ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
УХВАЛА
про передачу адміністративної справи за підсудністю
06 вересня 2016 року Справа № 813/1837/16
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяГрень Н.М.,
секретар судового засіданняГавірко О.О.
представник позивачаОСОБА_2,
представник відповідачане прибув,
розглянув у попередньому засіданні питання про передачу адміністративної справи за за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора по реєстрації речового права виконавчого комітету Дрогобицької міської ради ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії, за підсудністю, -
в с т а н о в и в :
На розгляд ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Державного реєстратора по реєстрації речового права виконавчого комітету Дрогобицької міської ради ОСОБА_4, з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора по реєстрації речового права виконавчого комітету Дрогобицької міської ради ОСОБА_4 №29752264 від 25.05.2016 року по скасуванню запису. Про право власності №7217495 за ОСОБА_5 на ? житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул.. Косака Григорія, 10;
- зобовязати державного реєстратора по реєстрації речового права виконавчого комітету Дрогобицької міської ради ОСОБА_4 зареєструвати за ОСОБА_5 право власності на ? житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Косака Григорія, 10.
Одночасно із позовною заявою 02.06.2016 року за вх. № 13992 подане клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а саме шляхом заборони приватному нотаріусу Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області ОСОБА_6 вчиняти будь-які дії на користь ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_1) щодо видачі йому свідоцтва про право на спадщину за законом на ? житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Косака Григорія, 10;
- заборонити приватному нотаріусу Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області ОСОБА_6 здійснення державної реєстрації права власності за ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_1) на ? житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Косака Григорія, 10.
Клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.
У попередньому судовому засіданні 06.09.2016 судом поставлено на обговорення питання про передачу справи за підсудністю на розгляд місцевому загальному суду як адміністративному, а саме - Дрогобицькому міськрайонному суду Львівської області.
Представник позивача у судовому засіданні щодо передачі адміністративної справи за підсудністю не заперечив.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Через канцелярію суду 05.09.2016 року за вх. №2609ел. надійшло клопотання про розгляд справи без участі відповідача.
При винесенні рішення суд керувався наступним.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адмістративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до ст. 54 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.
Статтями 6, 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено наступне: Організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
-1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) субєкти державної реєстрації прав:
- виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
- акредитовані субєкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Державним реєстратором є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з субєктом державної реєстрації прав
Таким чином, державний реєстратор сектору державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відділу-центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області є державним реєстратором Дрогобицької міської ради, яка за своїм юридичним статусом є органом місцевого самоврядування, тому дана справа не належить до предметної підсудності ОСОБА_1 окружного адміністративного суду, позаяк така належить до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного з урахуванням правил територіальної підсудності визначеної ст. 19 КАС України.
Згідно наданих ВАСУ роз'яснень у п. 6 Постанови Пленуму «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАСУ під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008 № 2, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді. Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що даний адміністративний позов не підсудний ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, а підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом, яким в даному випадку Дрогобицьким міськрайонним судом Львівської області.
Керуючись ст.ст. 22, 157, 158, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
Адміністративну справу № 813/1837/16 за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора по реєстрації речового права виконавчого комітету Дрогобицької міської ради ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії - передати на розгляд до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області (82100, м. Дрогобич, вул. Війтівська Гора, 39; приміщення №2 вул. Л. Українки, 32).
Ухвалу може бути оскаржено протягом 5 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, згідно ст. 186 КАС України. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано, згідно ст. 254 КАС України. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст ухвали складено та підписано 08.09.2016 року.