Постанова № 61160733, 31.08.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2016
Номер справи
806/657/16
Номер документу
61160733
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2016 року Житомир справа № 806/657/16

категорія 5.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Сичова О.П., суддів: Нагірняка М.Ф., Романченко С.Ю.,

секретар судового засідання Мазур О.О.,

за участю: представників позивача та представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" до Державної служби геології та надр України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просить:

- визнати протиправними дії Державної служби геології та надр України у відмові ТОВ "Здвиж ресурс" у наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу, яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 12.12.1994 № 827), згідно з пп.14 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 30.05.2011 № 615;

- зобов'язати Державну службу геології та надр України надати ТОВ "Здвиж ресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу, яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 12.12.1994 № 827), згідно пп.14 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 30.05.2011 № 615, строком на 5 років.

В обгрунтування позову посилається на те, що ТОВ "Здвиж ресурс", відповідно до пп.14 п.8 Порядку № 615, 27.01.2016 звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою та додатками для отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки торфу ділянки Карабачинська, яка розташована у Брусиловському районі Житомирської області. Однак листом від 24.03.2016 № 4665/13/12-16 повідомлено про повернення матеріалів у зв'язку із поверненням Держгірпромнаглядом України (лист від 03.03.2016 № 392/0/2-06/6/16) документів товариства без погодження, та відмовлено в отриманні спеціального дозволу. Вважає, що відповідачем порушено пункти 19 та 25 Порядку, оскільки не зазначено конкретних недоліків та порушень із посиланням на конкретні нормативно-правові акти, а сама відмова оформлена листом, а не наказом. Крім того, товариством було повторно подано заяву на отримання спеціального дозволу, яка, відповідно до вимог Порядку, мала бути задоволена протягом 5-ти днів з дня отримання заяви. Однак, як стало відомо під час розгляду справи, документи заявника були повернуті Державною службою України з питань праці відповідачу, у зв'язку з виключенням Держпраці з переліку органів, що погоджують надання спеціального дозволу.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з підстав, заявлених у ньому, просив його задовільнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з мотивів, викладених у письмових запереченнях. Пояснив, що Держгеокадастр не міг видати спеціальний дозвіл, оскільки Держгірпромнагляд України його не погодив. Що стосується повторного звернення позивача, то представник зазначив, що листом від 10.05.2016 № 8436/13/12-16 Держгеонадра повернуло вказані документи заявникові, оскільки пп.14 п.8 Порядку, на підставі якого товариство просило надати спеціальний дозвіл, виключений з 12.04.2016, а тому на сьогоднішній день не передбачено процедуру надання дозволу дослідно-промислової розробки торфу без проведення аукціону. Крім того, наголосив, що суд не має права зобов'язувати відповідача надати ТОВ "Здвиж ресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами, оскільки вирішення цього питання відноситься до дискреційних повноважень Державної служби геології та надр України.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та письмові докази у ній, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ТОВ "Здвиж ресурс", відповідно до пп.14 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 30.05.2011 № 615, 27.01.2016 за вих. №3 звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою та додатками на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, а саме просило: надати спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 12.12.1994 № 827), яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області та розміщена на південний захід від смт Брусилів, строком на 5 років (а.с.9).

Листом від 24.03.2016 № 4665/13/12-16 Держгеонадра України повідомило товариство, що ними опрацьовано заяву від 27.01.2016 № 3 з доданими матеріалами щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу. Зазначило, що подані документи повертаються товариству у зв'язку із їх поверненням з Держгірпромнагляду України (лист від 03.03.2016 № 392/0/2-06/6/16) без погодження, тому у наданні спеціального дозволу відмовлено (а.с.10,20).

Згідно листа Держгірпромнагляду України від 03.03.2016 № 392/0/2-06/6/16, останнім відмовлено у погодженні спеціального дозволу та повернуто документи до Держгеонадра України, з підстав невідповідності наданих товариством копій документів щодо розробки Карабачинської ділянки торфу, вимогам Порядку від 30.05.2011 № 615 (а.с.19).

28.03.2016, за вих. №6, ТОВ "Здвиж ресурс", відповідно до пп.14 п.8 Порядку № 615, повторно звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, а саме просило: надати спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 12.12.1994 № 827), яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області та розміщена на південний захід від смт Брусилів, строком на 5 років (а.с.93-95,96). До заяви було додано: пояснювальну записку з обгрунтуванням необхідності проведення геологорозвідувальних робіт; каталог географічних координат кутових точок ділянки надр; оглядову карту; ситуаційний план; оглядову геологічну карту; геологічні розрізи; копію погодження Карабачинської сільської ради ; копію погодження Брусилівської районної ради; копію погодження Житомирської обласної ради; копію погодження Мінприроди України; копію листа від Держгеонадра України від 10.05.2016 № 8436/13/12-16 (а.с.97-112).

