Постанова № 61192991, 07.09.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
822/924/16
Номер документу
61192991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/924/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріГнидюк І.А. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (далі - ГУ ДСНС у Хмельницькій області) звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Хмельницький облавтодор"), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи складу паливно-мастильних матеріалів філії "Новоушицький райавтодор" ДП "Хмельницький облавтодор", розташованої за адресою: смт. Нова Ушиця, вул. Кольчака, 24 та зобов'язати ДП "Хмельницький облавтодор" зупинити роботу виробничої бази до повного усунення недоліків, зазначених в акті, складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №27 від 11.05.2016 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.05.2016 року відрито скорочене провадження у справі. За результатами розгляду поданих відповідачем 01.06.2016 року письмових заперечень проти позову, ухвалою суду від 06.06.2016 року справу призначено до розгляду за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

В судовому засіданні представники позивача заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити посилаючись на обставини, що вказані в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подані 01.06.2016 року заперечення, надав суду акти виконаних робіт, які свідчать про усунення ДП "Хмельницький облавтодор" порушень, виявлених в ході перевірки, на підставі яких просив суд в задоволенні позовних вимог ГУ ДСНС у Хмельницькій області відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Відповідач - ДП "Хмельницький облавтодор", ідентифікаційний код 31100492, зареєстроване як юридична особа 07.05.2002 року. Основними видами діяльності за КВЕД є: 08.12 добування піску, гравію, глин і каоліну; 23.99 виробництво неметалевих мінеральних виробів, н. в. і. у.; 42.91 будівництво водних споруд; 43.21 електромонтажні роботи; 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.91 покрівельні роботи; 46.90 неспеціалізована оптова торгівля; 52.21 допоміжне обслуговування наземного транспорту (основний); 71.12 діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель; 42.11 будівництво доріг і автострад; 42.13 будівництво мостів і тунелів; 42.21 будівництво трубопроводів; 42.22 будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.

Філію "Новоушицький райавтодор" ДП "Хмельницький облавтодор" відповідно до Критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику його господарської діяльності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №306 від 29.02.2012 року віднесено до об'єктів з високим ступенем ризику, який планово перевіряється не частіше ніж один раз на рік та 1 раз в рік позапланово з метою перевірки виконання вимог приписів.

Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу начальника Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 20.04.2016 року №254, в період з 10.05.2016 року по 11.05.2016 року, працівниками Новоушицького районного сектору Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області здійснено планову перевірку філії "Новоушицький райавтодор" ДП "Хмельницький облавтодор", розташовану за адресою: смт. Нова Ушиця, вул. Кольчака, 24, Хмельницької області з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту.

За наслідками перевірки складений акт про результати проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №27 від 11.05.2016 року (далі - Акт), яким встановлені наступні порушення:

п.1. Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи №152 від 02.04.2004 року (Розділ V п.3.17.ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п.2. Дерев'яні конструкції будівлі складу паливно-мастильних матеріалів не піддані вогнезахисному оброблянню. (Розділ III, п.2.5 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п.4. Приміщення складу не обладнане системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту". (Розділ V п.1.2. ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п.5. Не забезпечено територію підприємства, споруди, приміщення, технологічні установки в повній мірі первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку в тому числі й території складу (Розділ V п.3.6 ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п.7. Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння встановити вказівні знаки згідно з ДСТУ 180 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (Розділ II п.8. ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п.10. В приміщенні складу з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконати за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. (Розділ IV п.1.6.ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п.11. Не виконано захист будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів згідно ДСТУ Б В.2.5-38:2008 (Розділ VII п.1.21. ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п.18. Доукомплектувати пожежний щит згідно норм належності: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. (Розділ V п.3.11.ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

Виявлені порушення свідчать про те, що подальша експлуатація складу паливно-мастильних матеріалів філії "Новоушицький райавтодор" ДП "Хмельницьк облавтодор" із вищезазначеними порушеннями вимог пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, виникнення пожежі, швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі та перешкоджає евакуації людей.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 2 ст.51 та ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч.1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Частиною 7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до пп.12 п.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з пунктом 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 року №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Як встановлено п.п.1-2 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Отже, єдиною підставою для повного чи часткового зупинення діяльності підприємства є факт створення відповідачем загрози життю та здоров'ю людей і цей факт має бути доведений належними та допустимими доказами.

Суд встановив встановив, що на виконання вимог Акту №27 від 11.05.2016 року ДП "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" усунено порушення вимог пожежної та техногенної безпеки та надано суду письмові докази, а саме: копію договору №24 про надання послуг від 30.06.2016 року з Хмельницькою філією TOB "Спецпожгазмонтаж" щодо вогнезахисного оброблення дерев'яних конструкцій покрівель будівлі складу паливно-мастильних матеріалів та будівлі операторської філії "Новоушицький райавтодор" ДП "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" смт. Нова Ушиця, вул. Кольчака,24, Хмельницької області; докази влаштування системи протипожежного захисту (пожежна сигналізація, оповіщення про пожежу та управління евакуації людей) паливно-заправного пункту (складу паливно-мастильних матеріалів та операторської) - акт б/н прийому-передачі наданих послуг за липень 2016 року всього на суму 7735,73грн., типова форма №КБ-2в; форма №2-П додаток №1 до договору №24 від 30.06.2016 року, кошторисний розрахунок вартості виготовлення проектно-кошторисної документації; додаток №2 до договору №24 від 30.06.2016 року, протокол погодження договірної ціни за надання послуг; копію акту №138а від 01.07.2016 року з ПП "Віжен Стандарт" про виконання електротехнічних робіт по перевірці відповідності електротехнічного обладнання нормам та вимогам ПВЕ, ПТЕЕсп/ПТБ, копію свідоцтва про атестацію №18-039"ЕВ"-14, виданого 11.08.2014року, та копію протоколу №138а/1 вимірювання опору заземлюючого пристрою; копію протоколу №138а/2 вимірювання опору металевого зв'язку між контуром заземлення і корпусами заземленого обладнання, заземленим обладнанням та його елементами,що підтверджується паспортом заземлюючого пристрою складу паливно-мастильних матеріалів; схему (план) заземлюючого пристрою блискавкозахист №1, паспорт заземлюючого пристрою операторської; схему (план) заземлюючого пристрою блискавкозахист; копію акту прийняття в експлуатацію пристроїв блискавко захисту серії ХМ №002792 від 05.09.2016 року приміщення складу паливно-мастильних матеріалів та операторської; копію ліцензії серії АЕ №271955 від 25.12.2013 року; копію акту перевірки стану електрогосподарства філії "Новоушицький райавгодор"ДП "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 03.07.20Іброку, про те, що будівлі операторської та на складі ПММ всі з'єднання, відгалуження та окінцювання жил, проводів і кабелів виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Відповідно до статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Крім того, ч.1 та 2 ст.86 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному досліджені.

Частиною 1 ст.70 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

У ч.4 цієї ж статті передбачено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Враховуючи, те що ДП "Хмельницький облавтодор" виявлені порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки усунені, загрози життю та здоров'ю людей немає, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходів реагування а, відтак, в задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.70, 86, 158-163, 183-2, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про застосування до дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи АЗС філії "Новоушицький райавтодор", розташованої за адресою: смт. Нова Ушиця, вул. Кольчака, 24 та зобов'язання дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" зупинити роботу АЗС до повного усунення недоліків, зазначених в акті, складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №27 від 11.05.2016 року - залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09 вересня 2016 року 11:22

Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук