ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2016 року Справа № 876/4378/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Каралюса В.М., Матковської З.М.,
при секретарі судового засідання: Богдан А.О.,
за участі представника позивача: Яціва В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2016р. по справі № 813/972/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавничий дім «Укрпол» до Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И В:
24 березня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Видавничий дім «Укрпол» звернулося в суд з позовною заявою до Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, в якій просить суд визнати протиправними дії Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області щодо складання та направлення запиту вих.№ 1974/10/14-00 від 19.02.2016 року про витребування в ТзОВ «Видавничий дім «Укрпол» пояснень та їх документального підтвердження.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2016р. по справі № 813/972/16 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавничий дім «Укрпол» - задоволено, визнано протиправними дії Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо складання та направлення запиту вих.№1974/10/14-00 від 19.02.2016 р. про витребування в ТОВ "Видавничий дім "Укрпол" пояснень та їх документального підтвердження.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Стрийська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ТзОВ «Видавничий дім «Укрпол» в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти вимог апеляційної скарги, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Відповідач (апелянт), будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, явки предсатвника в судове засідання не забезпечив, що не перешкоджає розгляду справи за його відсутності, згідно ч.4 статті 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу в межах наведених доводів колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 03.03.2016 року на адресу ТзОВ «Видавничий дім «Укрпол» надійшов запит Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області за вих. № 1974/10/14-00 від 19.02.2016 року, із посиланням на п.п.16.1.5, 16.1.7 п.16.1 ст.16, п.п.20.1.2 п.20.1. ст.20, п.73.3, п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, №3471/22-02 «Про надання інформації та її документального підтвердження», у якому містилася вимога щодо надання інформації та їх документального підтвердження, а саме - належним чином завірених копій первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися (для з'ясування реальності та повноти відображення у податкових деклараціях (розрахунках, звітах тощо) результатів операцій по господарських відносинах із ПП Фірма «Вітал-ТЕР»)
Не погодившись з діями відповідача щодо складання та направлення такого запиту, позивач звернувся до суду з означеним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що вказаний запит був оформлений з порушенням законодавства та не містить інформації, передбаченої ст.73 Податкового кодексу України.
Колегія суддів апеляційного суду вважає помилковими такі висновки суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.20.1.2, 20.1.3, 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали; у разі виявлення порушення вимог податкового чи іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
Згідно п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Статтею 62 Податкового кодексу України визначено способи здійснення податкового контролю.
Податковий контроль здійснюється шляхом:
-ведення обліку платників податків (п.п.62.1.1 п.62.1);
-інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів (п.п.62.1.2 п.62.1);
-перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (п.п.62.1.3 п.62.1).
В силу приписів підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Відповідно до ст.72 Податкового Кодексу України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: від платників податків та податкових агентів; від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України; від банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів; за результатами податкового контролю; для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку.
Згідно із п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків та даних щодо неприбуткових організацій, визначених пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків, у тому числі між платником податку та неприбутковими організаціями, визначеними пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Таким чином, витребування податкової інформації у платника є повноваженням контролюючих органів, що передбачене чинним законодавством.
З аналізу наведених правових норм також вбачається, що правовим наслідком складання та направлення контролюючим органом на адресу позивача письмового запиту про подання інформації є виникнення обов'язку в останнього подати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження.
Колегія суддів зазначає, що правовiдносини з приводу проведення податковими органами зустрiчних звiрок платникiв податкiв деталiзованi нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрiчних звiрок, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України №1232 вiд 27 грудня 2010 року, пунктом 3 якого врегульвано, що з метою проведення зустрiчної звiрки орган державної податкової служби (iнiцiатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на облiку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрiчної звiрки для пiдтвердження отриманих вiд платника податкiв та зборiв даних. Зустрiчна звiрка може бути проведена органом державної податкової служби (iнiцiатором) самостiйно у разi, коли суб'єкт господарювання перебуває на облiку в тому ж органi державної податкової служби, в якому перебуває платник податкiв, або в межах одного населеного пункту.
Відповідно до пункту 4 Порядку, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрiчну звiрку, складає довiдку за наявностi iнформацiї, для отримання якої надiслано запит органом державної податкової служби (iнiцiатором), та її документального пiдтвердження. У разi вiдсутностi запитуваної органом державної податкової служби (iнiцiатором) iнформацiї орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завiрений печаткою запит про подання iнформацiї та її документального пiдтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (мiсцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повiдомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представниковi пiд розписку.
Згідно п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити: 1)підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2)перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3)печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1)за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2)для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу; 3)виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4)щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5)у разі проведення зустрічної звірки; 6)в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Зазначена норма кореспондується з положеннями п.6 Порядку, якою закрiплено, що у разi отримання вiд суб'єкта господарювання iнформацiї, визначеної у запитi, та її документального пiдтвердження (протягом одного мiсяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрiчну звiрку.
Таким чином, зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що підставою для проведення зустрічної звірки є запит іншого контролюючого органу про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
У разі відсутності у податкового органу інформації, необхідної для проведення зустрічної звірки та оформлення її результатів такий орган зобов'язаний направити суб'єкту господарювання письмовий запит про подання пояснень та їх документального підтвердження.
З метою впровадження єдиного порядку направлення запитiв на проведення зустрiчних звiрок, а також оформлення, передачi та накопичення матерiалiв зустрiчних звiрок органами державної податкової служби наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України №236 вiд 22 квiтня 2011 року затверджено Методичнi рекомендацiї щодо органiзацiї та проведення органами державної податкової служби зустрiчних звiрок.
Вдповідно до п.3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 22.04.2011 року №236, з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, отриманий органом ДПС - виконавцем запит реєструється як вхідна кореспонденція у загальному порядку.
Відповідно до абз.4 п.3.2 Методичних рекомендацій, у разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.
Колегія суддів зазначає, що запит Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області № 1974/10/14-00 від 19.02.2016 року оформлений на бланку контролюючого органу затвердженої форми, підписаний в.о.начальника Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області Гладій Р.М., містить чіткий перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також скріплений гербовою печаткою відповідного державного органу.
Відтак, колегія суддів вважає, що запит Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області № 1974/10/14-00 від 19.02.2016 року відповідає усім вимогам, передбаченим ст.73 ПК України.
Отож, на момент направлення позивачу запиту про надання інформації у відповідача існували на те підстави, передбачені ст.73 ПК України.
Загалом, дії контролюючого органу щодо складання та направлення запиту на адресу платника податків є службовою діяльністю його посадових осіб, спрямованою на отримання інформації, необхідної для виконання покладених на органи фіскальної служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що дії відповідача не порушують прав позивача, а відтак суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про їх протиправність.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що постанову суду першої інстанції від 01.06.2016р. по справі № 813/972/16, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавничий дім «Укрпол» задоволено слід скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст.160 ч.3, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області - задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2016р. по справі № 813/972/16 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавничий дім «Укрпол»- відмовити.
Постанова набирає законної сили через з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді В.М.Каралюс
З.М.Матковська
Повний текст постанови виготовлений 08.09.2016 року.