Справа № 815/1768/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2016 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Вовченко O.A., судді Танцюри К.О., судді Стеценко О.О., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги у розмірі 376428,06 грн., суд -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України, відповідач) про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги у розмірі 376428,06 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1, полковник служби цивільного захисту проходив службу в ДСНС України на посаді першого заступника начальника ГУДСНС України в Одеській області. Наказом ДСНС України від 12 листопада 2015 року № 640о/с та наказом ГУДСНС України в Одеській області від 02.12.2015 року № 1664 (по особовому складу) ОСОБА_1, полковника служби цивільного захисту звільнено у відставку (із зняттям з військового обліку). 03 грудня 2015 року ОСОБА_1, виключений з кадрів ДСНС України та знятий з усіх видів забезпечення за п. 176 п.п. «з» (за станом здоровя) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою КМУ від 11.07.2013 року № 593. Відповідачем не належним чином виконано свої зобовязання по виплаті одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності. У 2015 році ОСОБА_1, встановлена друга група інвалідності, повязана з проходженням служби та виконанням службових обовязків. 14.03.2015 року ОСОБА_1, на поточний рахунок зараховано суму коштів у розмірі 148100,40 грн. 21.03.2016 року позивачем отримано в ГУДСНС України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення - 9713,49 грн. 16.03.2016 року отримано витяг з протоколу № 1 засідання комісії від 08.02.2016 року щодо призначення одноразової грошової допомоги. В п.87 протоколу зазначено, що комісією вирішено виплатити ОСОБА_1, інваліду другої групи одноразову грошову допомогу в сумі 148100,40 грн., вказаний розрахунок є недійсним. Одноразова грошова допомога повинна складати 9713,49 грн. х 54 = 524528,46 грн. Розрахунок одноразової грошової допомоги здійснено невірно, Комісією не враховані доплати премії, надбавки, що мали постійний характер та входили до грошового забезпечення на момент звільнення. Недоотримана грошова допомога становить 376428,06 грн.
Позивач в судове засідання не зявився. Представник позивача в судовому засіданні заявив клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Від представника ДСНС України до суду надійшли заперечення на адміністративний позов (а.с.141-146, 175-180, 182-187), де зазначено, що розмір одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, у сумі 148100,40 грн. розраховано вірно та обґрунтовано, у відповідності до вимог чинного законодавства. На момент виникнення спірних правовідносин, право та умови отримання особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту у разі інвалідності осіб рядового і начальницького складу встановлені Кодексом цивільного захисту України та постановою КМУ від 11.07.2007 року №908. ДСНС України приймає рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги на підставі поданих документів відповідним підрозділом в якому особа проходила службу та надсилає його разом із відповідним пакетом документів до підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання. Відповідно до довідки ГУ ДСНС України в Одеській області розмір грошового забезпечення позивача за останньою посадою, яку він займав на день звільнення для виплати одноразової грошової допомоги передбаченої постановою КМУ №908 становив 2742,60 грн. Згідно протоколу Комісії ДСНС України з призначення одноразової грошової допомоги, позивачу вирішено виплатити одноразову грошову допомогу у сумі 148100,40 грн. Комісією ДСНС України з призначення одноразової грошової допомоги, розрахунок допомоги було нараховано вірно, відповідно до чинного законодавства на момент прийняття рішення, на підставі поданих документів.
Ухвалою суду від 10 травня 2016 року залучено до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.
Представник відповідача та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в судовому засіданні не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі ДСНС), а саме в Головному управлінні ДСНС України в Одеській області та мав спеціальне звання полковника служби цивільного захисту, що підтверджено копією особової справи (а.с.104-135).
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту, їх права та обов'язки врегульовано Кодексом цивільного захисту України та Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11 липня 2013 року (далі Положення № 593), а саме приписами ч. 2 ст.101 Кодексу цивільного захисту України, передбачено, що порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст. 101 Кодексом цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Положенням № 593 встановлено, що особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання (п.3). Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС (п.4).
Центральною лікарсько-експертною комісією ДСНС України 21.10.2015 року встановлено, що захворювання позивач повязані з проходженням служби (а.с. 119).
04 листопада 2015 року на підставі акту огляду МСЕК № 532, ОСОБА_1, встановлена ІІ група інвалідності, зі ступенем втрати професійної працездатності 60%, строком до 04.11.2016 року, де вказано, що травма та її наслідки повязані з виконанням в/служби, що підтверджується довідками серії 10 ААА №125924 та серії 10ААВ 785788 Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 (а.с. 13).
