Справа № 750/7342/16-а
Провадження № 2-а/750/614/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
головуючого судді Супруна О.П.
за участю секретаря Носенко М.Ю.,
представника позивача адвоката ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом комунального підприємства "Редакція Чернігівської міської газети "Чернігівські відомості" Чернігівської міської ради до Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в :
01 серпня 2016 року КП «Редакція Чернігівської міської газети «Чернігівські відомості» звернулося до суду з адміністративним позовом до Чернігівської міськради про визнання протиправним та скасування рішення Чернігівської міської ради від 28 квітня 2016 року № 7/VII-7 «Про внесення змін до Програми з інформаційного забезпечення населення м. Чернігова друкованим засобом масової інформації газетою «Чернігівській відомості» комунального підприємства «Редакція Чернігівської міської газети «Чернігівські відомості» Чернігівської міської ради 2016-2018 роки», посилаючись на його невідповідність ст. 12 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що 01 січня 2016 року набув чинності Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» від 24.12.2015 № 917-VIII.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» дія цього Закону поширюється на друковані засоби масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування (далі - друковані засоби масової інформації), і редакції друкованих засобів масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування.
Згідно з частинами 1, 3 статті 2 вищевказаного закону реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій здійснюється у два етапи: перший - протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом та другий - протягом наступних двох років. До переліку друкованих засобів масової інформації та редакцій, що підлягають реформуванню на першому етапі, порядок формування якого визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах, включаються друковані засоби масової інформації та редакції, що звернулися з відповідними клопотаннями до зазначеного органу.
29 січня 2016 зборами трудового колективу КП «Редакція Чернігівської міської газети «Чернігівські відомості» ЧМР було прийнято рішення про взяття участі у реформуванні друкованого засобу масової інформації КП «Редакція Чернігівської міської газети «Чернігівські відомості» ЧМР та редакції газети «Чернігівські відомості». Реформування здійснюватиметься шляхом виходу органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування зі складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу в субєкт господарювання зі збереженням назви, цільового призначення і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації ( а.с. 28-29).
Рішенням Чернігівської міської ради № 6/VII-15 від 31.03.2016 «Про реформування друкованого засобу масової інформації КП "Редакція Чернігівської міської газети "Чернігівські відомості" Чернігівської міської ради та редакції газети «Чернігівські відомості», засновником яких є Чернігівська міська рада, остання вирішила вийти зі складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації комунального підприємства "Редакція Чернігівської міської газети "Чернігівські відомості" Чернігівської міської ради та редакції газети «Чернігівські відомості» з перетворенням редакції членами її трудового колективу в субєкт господарювання зі збереженням назви, цільового призначення і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації (а.с. 30).
Також, рішенням Чернігівської міської ради від 28.04.2016 № 7/VII-7 «Про внесення змін до Програми з інформаційного забезпечення населення м. Чернігова друкованим засобом масової інформації газетою «Чернігівській відомості» комунального підприємства «Редакція Чернігівської міської газети «Чернігівські відомості» Чернігівської міської ради 2016-2018 роки», затверджено зміни до Програми з інформаційного забезпечення населення м. Чернігова друкованим засобом масової інформації газетою «Чернігівській відомості» комунального підприємства «Редакція Чернігівської міської газети «Чернігівські відомості» Чернігівської міської ради на 2016-2018 роки (далі - Програма) (а.с. 6-9).
Відповідно до розділу ІІ Програми її метою є забезпечення розвитку демократичного, громадянського суспільства, сприяння дієвому контролю громади за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування шляхом оперативного одержання, збирання, створення, поширення, використання і зберігання інформації про діяльність органів місцевого самоврядування і задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб про роботу органів місцевого самоврядування.
Завданням Програми є: опублікування актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування (нормативно-правових та індивідуально-правових актів); опублікування статистичних даних про соціально-економічний розвиток міста, звітів про виконання актів органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб; поширення офіційних повідомлень органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб; створення офіційних, святкових матеріалів з нагоди визначних подій та дат; опублікування щоквартальних звітів про діяльність депутатських фракцій (в межах 20 % коштів, залучених на виконання Програми).
