Постанова № 61139566, 31.08.2016, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
31.08.2016
Номер справи
592/7145/16-а
Номер документу
61139566
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/7145/16-а

Провадження №2-а/592/256/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2016 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:

головуючого судді - Зоріка М.В.,

за участю секретаря - Білоконь І. В.,

розглянувши у відритому судовому засіданні у залі суду в місті Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -

встановив:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків, починаючи з дня її призначення, тобто з 09.07.2013 року, з включенням відповідно до законодавства до складу заробітної плати для її обчислення фактично нарахованих і виплачених їй сум щорічної допомоги на оздоровлення, доплати за надурочну роботу та індексації заробітної плати, вказаних у довідках Сумської митниці ДФС № 05.02/45 від 18.02.2016 року та № 05.02/46 від 18.02.2016 року, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також стягнути на її користь судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп. В обґрунтування свої вимог посилається на те, що з 09.07.2013 року відповідачем їй призначена пенсія, як державному службовцю у відповідності зі ст. 37 Закону України «Про державну службу», однак при визначенні заробітної плати для призначення пенсії не враховувалися суми допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексації заробітної плати, що включені до вказаних вище довідок Сумської митниці ДФС.

В судове засідання сторони не з'явилися, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю.

Позивачка на задоволенні вимог позову наполягала.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивачка знаходиться на обліку з 09.07.2013 року в Сумському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком з урахуванням норм ст. 37 ЗУ «Про державну службу. Відповідно до ст. 33 цього ж закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Отже, суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, не є надбавками, тому обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено. Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р. (зі змінами) установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 60. Правової норми, відповідно до якої могла застосовуватися середньомісячна заробітна плата за 24 календарних днів (я к в випадку з довідкою позивача) на сьогодні не діє. Дана правова норма втратила чинність після внесення змін до Постанови №865 від 31.05.2000р., в зв"язку з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України №112 від 25.06.2014р.

Отже, проведення індексації на підставі довідки за 24 календарних дня не відповідає вимогам чинного законодавства. Згідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р. та довідки наданої Сумською митницею Державної фінансової служби, до розрахунку заробітної плати державного службовця крім посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, включені середньомісячні розміри за останні 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, надбавки за високі досягнення у праці та премії з урахуванням премій до свят, що передбачено законодавством. Оскільки такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р. при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, то до розрахунку заробітної плати не включаються. Також, п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. №213-УП "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України "Про державну службу". Отже з 01.06.2015р. норми щодо пенсійного забезпечення відповідно до Закону України "Про державну службу" скасовані, раніше призначені пенсії не перераховуються, про що було повідомлено позивача в письмовому вигляді. Виходячи з зазначеного, пенсія гр. ОСОБА_1 призначена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства. Разом з цим, відповідач звертає увагу на те, що ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду без поважних причин. З цих підстав просить відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Сумському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та з 09.07.2013 року отримує пенсію на підставі ЗУ «Про державну службу».

Позивачка до виходу на пенсію працювала в Сумській митниці ДФС, а 18.03.2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, надавши відповідні довідки з місця роботи, разом з тим рішенням № 806270 від 24.03.2016 року та листом № 4639/03-28 від 28.03.2016 року Управління відмовило позивачці у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. №213-УП "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України "Про державну службу". Отже з 01.06.2015р. норми щодо пенсійного забезпечення відповідно до Закону України "Про державну службу" скасовані, раніше призначені пенсії не перераховуються. (а.с. 8-13)

Згідно довідок Сумської митниці ДФС № 05.02/45 від 18.02.2016 року та № 05.02/46 від 18.02.2016 року про складові заробітної плати(надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», до складових заробітної плати позивачки з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входили інші виплати, що складались з: матеріальної допомоги на оздоровлення, при наданні щорічної відпустки, доплата за надурочну роботу та індексації заробітної плати. (а.с. 14-22)

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі Закон № 37-23-ХІІ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону № 37-23-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.

Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням: матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за надурочну роботу та індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України від 05.11.19914 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

За приписами ч.4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 35, ч.2 ст.38, ч.3 ст. 42 і ч.5 ст. 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивачка має право на перерахунок пенсії в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати за надурочну роботу та індексації заробітної плати згідно довідки Сумської митниці ДФС № 05.02/45 від 18.02.2016 року та № 05.02/46 від 18.02.2016 року, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням спірних виплат є протиправними.

Між тим, позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 18.03.2016 року, то право на перерахунок пенсії у неї виникло з 01.04.2016 року, тому на відповідача має бути покладено обов'язок по здійсненню перерахунку пенсії позивачки саме з 01.04.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 37, 371 ЗУ «Про державну службу» № 3723 - ХІІ, ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» № 108/95 - ВР, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - ІV, пп.2.2.2 п. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670», ст. ст.6, 8, 19, 22, 23, 24 Конституції України, ст.ст.2,8, 17,18,87,94, 99,158-163 КАС України, суд, -

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії неправомірними.

Зобов'язати Сумське об'єднань управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків, починаючи з 01 квітня 2016 року з включенням відповідно до законодавства до складу заробітної плати для її обчислення фактично нарахованих і виплачених їй сум щорічної допомоги на оздоровлення, доплати за надурочну роботу та індексації заробітної плати, вказаних у довідках Сумської митниці ДФС № 05.02/45 від 18.02.2016 року та № 05.02/46 від 18.02.2016 року, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми шляхом подачі скарги в десятиденний строк з її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текс постанови викладено 05 вересня 2016 року.

Суддя М.В. Зорік