Наказом ДСНС України № 640 від 12.11.2015 року та Головного управління ДСНС України в Одеській області №1664 від 02.12.2015 року полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1, колишнього першого заступника начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області, який перебував у розпорядженні начальника Головного управління ДСНС України в Одеській області відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, звільнено із служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за п. 176 підпунктом « 3» (за станом здоровя), 02 грудня 2015 року виключено з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення (а.с. 11, 12).
Відповідно до ч.1 ст. 115 Кодексу цивільного захисту України, держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно ч.2 ст. 118 Кодексом цивільного захисту України, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обовязків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, повязаного з виконанням службових обовязків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до пятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоровя здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 118 Кодексу цивільного захисту України, постановою Кабінет Міністрів України від 11.07.2007 року № 908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі Порядок № 908).
Приписами п.п. 3 п.2 Порядку № 908, визначено, що особам рядового і начальницького складу та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності внаслідок виконання службових обов'язків грошова допомога виплачується у розмірі 54-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.
В п.3 Порядку № 908, зазначено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
17 листопада 2015 року ГУ ДСНС України в Одеській області видано довідку №02/328/15 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, за останньою посадою на день звільнення для виплати одноразової грошової допомоги передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908 (а.с. 147), де вказано, що оклад за спеціальним званням 135,00 грн., посадовий оклад 1824,00 грн., надбавка за вислугу років 783,60 грн., всього 2742,60 грн.
08 лютого 2016 року на засіданні комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту прийнято рішення: «виплатити згідно з пп. 3 п.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. № 908 інваліду ІІ групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 148100,40 грн.», що підтверджено витягом з протоколу № 1 від 08.02.2016 року (а.с. 19).
Судом встановлено, що при розрахунку та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 148100,40 грн., (2742,60 грн., х 54 = 148100,40 грн.,) у зв'язку з настанням інвалідності ІІ групи, відповідно до довідки ГУ ДСНС України в Одеській області №02/328/15 від 17.11.2015 року, ДСНС України виходила з розміру його посадового окладу за останньою посадою 1824,00 грн., окладу за спеціальним званням 135,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 783,60 грн., всього 2742,60 грн. (1824,00 грн.+ 135,00 грн.+783,60 грн.= 2742,60 грн.).
14 березня 2016 року одноразова грошова допомога у розмірі 148100,40 грн., була зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача (а.с. 15).
В позові ОСОБА_1, посилаючись на п.1 Постанови КМУ № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», зазначає, що відповідно до довідки про грошове забезпечення видане ГУ ДСНС України в Одеській області від 21.03.2016 року № 01/202/11 на день звільнення позивача, його грошове забезпечення складало 9713,49 грн. Відповідно розрахунок одноразової грошової допомоги, як інваліду другої групи повинен був складати 9713,49 грн. х 54 = 524528,46 грн.
В п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007 року, вказано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Судом досліджена довідка ГУ ДСНС України в Одеській області № 01/202/11 від 21.03.2016 року про розмір грошового забезпечення на день звільнення ОСОБА_1, де визначені види грошового забезпечення: оклад за звання 135,00 грн., посадовий оклад 1824,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 783,60 грн., надбавка за особливі умови служби, повязані з підвищеним ризиком для життя (25%) 489,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (90%) 2468,34 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) 364,80 грн., премія по підсумкам роботи за місяць (200%) 3648,00 грн., всього нараховано 9713,49 грн.
Однак суд вважає необґрунтованим посилання позивача щодо застосування при нарахуванні йому одноразової грошової допомоги положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294, яким визначено складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Як встановлено судом, позивач проходив службу цивільного захисту в ГУ ДСНС України в Одеській області. Проходження служби цивільного захисту врегульовані положеннями Кодексу цивільного захисту України, а умови виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 118 Кодексу цивільного захисту України визначені Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року N 908. Вказані нормативні акти є спеціальним законодавством та є пріоритетними при застосуванні щодо виниклих правовідносинах, а саме щодо нарахування та виплати полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_1, одноразової грошової допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст. 3 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вище зазначене, суд прийшов до висновку, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій діяла на підставі та в межах передбаченим чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1, про стягнення одноразової грошової допомоги у розмірі 376428,06 грн., відсутні.
Керуючись ст.ст. 69-71, 128, 160-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги у розмірі 376428,06 грн., - відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Вовченко O.A.
Суддя Танцюра К.О.
Суддя Стеценко О.О.