ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 вересня 2016 року Справа № 913/770/16
Провадження №26/913/770/16
За позовом Керівника Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод, м .Київ
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Масловський С.В.
У засіданні брали участь:
від органу прокуратури: ОСОБА_1, прокурор відділу прокуратури на підставі посвідчення № 028256 від 15.08.2014;
від позивача: не прибув;
від відповідача: не прибув.
В судовому засіданні 05.09.2016 судом у відповідності до статті 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
04.07.2016 керівник Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод про внесення змін до договору оренди землі б/н від 15.03.2007, державна реєстрація від 03.04.2007 за №040740600134, укладеного між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод відносно земельної ділянки, що розташована за адресою: вул. Орджонікідзе, б.128, м. Лисичанськ Луганської області, терміном на 10 років, загальною площею 0,4730 га, з яких під капітальну триповерхову забудову 0,3238 га; під проїзди, проходи, площадки -0,1228 га; під зелені насадження 0,0264 га, виклавши п.п.5, 9, 11 в наступній редакції: п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: - на період експлуатації з 01.01.2016 складає 1431061,56 грн; п.9 Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2016 42931,85 грн за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанськ, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код платежу 18010600; п.11 Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2016 3577,65 грн не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем.
04.07.2016 ухвалою господарського суду Луганської області призначено розгляд питання щодо підтвердження підстав представництва Керівником Лисичанської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лисичанської міської ради з заявленими позовними вимогами на 20.07.2016.
20.07.2016 в судовому засіданні підтверджені підстави представництва Керівником Лисичанської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лисичанської міської ради. Ухвалою господарського суду Луганської області від 20.07.2016 порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 15.08.2016. Ухвалою від 15.08.2016 відкладено на 22.08.2016, ухвалою від 22.08.2016 відкладено на 29.08.2015, ухвалою від 29.08.2016 відкладено на 05.09.2016.
19.07.2016 Лисичанська міська рада через канцелярію господарського суду Луганської області подала письмові пояснення, в яких зазначає, що листом №1630/01-16 від 12.05.2016 звернулась до Лисичанської місцевої прокуратури з пропозицією щодо звернення до суду в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради про внесення змін до договорів оренди землі щодо переводу на нові ставки орендної плати. Прокуратура Луганської області листом №5190 вих.16 від 29.06.2016 повідомила про намір звернутися до господарського суду Луганської області.
20.07.2016 відповідач через канцелярію господарського суду Луганської області подав заперечення відносно питання щодо підтвердження підстав представництва Керівником Лисичанської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лисичанської міської ради, в яких зазначає, що прокурором не доведено наявність підстав для представництва інтересів держави та позивачем по справі має бути сторона договору, а саме Лисичанська міська рада Луганської області.
12.08.2016 від Лисичанської міської ради через канцелярію господарського суду Луганської області надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що управління власності Лисичанської міської ради надіслало ТОВ НВП Лисичанський гумово-технічний завод листи №737/01-02 від 03.08.2016 та № 53/01-02 від 19.01.2016 щодо необхідності отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в оренді. Не отримавши від відповідача витягів з технічної документації, управління власності Лисичанської міської ради звернулось до управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області листом № 58/01-02 від 21.01.2016 року щодо надання інформації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок які знаходяться в оренді у ТОВ НВП Лисичанський гумово-технічний завод. На підставі отриманої інформації відповідно до Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ, затвердженого рішенням Лисичанської міської ради від 25.12.2014 року №77/1236, управлінням власності Лисичанської міської ради була підготовлена додаткова угода до договору оренди земельної ділянки № 040740600134 від 03.04.2007 року та листом № 342/01-02 від 17.03.2016 року направлено в адрес НВП Лисичанський гумово-технічний завод, що підтверджується фіскальним чеком від 21.03.2016 року та описом цінного листа 9310004769726. Також Лисичанська міська рада зазначає, що підтримує позовні вимоги.
15.08.2016 керівник Лисичанської місцевої прокуратури, на виконання вимог ухвали суду, на адресу електронної пошти господарського суду Луганської області надіслав копію витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4730 га, розташованої за адресою: м. Лисичанеьк, вул. Незалежності, 128, від 18.08.2016 №10-28-0.3-1 141/2-16.
