Постанова № 61222903, 29.08.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
815/1189/16
Номер документу
61222903
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1189/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2016 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СОКАР ПЕТРОЛЕУМ" до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області, Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "СОКАР ПЕТРОЛЕУМ" (далі - ТОВ "СОКАР ПЕТРОЛЕУМ") звернулось до суду з адміністративним позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області про скасування постанови від 05.01.2016р. №1 про накладення штрафних санкцій у розмірі 1 825 236,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що у період з 15.12.2015р. по 25.12.2015 р. спеціалістами Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області на об'єкті ТОВ "СОКАР ПЕТРОЛЕУМ" - АЗК за адресою: м.Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 159 було проведено позапланову перевірку, на підставі скарги від споживача, за результатами якої складено акт № 66/07 від 25.12.2015р. На підставі висновків зазначеного акту відповідачем прийнято постанову про накладення стягнень та застосовано стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 825 236,00 грн. Позивач зазначав, що у акті перевірки вказано, що ТОВ "СОКАР ПЕТРОЛЕУМ" здійснювало реалізацію нафтопродуктів (бензину А 95 виробництва НПЗ «Орлен» Польша), паспорт якості на які не відповідав вимогам чинного законодавства: не містив окремі реквізити, у тому числі національний знак відповідності технічному регламенту, затвердженому в Україні, а в оскаржуваній постанові про накладення стягнення зазначено, що реалізація товару «здійснюється за відсутності документу, який підтверджує якість продукції (паспорт якості)». Позивач зазначає, що вказаний висновок не відповідає дійсності, перевіряючим були надані документи, які містять інформацію про якість цього виду нафтопродуктів, та їх відповідність технологічному регламенту, затвердженому в Україні: паспорт якості на нафтопродукти (бензин А 95), виготовлений Заводом - виробником, з офіційним перекладом на українську мову, сертифікат відповідності, оформлений представником постачальника та декларацію відповідності, оформлену представниками підприємства - імпортера. Крім того, позивач вважає, що позапланова перевірка, проведена на підставі необґрунтованого звернення фізичної особи, з порушенням вимог чинного законодавства України, в акті перевірки № 66/07 від 25.12.2015р. зміст порушень не конкретизовано та не викладено відповідно до норм чинного законодавства України та перевірка якості продукції взагалі не проводилась.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог ТОВ"СОКАР ПЕТРОЛЕУМ" з підстав викладених у запереченнях на адміністративний позов, зазначивши що на адресу Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області надійшло звернення споживача вх. № А-1151 від 01.12.2015р. щодо реалізації неякісного палива АЗС ТОВ «Сокар Петролеум» (м.Одеса, вул.Чорноморського козацтва, 159), яке було направлено до Держспоживінспецїї України для отримання згоди на позаплановий захід та 03.12.2015р. отримана згода Держспоживінспекції України на проведення позапланового заходу. На підставі звернення та за згодою Держспоживінспекції України №03/7-2477-2015р. від 01.12.2015р. згідно направлення на проведення перевірки від 15.12.2015р. №856 спеціалістами Інспекції, у межах наданих повноважень, проведено позапланову перевірку АЗС ТОВ «Сокар Петролеум» (м.Одеса, вул.Чорноморського козацтва, 159). Представник відповідача зазначав, що у ході перевірки перевіряючим було надано переклад на державну мову паспорту якості на неетилований бензин 95, який, на думку відповідача, не є паспортом якості відповідно до вимог технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого ПКМУ від 01.08.2013 №927, оскільки у вказаному перекладі відсутні: номер документа, назва та адреса постачальника, дата відбирання проби, дата проведення випробування, відомості про декларацію про відповідність, номер партії (резервуару), підпис уповноваженої особи, завіреного печаткою, також відсутній національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам вищезазначеного технічного регламенту. Представник відповідача зазначав, що за встановлені перевіркою порушення 05.01.2016р. на суб'єкта господарювання накладено адміністративно-господарські стягнення згідно п.4 ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів» у розмірі 1825236,00грн.

Ухвалою суду від 19.07.2016р., яка занесена до журналу судового засідання, до участі у справі у якості відповідача було залучено Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області у зв'язку з проведенням згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р. №1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби з безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» реорганізації Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області шляхом приєднання до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області.

Представник Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області заперечував проти задоволення позовних вимог ТОВ «Сокар Петролеум», підтримавши письмові заперечення Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області.

Згідно з ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У період з 15.12.2015р. по 25.12.2015р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській області була проведена позапланова перевірка на АЗС ТОВ«СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» за адресою: м.Одеса, вул. Чорноморського козацтва 159 з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, за результатами якої складено акт перевірки №66/07 від 25.12.2015р. (а.с. 84-85)

У ході перевірки було встановлено порушення ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ»:

-п.п. 5,7,8,9,20 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01. 08.2013р. N 927;

-п.п. 9,27,29 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 р. N 1442;

-ст. 6,14 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991р.

