Постанова № 6119014, 03.04.2008, Теплодарський міський суд Одеської області

Дата ухвалення
03.04.2008
Номер справи
2-а-37/08
Номер документу
6119014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕПЛОДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №2-а-37/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

3 квітня 2008р. Теплодарський міський суд Одеської області в складі:

головуючої - судді Мисливої Л.М., при секретарі - Грушко Г.С.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Теплодарі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа -Головне управління Державного казначейства України в Одеській області, про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2004-2007р.р.,

встановив:

У січні 2008р. ОСОБА_3 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи тим, що він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, а тому відповідно до ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 має право на щорічну виплату йому грошової допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Однак Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області за вказаною нормою закону таких виплат у повному обсязі не здійснило, в зв'язку з чим, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) просить визнати дії відповідача протиправними та стягнути з останнього 5167 грн. 30 коп. заборгованості по щорічній допомозі на оздоровлення за 2004-2007р.р.

В судове засідання позивач не з"явився, який був повідомлений належним чином.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги позивача підтримала повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала повністю, мотивуючи тим, що всі виплати по щорічній допомозі вони проводять згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №542 від 12.07.05р. та №649 від 20.04.2007р. Розміри виплат встановлено, виходячи з норм, прийнятих про розмір заробітної плати та видатків, передбачених на ці цілі законами про державний бюджет на відповідний рік. Законами України "Про Державний бюджет на 2004, 2005, 2006 рік" зупинено дію ст. 48 Закону №796-Х11 в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати. Для реалізації рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян) необхідне джерело фінансування, над чим сьогодні працює держава. Також вказала, що підпунктом 11 п.28 другого розділу Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 48 Закону №796-Х11 викладено в новій редакції, згідно якої щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Представник третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет - Головного управління Державного казначейства України в Одеській області ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та заперечення до даного позову, в якому вказала, що ГУДКУ в Одеській області, як окрема юридична особа, самостійно несе відповідальність за своїми зобов'язаннями, ніяких прав та законних інтересів позивача не порушувало. Діюче законодавство України не передбачає покладення відповідальності на органи казначейства по викладеним в позові вимогам. Як передбачає п.3 Типового Положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 04.04.2006 року №332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 року за №454/12328, Головне управління Державного казначейства України забезпечує казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, підвищення оперативності у фінансуванні видатків в межах наявних обсягів фінансових ресурсів у Державному бюджеті. Казначейство не фінансує державні органи, а у відповідності до ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів державного бюджету України є уповноважені бюджетні установи, а саме міністерства та інші органи влади України в особі їх керівників, які розподіл коштів за напрямками видатків здійснюють самостійно. Виплату компенсації та допомоги здійснює Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, згідно покладених на них функцій, а не органи казначейства. Відповідно до ст.23 Бюджетного кодексу України виплати коштів з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. В зв'язку з чим просить відмовити позивачу в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_3 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, як евакуйований у 1986 році із зони відчуження та віднесений до 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії Б №042222 від 30.12.1992р. Відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-Х11 евакуйованим із зони відчуження у 1986р. 2 категорії виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Згідно довідки відповідача йому нарахована та виплачена щорічна компенсація на оздоровлення: за 2004р. - у сумі 15,70 грн. у травні 2004р., у 2005р. - на загальну суму 75 грн. у листопаді 2005р.; за 2006р. - у сумі 75 грн. у вересні 2006р., за 2007р. - у сумі 75 грн. у травні 2007р.

Коли позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області щодо проведення виплат відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то отримав відмову в проведенні виплат в повному обсязі з посиланням на відсутність джерела фінансування.

Відповідно до ст. 8 Конституції України вона має вищу юридичну силу та, виходячи з вимог ст. 22 Конституції України, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Також, при задоволенні вимог позивача, необхідно виходити з позиції Конституційного Суду України, який своїм рішенням №6-рп/2007 від 9.07.2007р. у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч.1 ст. 66, п. 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст. 71, ст. 98, 101,103,111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" №486-16 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.30 ст. 71 останнього Закону, за якою у 2007р. зупинені виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

З зазначених підстав, суд приходить до висновку, що дії відповідача по не донарахуванню й невиплаті у 2004-2007 роках разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення є протиправними та зобов'язує відповідача провести за вказані роки нарахування й виплату ОСОБА_3 недоплаченої разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення в сумі 3755 грн. 30 коп., виходячи із розрахунку мінімальної заробітної плати на момент виплати, а саме: за 2004р. -205x3-15,70 = 599,30 грн., 2005р. - 332 грн.х3-75 = 921 грн.; 2006р. - 375 грн.х3-75 = 1050 грн.; 2007р. - 420 грн.х3-75 = 1185 грн.; а всього за 2004-2007р.р. - 3755 грн. 30 коп.

В іншій частині заявлених вимог позивачу належить відмовити за недоведеністю.

Доводи відповідача, наведені в запереченнях щодо нової редакції ст. 48 Закону України №796-Х11 не можуть прийматися до уваги, оскільки позовні вимоги заявлені по щорічній допомозі на оздоровлення включно по 2007 рік, а нова редакція ст. 48 Закону України №796-Х11 набрала чинності з 01.01.2008р. Відповідно до ст. 5 ЦК України акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, а новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 22 Конституції України, ст. 5 ЦК України, ст.ст. 13, 48, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХІІ, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян), ст. 89 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» від 27.11.2003р. №1344-1У, ст. 83 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.2004р. №2285-1У, ст. 82 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005р. №3235-1У, ст. 76 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. №489-У, ст.ст.90; 94,158, 159,161, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_3, про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2004-2007р.р.-задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області по не донарахуванню й невиплаті у 2004-2007р.р. щорічної грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_3 протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (м. Теплодар, вул. Піонерна,7, розрахунковий рахунок 35210043000951 в ГУДКУ в Одеській області, код ОКПО 26165359, МФО 828011) на користь ОСОБА_3 недоплачену щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2004-2007р.р. в сумі 3755 (три тисячі сімсот п'ятдесят п"ять) грн. 30 коп.

Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області проводити нарахування та виплати щорічної грошової допомоги на оздоровлення відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в повному обсязі.

В іншій частині заявлених вимог - відмовити в задоволенні.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області на користь держави судовий збір в розмірі 51 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.