Постанова № 61136887, 07.09.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
812/789/16
Номер документу
61136887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 вересня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/789/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання: Кравцовій Т.О.,

за участю:

представників позивача Леонової З.Є., дов. № 402/12-09-10 від 19.01.2016

Батукова О.Ю., дов. № 7679/12-09-10 від 06.09.2016

представників відповідача Дядько Г.П., дов. № 2 від 04.01.2016

Глушкова Г.В., дов. № 3 від 04.01.2016розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" про стягнення податкової заборгованості з податку на додану вартість,-

ВСТАНОВИВ:

12 липня 2016 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" про стягнення податкової заборгованості в сумі 752067,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач зареєстрований Лисичанською міською радою Луганської області та внесено в Єдиний Державний реєстр підприємств та організацій України.

З метою погашення податкового боргу відповідачу у 2002 році направлено першу податкову вимогу № 1/45 від 21.01.2002, яка отримана відповідачем 25.01.2002, та другу податкову вимогу № 2/382 від 26.03.2002, яка отримана посадовою особою відповідача в той же день.

На час звернення до суду з позовом за відповідачем утворився податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 752067,00 грн у зв'язку з несплатою узгоджених зобов'язань по податковим деклараціям, який позивач просив стягнути з комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" з рахунків у банках, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового боргу з податку на додану вартість.

У подальшому 20.07.2016 та 07.09.2016 позивачем уточнено позовні вимоги та зазначено, що у зв'язку з частковою сплатою відповідачем боргу з податку на додану вартість заборгованість позивача станом на 07.09.2016 становить 643984,07 грн, а тому позивач зменшив позовні вимоги та просив суд стягнути з комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" з рахунків у банках, обслуговуючих платника в рахунок сплати податкового боргу з податку на додану вартість 643984,07 грн (а.с. 37-38, 129-130).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні, викладеним у позові, зазначив, що починаючи з січня 2002 року у КП "Лисичанськтепломережа" постійно існував податковий борг за різними видами податків, а тому податкові вимоги є чинними.

Представники відповідача проти задоволення позову заперечували, пославшись на те, що хоча податковий борг у КП "Лисичанськтепломережа" з ПДВ дійсно існує у сумі 643984,07 грн, однак, податкові вимоги 2002 року втратили свою чинність, оскільки у січні 2013 року КП "Лисичанськтепломережа" не мала податкового боргу за будь-яким видом податків. Крім того, за довідкою ДПІ у м. Лисичанську розрахунки з бюджетом станом на 01.01.2008 не має недоїмки за жодним з видів податків. Згідно норм Податкового кодексу України у разі погашення податкового боргу раніше виставлені податкові вимоги вважаються відкликаними. Нових податкових вимог відповідач не отримував, а тому у позивача відсутнє право на звернення до суду з даним позовом.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Лисичанськтепломережа" зареєстровано як юридична особа, ідентифікаційний код юридичної особи 13401321 (а.с.7), є платником податку на додану вартість з 07.07.1997, індивідуальний податковий номер 134013212097 (а.с. 59), перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у м. Лисичанську з 27.04.1992 за № 1-50 (а.с. 6).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано до ДПІ у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області податкові декларації з податку на додану вартість:

- за вересень 2015 року № 9214635348 від 19.10.2015, у якій самостійно визначено суму ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 139671,00 грн, (термін сплати 30.10.2015);

- за жовтень 2015 року № 9235344104 від 17.11.2015, у якій самостійно визначено суму ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 99323,00 грн, (термін сплати 30.11.2015);

- за листопад 2015 року № 9255653974 від 17.12.2015, у якій самостійно визначено суму ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 513073,00 грн, (термін сплати 30.12.2015);

Таким чином, податковий борг по задекларованим податковим зобов'язань становить 752067,00 грн.

Згідно даних картки особового рахунку КП "Лисичанськтепломережа" 29 та 30 червня 2016 року частково сплачено податковий борг з податку на додану вартість у загальній суму 108082,93 грн, у зв'язку з чим заборгованість з ПДВ по деклараціям за вересень - листопад 2015 року становить 643984,07 грн

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідачем не сплачено податкові зобов'язання, самостійно визначені ним у податкових деклараціях з податку на додану вартість - за вересень 2015 року № 9214635348 від 19.10.2015 у сумі 31588,07 грн (залишок), за жовтень 2015 року № 9235344104 від 17.11.2015 у сумі 99323,00 грн, за листопад 2015 року № 9255653974 від 17.12.2015 у сумі 513073,00 грн, (а.с. 39-58).

Відповідач не сплатив узгоджені податкові зобов'язання, у зв'язку з чим, сума до стягнення становить 643984,07 грн, що підтверджується також карткою особового рахунку відповідача з податку на додану вартість.

Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.34 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (який був чинним до прийняття Податкового кодексу України), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

На виконання статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивачем на адресу відповідача було надіслано першу податкову вимогу від 21.01.2002 № 1/45, яка вручена посадовій особі відповідача 25.01.2002 та другу податкову вимогу від 26.03.2002 № 2/382, яка вручена нарочно посадовій особі відповідача 26.03.2002.

Доказів оскарження вищезазначених податкових вимог сторонами до суду не подано.

Суд зазначає, що відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На відміну від вказаної норми підпунктом 60.1.1 пункту 60.1 ст. 60 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога вважається відкликаною у разі, якщо сума податкового боргу погашена самостійно платником податків або органом стягнення. У зв'язку з цим із погашенням суми податкового боргу раніше надіслана платникові податків податкова вимога є відкликаною, а тому не може бути підставою для вжиття заходів із примусового стягнення податкового боргу.