15.08.2016 відповідач через канцелярію господарського суду Луганської області подав клопотання про зупинення провадження у справі, в яких зазначено, що позовні вимоги не визнаються повністю, оскільки на у думку відповідача нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена не вірно, не правильно застосовано коефіцієнт 1,2, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, а в розрахунку слід враховувати частини, з яких складається вказана земельна ділянка. В даному випадку керуючись положеннями абзацу 3 пункту 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України. Української академії аграрних наук 27.01.2006 №18/15/21/11 при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки. 27.07.2016 ТОВ НВП Лисичанський ГТЗ звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо застосування значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 1,2 при визначені нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,4730 га, землекористувач - ТОВ НВП Лисичанський гумово-технічний завод для розміщення та експлуатації вбудованих приміщень центральної заводської лабораторії (ЦЗЛ), та яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності (Орджонікідзе), 128; 2) скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.07.2016 № 32-28-0.2-976/2- 16 виданий Управлінням Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської; 3) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,4730 га, землекористувач - ТОВ НВП Лисичанський гумово-технічний завод для розміщення та експлуатації вбудованих приміщень центральної заводської лабораторії (ЦЗЛ), та яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності (Орджонікідзе), 128, з урахуванням частин, з яких складається вказана земельна ділянка і застосовувати відповідні значення Коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання кожної частини земельної ділянки, а саме: під капітальну триповерхову забудову - 0,3238 га, значення Кф - 1,2 Землі промисловості; під проїзди, проходи, площадки - 0,1228 га. значення Кф - 0,1 Інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту : під зелені насадження - 0.0264 га. значення Кф - 0.5 Інші землі - землі зелених насаджень, та видати позивачу витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки. Відповідач посилаючись на ч. 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України просить суд зупинити провадження у справі.
Суд відмовляє в задоволенні зазначено клопотання у звязку з тим, що відповідачем не надано суду доказів відкриття провадження в адміністративній справі.
15.08.2016 від Лисичанської місцевої прокуратури, на виконання вимог ухвали суду, через канцелярію господарського суду Луганської області надійшла копія витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4730 га, розташованої за адресою: м. Лисичанеьк, вул. Незалежності, 128, від 18.08.2016 №10-28-0.3-1 141/2-16.
22.08.2016 представник відповідача через канцелярію господарського суду Луганської області подав клопотання продовження строку розгляду справи.. Відповідно до ст.69 ГПК України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів. Суд відмовляє в задоволені зазначеного клопотання у звязку з тим, що дана справа не є винятковим випадком.
05.09.2016 Лисичанська міська рада на адресу електронної пошти господарського суду Луганської області надіслала клопотання, в якому просить суд розглянути справу без участі представника.
05.09.2016 в судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суду Луганської області,-
ВСТАНОВИВ:
Стосовно правомірності звернення з даним позовом до суду керівника Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Лисичанська міська рада Луганської області, суд зазначає наступне:
Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або субєктом владних повноважень.
Абзац третій частини першої та частина третя ст. 2 Господарського процесуального кодексу України визначають, що господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. у справі № 1-1/99 зазначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Підставою звернення керівника Лисичанської місцевої прокуратури з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.
До відання Лисичанської міської ради, на підставі ст.33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, належить справляння плати за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і , внаслідок цього неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоровя та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Враховуючи викладене, суд вважає, що керівник Лисичанської місцевої прокуратури правомірно, згідно діючого законодавства звернувся до суду з даною позовною заявою для захисту інтересів держави в особі Лисичанської міської ради.
15.03.2007 між позивачем, Лисичанською міською радою, як орендодавцем, та відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод , як орендарем, укладено договір оренди землі б/н.
Умовами договору сторони погодили, що орендодавець, на підставі рішення № 217 від 21.02.2007 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації вбудованих приміщень центральної заводської лабораторії, яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128 (п.1). В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4730 га, у тому числі: під капітальну триповерхову забудову 0,3238 га; під проїзди, проходи, площадки - 0,1228 га; під зелені насадження - 0,0264 га. (п.2.). На земельній ділянці розташовані триповерхова будівля, що належить орендарю на підставі приватної власності (п.3.). Земельна ділянка передається в оренду відповідно п.3 цього договору (п.4.). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації складає 912133,20 грн (п.5.). Договір укладено на 10 років, починаючи з дати його державної реєстрації. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.8). Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації 13682,00 грн за рік (п.9.). Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: на період експлуатації - 12826,51 грн (п.11.). Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, коефіцієнтів орендної плати, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини оренда підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (п.12.). Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку (п.33.).
11.12.2013 рішенням господарського суду Луганської області по справі №913/2682/13 внесені зміни в пункти 5, 9, 11 договору оренди землі, укладеного між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод за №040740600134 від 03.04.2007, та виклали в наступній редакції: Пункт 5: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1143919,65 грн. Пункт 9: Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3 % від нормативної грошової оцінки), що становить 34317,59 грн. за рік. Пункт 11: Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у розмірі 2859,80 грн не пізніше 30 числа наступного за звітним місяця.