З метою погодження видачі товариству спеціального дозволу, Державна служба геології та надр України надіслала зазначені документи до Державної служби України з питань праці (Держпраці) (а.с.68), проте вони були повернуті до відповідача без їх розгляду, в зв'язку із виключенням Держпраці з переліку органів, яким погоджується надання спеціального дозволу, Постановою КМУ від 06.04.2016 № 277 (а.с.69).

Остаточно розглянувши повторну заяву та додані до неї документи, Держгеонадра України листом від 10.05.2016 № 8436/13/12-16 повернуло їх позивачу, керуючись тим, що з 12.04.2016 згідно з діючим Порядком № 615 не передбачена процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами без проведення аукціону, зокрема у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування торфу, що було визначено пп.14 п.8 цього Порядку (а.с.21).

Не погоджуючись із відмовою у видачі спеціального дозволу, ТОВ "Здвиж ресурс" звернулось до суду із зазначеним позовом.

Застосовуючи відповідну норму права до спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, врегульована Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок).

Відповідно до п.1 цього Порядку, видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.

Згідно ч.1 ст. 4-1 Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності, порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом ОСОБА_1 України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_1 України.

Згідно з п.2 Порядку (норми Порядку в редакції на момент звернення позивача із заявами), дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Дозволи також надаються на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, строком не більш як на п'ять років (п.п.5,7 Порядку).

Підпунктом 14 пункту 8 Порядку визначено, що дозвіл на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку та видобування торфу, а також бурштиноносних порід на ділянках проявів бурштину, які не мають промислового значення, розмір яких не перевищує один гектар, - надається без проведення аукціону.

Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, а також підстава надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку(абз. 20 п.8 Порядку).

При цьому, згідно з пунктом 9 Порядку, надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з:

- ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

- відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення;

- Мінприроди - на всі види користування надрами;

- Держпраці ( в редакції до 11.02.2016 Держгірпромнагляд - прим. суду)- на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування, а також для цілей, не повязаних із видобуванням корисних копалин, в частині державного гірничого нагляду.

Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше дня, що настає за днем одержання документів від заявника, надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - пятому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів. Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу (абз.7,8 п.9 Порядку).

Пунктом 19 Порядку встановлено вичерпні підстави для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу:

- подання заявником документів не в повному обсязі;

- виявлення у поданих документах недостовірних даних;

- невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.

Граничним строком прийняття рішення про надання дозволу без проведення аукціону є 60-денний термін після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі (абзац 24 пункту 8 Порядку).

Таким чином, проаналізувавши викладені норми Порядку, суд робить наступний висновок.

Процедура звернення за отриманням дозволу на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку та видобування торфу, та його отримання, чітко прописана Порядком № 615.

Так, заявник, який звернувся до Державної служби геології та надр України, подає заяву, оформлену згідно вимог абз.20 п.8 Порядку, разом з документами, зазначеними у додатку 1 цього Порядку. Копії цих документів попередньо надсилаються Державною службою геології та надр України до Держпраці для їх погодження. Рішення про надання дозволу/відмови та погодження дозволу має бути прийнято в межах 60-денного строку з дня одержання документів Державною службою геології та надр України від заявника, без проведення аукціону.

У разі подання заявником документів в повному обсязі, які відповідають вимогам законодавства, з внесенням в них достовірних даних, дозвільний орган зобов'язаний надати спеціальний дозвіл суб'єкту господарювання. Якщо хоча б одну умову щодо оформлення пакету документів, буде недотримано, Державна служба геології та надр України відмовляє у надання такого дозволу.

Як видно із наданої відповіді товариству на подану ним 27.01.2016 заяву з додатками, відповідачем вперше, 24.03.2016 за вих.№ 4665/13/12-16, відмовлено у видачі спеціального дозволу на підставі непогодження поданих документів Держгірпромнаглядом України. В свою чергу, Держгірпромнагляд України, повертаючи відповідачу документи про надання дозволу на отримання спеціального дозволу на дослідно-промислову розробку Карабачинської ділянки торфу (лист № 392/0/2-06/6/16 від 03.03.2016), послалось на їх невідповідність вимогам Порядку, при цьому не вказавши, які саме документи та які дані не відповідають вимогам Порядку та без посилання на конкретні норми законодавства.

Отже, Державна служба геології та надр України, відмовляючи у наданні дозволу, діяла всупереч вимогам Порядку, оскільки така підстава як "повернення поданих документів без погодження" не передбачена п.19 Порядку. В зв'язку із цим, суд також звертає увагу, що ненадання погодження Держгірпромнаглядом України на отримання спеціального дозволу через невідповідність документів заявника без конкретизації такої невідповідності нормам законодавства та переліку виявлених порушень в оформленні дозвільних документів, не відповідає приписам чинного законодавства, оскільки позбавляє суб'єкт господарювання права на усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі спецдозволу.