Згідно пунктів 5.1 - 5.5 Програми її виконавцем є редакція друкованого засобу масової інформації, яка визначена відповідно до цієї Програми. Визначення друкованого засобу масової інформації відбувається за результатом закупівлі послуг з висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування друкованими засобами масової інформації. Закупівля послуг здійснюється: в електронній системі публічних закупівель «ProZorro» або в іншій авторизовані системі у відповідності із регламентом роботи системи електронних закупівель - у разі якщо річна вартість послуг складає до 200 тисяч гривень; відповідно до процедури торгів, встановлених законодавством про публічні закупівлі, - у разі якщо річна вартість послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень. Організація закупівлі здійснюється Головним розпорядником. Основним критерієм оцінки пропозицій учасників закупівлі є ціна одиниці друкованої площі (1 см2).
Пунктом 5.6 Програми головному розпоряднику надано право включати до кваліфікаційних вимог, які ставляться до учасників, наступні вимоги: сфера розповсюдження (місто Чернігів); мінімальний тираж (наклад) видання: не менше 1500 примірників; мова видання; періодичність видання; номери сторінок видання, на яких будуть розміщуватись матеріали; цільове призначення і тематична спрямованість; спосіб розповсюдження: за передоплатою.
За умов надання пропозицій від учасників, що відповідають кваліфікаційним вимогам і пропозиції яких мають однаковий ціновий показник, пріоритетне право на укладання договору про висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування має учасник, який є друкованим засобом масової інформації, що реформується відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» (п. 5.7 Програми).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Відповідно доКонституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаєЗакон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
В силу ч. 10ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідностіКонституціїабо законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» реформованим друкованим засобам масової інформації місцевої сфери розповсюдження з метою забезпечення їх функціонування може надаватися державна підтримка за рахунок коштів державного бюджету у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Надання державної підтримки здійснюється виключно за умови забезпечення функціонування друкованого засобу масової інформації, збереження його назви, цільового призначення і тематичної спрямованості. Форми державної підтримки друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження: 1) встановлення для редакцій пільгових умов оренди приміщень, що перебувають у державній або комунальній власності, відповідно дочастини другоїстатті 9 цього Закону; 2) адресна фінансова підтримка; 3) надання редакціям пріоритетного права на укладення договорів про висвітлення діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
З огляду на викладені обставини та правові норми, суд дійшов висновку, що зміст оскаржуваного рішення Чернігівської міської ради, а саме висування кваліфікаційних вимог до учасників, не відповідає закладеному в п. 3 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» принципу пріоритетності права позивача на укладення договору з Чернігівською міською радою про висвітлення її діяльності, спрямованого на забезпечення державної підтримки друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження.
При цьому питання цінового показника висвітлення діяльності відповідача врегульоване в Угоді № 2 про висвітлення діяльності Чернігівської міської ради, укладеній у січні 2008 року, яка в силу п. 2 розділу ІV є чинною на час розгляду справи. Так, відповідно до п. 1 розділу ІІІ цієї Угоди діяльність «Виконавця» по висвітленню діяльності Чернігівської міської ради фінансується в межах обсягу коштів, передбачених міським бюджетом як поточні трансферти «Виконавцю». У разі зміни протягом бюджетного року розміру цих коштів у міському бюджеті «Замовник» забезпечує фінансування «Виконавця» відповідно до вказаних змін.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на вимоги Законів України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» (прийнятий 16.10.1997) та «Про здійснення державних закупівель» (прийнятий 10.04.2014) з огляду на ч. 2 ст. 14 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», згідно з якою закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.
За таких обставин, суд вважає, що рішення Чернігівської міської ради від 28.04.2016 № № 7/VII-7 «Про внесення змін до Програми з інформаційного забезпечення населення м. Чернігова друкованим засобом масової інформації газетою «Чернігівській відомості» комунального підприємства «Редакція Чернігівської міської газети «Чернігівські відомості» Чернігівської міської ради на 2016-2018 роки» прийнято з порушенням чинного законодавства, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача належить стягнути 1378 грн. судового збору.
Керуючись ст. 12 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», ст. ст.71, 94, 158,160 -163,167, 186 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов комунального підприємства "Редакція Чернігівської міської газети "Чернігівські відомості" Чернігівської міської ради до Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Чернігівської міської ради від 28.04.2016 № № 7/VII-7 «Про внесення змін до Програми з інформаційного забезпечення населення м. Чернігова друкованим засобом масової інформації газетою «Чернігівській відомості» комунального підприємства «Редакція Чернігівської міської газети «Чернігівські відомості» Чернігівської міської ради на 2016-2018 роки»
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської міської ради на користь комунального підприємства "Редакція Чернігівської міської газети "Чернігівські відомості" Чернігівської міської ради 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.П. Супрун