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області (далі Очаківське МРУЮ). З урахуванням заяви про зміну позовних вимог позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора від 11 листопада 2015 року про відмову у державній реєстрації прав Миколаївської ОДА на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1 га, розташовану в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області. Крім того, позивач просив зобов'язати сектор державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Очаківського МРУЮ зареєструвати право власності Миколаївської ОДА на названу земельну ділянку (а. с. 63-69).

В обґрунтування позову зазначалось, що 5 листопада 2015 року Миколаївська ОДА звернулась до Очаківського МРУЮ із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1 га, розташовану в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області. Проте, рішенням державного реєстратора від 11 листопада 2015 року за № 26047688 Миколаївській ОДА відмовлено у названій реєстрації з посиланням на те, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а також на те, що із заявою про державну реєстрацію прав звернулась неналежна особа. На думку позивача, вказана відмова є протиправною та підлягає скасуванню.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, заступник прокурора Миколаївської області в апеляційній скарзі зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом не прийнято до уваги, що категорія земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 як «землі сільськогосподарського призначення» визначена розпорядженням Очаківської РДА від 8 квітня 2011 року № 109, яке скасовано постановою Верховного Суду України від 1 липня 2015 року, прийнятою за результатами розгляду справи № 6-523цс15, з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України. Крім того у названій постанові Верховного Суду України зазначено, що землі в межах двох кілометрів прибережних захисних смуг навколо морських заток і лиманів не можуть передаватися у власність громадян, оскільки це землі водного фонду України. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, виступ прокурора в підтримку апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність її задоволення.

Судом встановлено, що 5 листопада 2015 року Миколаївська ОДА звернулась до Очаківського МРУЮ Миколаївської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1 га, розташовану в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.

Рішенням державного реєстратора Очаківського МРУЮ у Миколаївській області Сідень В.В. від 11 листопада 2015 року № 26047688 відмовлено Миколаївській ОДА у названій реєстрації у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, та із заявою про державну реєстрацію прав звернулась неналежна особа.

Відмовляючи керівнику Миколаївської місцевої прокуратури № 1 у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що державний реєстратор, приймаючи оскаржене рішення, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України.

Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.

Так, правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч. 1 ст. 8 названого Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) орган державної реєстрації прав, зокрема, проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

Згідно пунктам 1 та 2 ч. 2 ст. 9 Закону (у вказаній вище редакції) державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення; відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Частиною 4 названої статті Закону визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

На підставі ч. 1 ст. 15 Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

- прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

- встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

- прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

- внесення записів до Державного реєстру прав;

- видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

- надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

На момент виникнення спірних правовідносин перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначався Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868.

Відповідно до п. 15 названого Порядку під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:

1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);

2) повноважень заявника;

3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;

5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Згідно п. 20 названого Порядку за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.

Пунктом 36 Порядку визначено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.

На підставі п. 37 Порядку документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є:

1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат;

2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;

3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;

4) видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати;

5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону;

6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дублікат;

7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи його дублікат, видані до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією;

8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;

9) державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею;

10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;

11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди;

12) заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно;

13) закон, яким установлено сервітут на нерухоме майно;

14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;

15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;

16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Виключний перелік підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень визначено ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у вказаній вище редакції), до яких, зокрема, відносяться звернення із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень неналежної особи (пункт 3) та подання документів, які не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують (пункт 4).

Як встановлено матеріалами справи, 5 листопада 2015 року Миколаївська ОДА звернулась до Очаківського МРУЮ Миколаївської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1 га, розташовану в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.

Матеріалами справи також встановлено, що Миколаївською ОДА разом із заявою надано постанову Верховного Суду України від 1 липня 2015 року у справі № 6-523цс15, витяг з ЄДРЮОФОП, витяг з Державного земельного кадастру, їх копії, а також копії довіреності та паспорту особи - представника облдержадміністрації (а. с. 12-23).

Таким чином, позивачем були подані до Очаківського МРУЮ всі необхідні документи для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень на вказану земельну ділянку.

Проте, рішенням державного реєстратора Очаківського МРУЮ у Миколаївській області Сідень В.В. від 11 листопада 2015 року № 26047688 відмовлено Миколаївській ОДА у названій реєстрації у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, та із заявою про державну реєстрацію прав звернулась неналежна особа (а. с. 24).

Разом з цим, з наданої позивачем постанови Верховного Суду України від 1 липня 2015 року у справі № 6-523цс15, зокрема, вбачається, що позовні вимоги Очаківського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано розпорядження Очаківської районної державної адміністрації від 8 квітня 2011 року № 109 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян України (37 осіб) для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності, не наданих у власність або у користування в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1 га для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність ОСОБА_2. Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 18 жовтня 2011 року, виданий на ім'я ОСОБА_2, на земельну ділянку площею 1 га в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області. Зобов'язано ОСОБА_2 повернути у державну власність земельну ділянку площею 1 га в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.

Таким чином, названим вище судовим рішенням було скасовано розпорядження Очаківської РДА від 8 квітня 2011 року № 109, яким було визначено категорію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 як «землі сільськогосподарського призначення».

При цьому, у мотивувальній частині названої постанови Верховного Суду України зазначено, що землі в межах двох кілометрів захисних смуг навколо морських заток і лиманів, до яких належить названа вище земельна ділянка, не можуть передаватись у власність громадян, оскільки це землі водного фонду України.

Отже, названим вище судовим рішенням, яке в силу ч. 1 ст. 14 Цивільного процесуального кодексу України є обов'язковим для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягає виконанню на всій території України, було скасовано розпорядження райдержадміністрації, яким було визначено категорію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 як «землі сільськогосподарського призначення», визнано недійсним державний акт на право власності на названу земельну ділянку та зобов'язано ОСОБА_2 повернути земельну ділянку у державну власність.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання названого рішення Верховного Суду України, згідно акту прийому-передачі від 11 листопада 2015 року ОСОБА_2 передала, а представник Миколаївської ОДА прийняв земельну ділянку площею 1 га в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, у зв'язку з чим головним державним виконавцем відділу ДВС Очаківського МРУЮ Миколаївської області винесено постанову від 11 листопада 2015 року про закінчення виконавчого провадження (а. с. 21-22).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) рішення суду, що набрало законної сили, є підставою для державної реєстрації прав.

Із врахуванням викладеного, апеляційний суд приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції не було взято до уваги вказані обставини, що призвело до неправильного вирішення справи, оскільки під час розгляду заяви Миколаївської ОДА у державного реєстратора були відсутні підстави, визначенні ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», для прийняття рішення про відмову у державній реєстрації права на названу земельну ділянку.

Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про задоволення вимог позивача.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Миколаївської області задовольнити.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Миколаївської обласної державної адміністрації задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Очаківського міськрайонного управління юстиції у Миколаївській області про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 11 листопада 2015 року № 26047688.

Зобов'язати Очаківське міжрайонне управління юстиції у Миколаївській області зареєструвати право власності Миколаївської обласної державної адміністрації на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 1 га, розташовану в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Повний текст постанови складено 12 вересня 2016 року.

Головуючий: О.С. Золотніков

Судді: Ю.В. Осіпов

В.О. Скрипченко