Крім того, як вже встановлено судом, товариство вдруге, на підставі пп.14 п.8 Порядку, звернулось до Державної служби геології та надр України, із заявою вих.№ 6 та документами про надання дозволу на отримання спеціального дозволу на дослідно-промислову розробку Карабачинської ділянки торфу , 28.03.2016.

З відбитку кутового штампу на супровідному листі ТОВ "Здвиж ресурс" видно, що заява від 28.03.2016 за вих.№ 6 та додані до неї документи, були отримані відповідачем 29.03.2016 за вх.№ 5624/13/12-16 (а.с.96).

Проте, листом від 10.05.2016 № 8436/13/12-16, дозвільний орган повернув їх позивачу з тих підстав, що з 12.04.2016 виключено пп.14 п.8 Порядку № 615 Постановою КМУ від 08.04.2016 № 277, а отже не передбачено процедуру надання дозволу на дослідно-промислову розробку та видобування торфу без проведення аукціону.

Згідно абз.23 п.8 Порядку, документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові.

Таким чином, відповідач всупереч даній вимозі повернув документи товариству, зазначивши власну, не передбачену Порядком, підставу - відсутність в діючому Порядку № 615 процедури надання дозволу на дослідно-промислову розробку та видобування торфу без проведення аукціону. Слід звернути увагу, що в листі № 8436/13/12-16 відсутні будь-які посилання на подані товариством документи, які не відповідають вимогам Порядку.

Крім того, твердження про відсутність процедури надання дозволу як підстави для повернення, є безпідставним, оскільки на момент звернення товариством 28.03.2016 із заявою, пп.14.п.8 Порядку був діючим та виключений лише 12.04.2016 згідно з Постановою КМУ "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету ОСОБА_1 України від 30 травня 2011 р. № 594 і 615, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету ОСОБА_1 України" від 06.04.2016 № 277.

В судовому засіданні відповідачем також не було надано доказів, що подані ТОВ "Здвиж ресурс" документи на отримання дозволу, як вперше, так і вдруге 28.03.2016, були такими, що не відповідають вимогам Порядку, на момент звернення позивача до дозвільного органу.

Отже, Державною службою геології та надр України під час розгляду заяв товариства, не було дотримано процедуру надання спеціального дозволу на користування надрами, передбачену Порядком № 615.

Враховуючи викладене, суд задовільняє вимогу позивача в частині визнання протиправними дій щодо відмови Державної служби геології та надр України у видачі спеціального дозволу на користування надрами Товариству з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" викладену в листі № 4665/13/12-16 від 24.03.2016.

Що стосується вимоги позивача зобов'язати Державну службу геології та надр України надати ТОВ "Здвиж ресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу, колегія суддів зазначає наступне.

З аналізу правових норм Порядку № 615 випливає, що питання надання чи відмови у наданні спеціальних дозволів на користування надрами є виключною компетенцією Державної служби геології та надр України.

Згідно із Рекомендаціями Комітету ОСОБА_1 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_1 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які, адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим.

Завданням ж адміністративного судочинства є не забезпечення ефективності державного управління, а гарантування дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади за даних обставин.

Зважаючи на викладене, а також беручи до уваги те, що відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань видачі/відмови у видачі дозволу на користування надрами, суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень.

За наведених обставин, суд відмовляє позивачу в задоволенні позову в частині зобов'язання Державної служби геології та надр України надати ТОВ "Здвиж ресурс" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки Карабачинської ділянки торфу, яка розташована на малоцінних землях Карабачинської сільської ради Брусиловського району Житомирської області (корисна копалина загальнодержавного значення згідно з Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 12.12.1994 № 827), згідно пп.14 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету ОСОБА_1 України від 30.05.2011 № 615, строком на 5 років.

Натомість, з метою захисту порушених прав позивача, суд, відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає можливим вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Державну службу геології та надр України розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" на отримання спеціального дозволу на користування надрами № 6 від 28.03.2016 у відповідності до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету МіністрівУкраїни від 30.05.2012 № 615 у редакції, чинній на день звернення.

З огляду на викладене, позов необхідно задовольнити частково.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позовні вимоги задоволити частково.

Визнати протиправною відмову Державної служби геології та надр України у видачі спеціального дозволу на користування надрами Товариству з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" викладену в листі № 4665/13/12-16 від 24.03.2016.

Зобов"язати Державну службу геології та надр України розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Здвиж ресурс" на отримання спеціального дозволу на користування надрами № 6 від 28.03.2016 у відповідності до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами ,затвердженого Постановою Кабінету МіністрівУкраїни від 30.05.2012 № 615 у редакції чинній на день звернення.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Сичова

Суддя М.Ф. Нагірняк

Суддя Є.Ю. Романченко

Повний текст постанови виготовлено: 07 вересня 2016 р.