Отже, лише у разі, якщо платником податків податковий борг був погашений, а через деякий час виник знову, органу державної податкової служби слід направити (вручити) йому нову податкову вимогу виходячи з виникнення нового грошового зобов'язання.

В обгрунтування своєї позиції щодо нечинності податкових вимог від 21.01.2002 № 1/45 та від 26.03.2002 № 2/382 відповідачем надано акти звіряння з податковим органом від 14.01.2014 по земельному податку, зі збору за розміщення відходів, збору за викиди в атмосферне повітря, за спецводокористування, якими зафіксовано наявність у КП "Лисичанськтепломережа" позитивного сальдо (переплати) станом на 31.12.2013 та акт від 01.08.2016, згідно до якого станом на 31.12.2013 КП "Лисичанськтепломережа" мало переплату з податку на додану вартість (а.с. 69-75).

Однак, згідно наданої позивачем довідки станом на 01.01.2014 загальна сума податкового боргу КП "Лисичанськтепломережа" становила 8603024,22 грн, а саме з податку на прибуток - 4468416,89 грн, авансових внесків з податку на прибуток - 4029674,00 грн, податок на доходи фізичних осіб - 96541,83 грн, штрафні санкції за порушення законодавства про застосування РРО - 8391,50 грн (а.с. 86)

Вказана інформація підтверджена витягом з інтегрованої картки платника податків - КП "Лисичанськтепломережа" з податку на прибуток за період з 01.01.2008 (а.с. 140-168)

Крім того, рішенням ДПІ у м. Лисичанську № 45-ю від 22.02.2016 списано безнадійний податковий борг КП "Лисичанськтепломережа" з податкк на доходи фізичних осіб - 96541,83 грн та штрафні санкції за порушення законодавства про застосування РРО - 8391,50 грн (а.с. 117)

Таким чином, незважаючи на те, що за певними видами податків і зборів відповідач і мав переплату станом на 31.12.2013, однак, позивачем підтверджено наявність у відповідача податкового боргу за іншими податками станом на 31.12.2013.

Щодо довідки ДПІ у м. Лисичанську розрахунки з бюджетом, відповідно до якої станом на 01.01.2008 у підприємства за кодом ЄДРПОУ 13401321 (КП "Лисичанськтепломережа") за всіма видами податків відсутня недоїмка суд зазначає таке.

Згідно постанови господарського суду Луганської області від 21.03.2006 у справі № 10/148 позов ДПІ у м. Лисичанську задоволено повністю, звернуто стягнення на активи Лисичанського спеціалізованого підприємства "Лисичанськтепломережа", код ЄДРПОУ 13401321, (нині - КП "Лисичанськтепломережа") на суму податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 3537099,57 грн (а.с. 131-132).

З описової частини вказаної постанови вбачається, що предметом позову була заборгованість КП "Лисичанськтепломережа" з податку на додану вартість, яка виникла на підставі податкових декларацій відповідача за період з квітня 2004 року по листопад 2005 року та податкового повідомлення-рішення від 18.11.2005 № 0001331501/0.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 19.04.2006 у справі № 10/148 розстрочено виконання постанови господарського суду Луганської області від 21.03.2006 у справі № 10/148 про стягнення з КП "Лисичанськтепломережа" (код ЄДРПОУ 13401321) податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 3537099,57 грн строком на 10 років починвючи з 01 квітня 2006 року по 01 квітня 2016 року включно зі сплатою кожного місяця 29475,83 грн, крім березня 2016 року, у якому підлягає до сплати 29475,80 грн (а.с. 133)

Листом Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби від 06.09.2016 підтверджено перебування у 2016 році на виконанні виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 10/148, виданого 04.04.2006 господарським судом Луганської області про стягнення з КП "Лисичанськтепломережа" боргу у сумі 3537099,57 грн (а.с. 134)

Крім того, позивачем надано виписки з рахунку УДКСУ у м. Лисисчанську за 19.01.2016, 20.01.2016, 21.01.2016, 16.02.2016 та 18.02.2016, відповідно до яких КП "Лисичанськтепломережа" здійснювалась сплата розстрочених сум згідно рішення господарського суду Луганської області від 19.04.2006 у справі № 10/148 (а.с. 135-139)

Відповідно до п. 100.1 статті 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Зі змісту зазначених норм вбачається, що прийняття рішення про розстрочення податкового боргу не означає відсутність такого податкового боргу до остаточного його погашення.

Крім того, положення п. 100.14 статті 100 Податкового кодексу України вказують на те, що розстрочення, відстрочення податкового боргу не звільняють майно платника податків з податкової застави.

Пунктом 87.9. статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Строки давності щодо стягнення податкового боргу встановлені статтею 102 Податкового кодексу України та становлять 1095 днів з дня виникнення боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Доказів того, що КП "Лисичанськтепломережа" не мало податкового боргу в інші періоди відповідачем не надано.

Тобто, з урахуванням положень статті 102 та 87 Податкового кодексу України, суд вважає, що позивачем доведено чинність податкових вимог від 21.01.2002 № 1/45 та від 26.03.2002 № 2/382 станом на час звернення позивача з даним позовом до суду.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 11, 69-71, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" (код ЄДРПОУ 13401321, адреса: 93113, Луганська область, м. Лисичанськ) відкритих у банках, обслуговуючих комунальне підприємство "Лисичанськтепломережа" на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у сумі 643984,07 грн. (шістсот сорок три тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні 07 коп)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову у повному обсязі складено та підписано судом 07 вересня 2016 року.

Суддя Т.В. Смішлива