Постанова № 6121151, 22.05.2009, Керченський міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.05.2009
Номер справи
2-а-314/09
Номер документу
6121151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-314/09

П О С Т А Н О В А

іменем України

22 травня 2009 року, 9 год. 00 хв. м. Керч АР Крим.

Керченський міський суд у складі:

судді – Коротковой Л.М.

при секретарі – Пшеничної Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Керчі адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці і соціального захисту населення Керченської міської Ради, Міністерства фінансів України про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити певні дії, стягнення недоотриманої суми державної допомоги,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи його тим, що будучи матір'ю малолітньої доньки Ул’яни, яка народилася 05.08.2008 р., вона звернулася до відповідача ОСОБА_2 праці і соціального захисту населення Керченської міської Ради з заявою про перерахунок та виплату щомісячної допомоги з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», тому що щомісячна допомога виплачується у розмірі 130 грн. на місяць, хоча прожитковий мінімум набагато вищій. Проте листом УТСЗН КГС від 09.02.2009 р. їй було відмовлено у виплаті допомоги в повному розмірі, не дивлячись на те, що припинення у виплаті допомоги ЗУ «Про бюджет України на 2007 рік», було визнано неконституційним за рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року. У 2008 році допомога з догляду за дитиною сплачується згідно п. 23 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», але рішенням Конституційного суду України від 27.11.2008 р. була встановлена неможливість вносити зміні до законів України ЗУ «Про держбюджет». Вважає дану відмову незаконною і просить стягнути щомісячну допомогу з догляду за дитиною за період з 01.10.2008 р. по 31.05.2009 р. у розмірі 4312 грн.00 коп. Також просить зобов’язати Міністерство фінансів України забезпечити фінансування управлінню праці та соціального захисту населення м. Керчі необхідні виплати допомоги за доглядом за дитиною.

Представник відповідача- управління праці і соціального захисту населення Керченської міської Ради позов не визнала повністю, пояснивши, що управління не може провести виплату допомоги в повному обсязі на тих підставах, що позивачка будучи особою застрахованою, повинна отримувати її відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», у ст. 15 якого вказано, що допомога по доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнюється різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним прибутком сім’ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн. та виплачується позивачці.

Представник відповідача – Міністерства фінансів України в судове засідання не з’явився, але надіслав суду заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позову позивачці, мотивуючи свої заперечення тим, що саме органи місцевого самоврядування є відповідальними за використання коштів Державного бюджету України на 2008 та 2009р. Розмір та порядок виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми та Закону України «Про загальне державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» визначаються Кабінетом Міністрів України.

Вислухавши думку сторін та дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає частковому задоволенню по наступних підставах.

З сукупності зібраних у справі доказів судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої доньки ОСОБА_3, яка народилася 05.08.2008 р. (а.с.3).

Вона має право відповідно до ч.6 ст. 14, ч.1 ст. 15 і п. 3 розділу VIII ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2334-III від 22.03.2001 р. на отримання допомоги. Виплата їй допомоги з січня 2008 року, проводилася в розмірі, передбаченому п. 23 розділу II ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» № 107-VI від 28.12.2007 р., однак як підтверджено рішенням Конституційного Суду України від 27.11.2008 року № 26-рп/2008 р. «…законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок – скасування та обмеження прав та свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.».

Враховуючи це, а також те, що інший розмір цієї допомоги на 2008-2009 рік законодавцем не визначений, суд вважає, що вимоги позивачки про перерахунок допомоги з догляду за дитиною у розмірі визначеному ст. 15 Закону, підлягають задоволенню за період із жовтня 2008 року по 31.05.2009 року у розмірі 4312 грн.00 коп.

Доводи відповідача про відсутність бюджетних асигнувань на виплату вказаної допомоги не можуть служити підставою до відмови відповідно до ст. 46 Конституції України і рішеннями Європейського суду за заявами громадян проти України ( № 18219/02 № 18966 / 02), де вказано, що посилання державних органів на відсутність бюджетних коштів і законодавчих механізмів підлягає відхиленню, а згідно п.2 ст. 8 КАС України і 17 ЗУ «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду, суди України зобов'язані застосовувати принцип Верховенства права з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Посилання УПСЗН на те, що вони є лише розпорядниками засобів, не знімає з них відповідальності за їх невиплату позивачці, оскільки згідно п.п. 2-3 Порядку фінансування відрахувань місцевих бюджетів на здійснення заходів по виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету саме в компетенцію відповідача входить розподіл вказаних засобів. Тому в задоволенні вимог до Міністерства фінансів України варто відмовити саме з таких підстав, оскільки вказане Міністерство не є розпорядником вказаних коштів.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 7-12, 69-72, 76-79, 86, 89-94, 99-100, 159-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати відмову у виплаті допомоги з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 праці і соціального захисту населення Керченської міської Ради від 09.02.2009 р. неправомірною.

Стягнути з ОСОБА_2 праці і соціального захисту населення Керченської міської Ради на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу з догляду за дитиною з 01.10.2008 р. по 31.05.2009 р. у розмірі 4312 (чотирі тисячі триста дванадцять) грн. 00 коп. з розрахункового рахунку 35414024000630 КФК 090303(допомога за доглядом за дитиною до 3-років) МФО 824026 ОКПО 03193942 банк ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь.

В позові до Міністерства фінансів України ОСОБА_1 – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Керченський міський суд шляхом подачі заяви про оскарження в 10-денний строк з дня його виготовлення в повному об'ємі і подачі після цього протягом 20 днів скарги, копія якої прямує в апеляційну інстанцію, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя : Короткова Л.М.