25.12.2014 Лисичанською міською радою прийнято рішення №77/1236 про внесення змін в «Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанська» з метою приведення розміру орендної плати у відповідність до ст. 288 Податкового кодексу України, та встановлено, що річний розмір орендної плати за землю на території м. Лисичанськ, відведеної для розміщення промислових територій підприємств, організацій громадян, у т.ч. підприємств з виробництва харчової продукції, встановлюється у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до п.2 вказаного рішення, новий порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанськ вступає в дію з 01 січня 2015 року. Розрахунок орендної плати за землю виконується за формулою О (орендна плата) = НГО (нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн) * В (відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, %).
Відповідно до довідки управління Держгеокадастру у м. Лисичанську Луганської області №8-28-0.3-528/2-16 від 11.03.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128 становить 1431061,56 грн.
03.07.2015 Рішенням Лисичанської міської ради №83/1343 Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ з 01.01.2016 року введена в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Пунктом 2 вказаного рішення, встановлено, що базова вартість одного квадратного метра землі м. Лисичанська становить на 01.01.2015 року 173,50 грн/кв.м., яка складається із базової (середньої) вартості одного квадратного метра 138,91 грн/кв.м. станом на 01.01.2014 та коефіцієнту індексації нормативно-грошової оцінки земель за 2014 рік - 1,249.
В матеріалах справи наявний витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якого середня вартість земельної ділянки (яка знаходиться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Орджонікідзе, 128, загальною площею 0,4730 га) становить 138,91 грн/кв.м; нормативна грошова оцінка м2 становить 169,022354 грн; нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1431061,56 грн.
Листами №737/01-02 від 03.08.2015 та №53/01-02 від 19.01.2016 відповідач повідомлявся про необхідність отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки для укладання додаткової угоди до діючого договору оренди землі.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Згідно з ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності орендаря.
Згідно з ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За приписами ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України статтею 188 якого передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Частиною 1 ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Пунктом «а» частини 1 ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Пункт 34 частини першої ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з абз. 1 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до абз. 4 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Вказану позицію викладено у рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2002 року №15-рп/2002 та постанові Верховного суду України від 20.11.2012 року № 3-53гс12.
Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України Про оцінку земель визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України Про оренду землі істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Статтею 188 ГК України визначено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи викладене судом встановлено, що між позивачем, як орендодавцем, та відповідачем, як орендарем, було укладено договір оренди землі б/н від 15.03.2007. 11.12.2013 рішенням господарського суду Луганської області по справі №913/2682/13. внесено зміни до даного договору. 25.12.2014 Лисичанською міською радою прийнято рішення №77/1236 про внесення змін в «Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міста Лисичанська» з метою приведення розміру орендної плати у відповідність до ст.288 Податкового кодексу України, відповідно до якого розрахунок орендної плати за землю виконується за формулою О (орендна плата) = НГО (нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн) * В (відсоток від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, %).
03.07.2015 Рішенням Лисичанської міської ради №83/1343 Про затвердження нормативної грошової оцінки землі міста Лисичанськ з 01.01.2016 року введена в дію нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Листами №737/01-02 від 03.08.2015 та №53/01-02 від 19.01.2016 відповідач повідомлявся про необхідність отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки для укладання додаткової угоди до діючого договору оренди землі, але на час розгляду справи відповідач жодних дій на отримання вказаних документів не вчинив.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про внесення змін до договору оренди підлягають задоволенню повністю, адже ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати - належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень. При цьому, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що, в свою чергу, свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати, у звязку з затвердженням нового розміру нормативно грошової оцінки землі. Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, дана правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 18 травня 2016 року № 6-325цс16.
У відповідності до ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача в сумі 1378,00 грн.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
В И Р І Ш И В:
1. Позов керівника Лисичанської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі б/н від 15.03.2007 державна реєстрація від 03 квітня 2007 року №040740600134, який укладений між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод. Обєктом оренди за даним договором є - земельна ділянка площею 0,4730 га, надана в оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації вбудованих приміщень центральної заводської лабораторії, що знаходяться за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Незалежності, 128, виклавши пункти 5, 9, 11 в наступній редакції:
Пункт 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: на період експлуатації 1431061,56 грн (один мільйон чотириста тридцять одна тисяча шістдесят одна) грн 56 коп.)».
Пункт 9: «Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку (3% від нормативної грошової оцінки), що становить на період експлуатації 42931,85 грн (сорок дві тисячі девятсот тридцять одна грн 85 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УК у м. Лисичанську, ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 37800278, код пл. 18010600».
Пункт 11: «Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі на період експлуатації 3577,65 грн (три тисячі пятсот сімдесят сім грн 65 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем».
3. Стягнути з Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство Лисичанський гумово-технічний завод (код ЄДРПОУ 31097964, місцезнаходження: 02094, м. Червоногвардійська, буд.12, офіс 177) на користь прокуратури Луганської області (код ЄДРПОУ 02909921, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 27, р/р 35211068000839, банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп.
4. Видати наказ відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 09.09.2016.
Суддя С.В. Масловський