N 1023-XII.

В обґрунтування зазначених висновків перевіряючим у акті перевірки зазначено що, у наданому ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» паспорті якості відсутні: номер паспорта, назва та адреса постачальника, дата відбирання проби, дата проведення випробування, відомості про декларацію про відповідність, номер партії (резервуару), підпис уповноваженої особи, завіреного печаткою, також відсутній національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам вищезазначеного технічного регламенту. Надану декларацію про відповідність неможливо ідентифікувати з нафтопродуктами, через відсутність вищезазначеної інформації у паспорті якості.

На підставі зазначених висновків акту перевірки Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській області 05.01.2016р. прийнято постанову про накладення стягнень №1, якою за реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, за що передбачена відповідальність згідно п.4 ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів» застосовано до ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» штраф у розмірі 1825236,00 грн.(а.с.18).

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991р. №1023-XII Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів. Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, оформлюються відповідними актами.

Відповідно до приписів ч.1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р.

№877-V встановлений перелік підстав для здійснення позапланових заходів, зокрема обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що позапланова перевірка ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» була проведена Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській області на підставі звернення фізичної особи ОСОБА_1 від 01.12.2015р. (а.с.66) за згодою Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів №0317-2477-2025 від 01.12.2015р. на проведення позапланових заходів зі здійснення державного контролю Держспоживінспекції в Одеській області, а саме на проведення позапланової перевірки ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ», АЗС, м.Одеса, вул.Чорноморського козацтва,159, на підставі звернення ОСОБА_1.(а.с.65), а тому, суд вважає, що відповідачем було дотримано порядок проведення перевірки.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.23 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть відповідальність за виготовлення або реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, - у розмірі трьохсот відсотків вартості виготовленої або одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.5 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01. 08.2013р. №927 дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.

Згідно з п.8, 9 зазначеного Технічного регламенту кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива. Документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність;посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою.

Судом встановлено, що 01.09.2013р. між ТОВ «ТД«СОКАР УКРАЇНА» та ТОВ«СОКАР ЕНЕРДЖІ УКРАЇНА» укладено договір поставки нафтопродуктів №1/010913.

01.01.2015р. між ТОВ «СОКАР ЕНЕРДЖИ УКРАЇНА» (покупець) та Польським нафтовим заводом «ОРЛЕН.С.А.» (продавець) укладено договір купівлі - продажу №PL/610188201/15/0003. Згідно п.п.1.1 вказаного договору продавець зобов'язаний продати а покупець придбати на умовах DAP (згідно правил ІНКОТЕРМС 2010) 16512,00 МТ неетилованного бензину 95.

Згідно п.п. 2.2. договору купівлі - продажу від 01.01.2015р. №PL/610188201/15/0003 якість товару реалізованого згідно вказаного договору повинно відповідати сертифікату якості (паспорту), виданому заводом виробника, відвантажуючого товар. Така якість буде вважатись остаточною для обох сторін.

Згідно видаткових накладних від 09.12.2015р. №18910 (а.с.79) та від 14.12.2015р. №19010 (а.с.77) постачальником палива, зокрема А-95 в пункт розвантаження АЗС №01/16 м.Одеса, вул. Чорноморського козацтва,159 є ТОВ «ТД «СОКАР Україна».

Судом встановлено, що зазначений бензин було ввезено на Україну протягом жовтня - листопада 2015 року (а.с. 111-159).

ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» було надано під час перевірки паспорт якості неетилованого бензину 95, виготовленого Польським Нафтовим концерном АТ «Орлен», який є виробником зазначеного бензину, від 10.11.2015р.(а.с.19-21,76).

Також, при перевірці ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» було надано перевіряючим Сертифікат відповідності №UA1.072.0141820-14 на бензин автомобільний неетильований 95 який випускається польським нафтовим Концерном ОРЛЕН С.А. та ввозиться на Україну з 08.12.2014р. до 07.12.2015р. (а.с.74)

Разом з тим, відповідно до оскарженої постанови Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській застосовано до ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» штрафні санкції за реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища. Однак, враховуючи викладене, наявність зазначених документів, що підтверджують якість товару, та відсутність будь - яких доказів з боку відповідачів того, що вказаний бензин та його використання є таким, що загрожує безпеці для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, суд вважає, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській області необґрунтовано застосовано до ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» штрафні санкції згідно постанови №1 від 05.01.2016р., а тому вказана постанова підлягає скасуванню судом.

Враховуючи зазначене, адміністративний позов ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.158 - 163,167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ТОВ «СОКАР ПЕТРОЛЕУМ» - задовольнити.

Скасувати постанову Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області від 05.01.2016р. №1 про накладення штрафних санкцій у розмірі 1825236,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.О. Танцюра