КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/795/16 Головуючий у 1-й інстанції: Бордавкіна С.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
31 серпня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Земляної Г.В.
Межевича М.В.
за участю секретаря Приходько К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Чернігівській області, за участю третьої особи без самостійних вимог - Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання неправомірною бездіяльності, -
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - ФОП ОСОБА_3.) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - ГУ ДФС у Чернігівській області) про визнання неправомірною бездіяльність ГУ ДФС у Чернігівській області щодо не вчинення заходів, які передбачені під час проведення процедури адміністративного оскарження за скаргою ФОП ОСОБА_3 від 29.02.2016 р. про скасування грошових зобов'язань в розмірі 17000,00 грн., що визначені в податковому повідомленні-рішенні Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області від 26.11.2015 р. № 0000882204, форма «С», з урахування заяви про зменшення позовних вимог.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року в задоволені позову відмовлено.
На вказану постанову ФОП ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області 17.11.2015 р. було проведено перевірку кафе, що розташоване за адресою: м. Чернігів, вул. Мстиславська, 132-а, з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Даною перевіркою встановлено, порушення ст.. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», зберігання алкогольних напоїв (пива) у місцях, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання. За результатами якої, складено акт перевірки від 17.11.2015 р. № 21/НОМЕР_2.
ДПІ у м. Чернігові на підставі акта перевірки від 26.11.2015 р. відповідно до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та згідно із ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», винесено податкове повідомлення-рішення № 0000882204 про застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 17 000,00 грн.
ДПІ у м. Чернігові податкове повідомлення-рішення було надіслано ФОП ОСОБА_3 поштою з рекомендованим повідомленням про вручення, що підтверджується копією конверту з відміткою «за закінченням терміну зберігання» від 28.01.2016 р.
Не погодившись із вищезазначеним податковим повідомленням рішенням, позивач 29.02.2016 р. оскаржив його до ГУ ДФС у Чернігівській області.
ГУ ДФС у Чернігівській області листом від 17.03.2016 р. за № 32/ФОП/25-01-10-04-15 та 11.05.2016 р. № 54/ФОП/25-01-10-0-15 було надано відповідь, що ФОП ОСОБА_3 порушено законодавчо встановлений термін для подання скарги (протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення), то відповідно до абзацу другого п. 4 Розділу VIII Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, його скарга залишається без розгляду.
Листом від 15.04.2016 р. за № 41/ФОП/25-01-10-04-15 ГУ ДФС у Чернігівській області повернула скаргу ФОП ОСОБА_3
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 ст. 56 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Строк, наданий платникові податків для реалізації права на адміністративне оскарження рішень контролюючих органів визначено в пунктах 56.3., 56.12. ст. 56 Податкового кодексу України, згідно з якими скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Згідно із п. 14.1.7 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України оскарження рішень контролюючих органів - оскарження платником податку податкового повідомлення - рішення про визначення сум грошового зобов'язання платника податків або будь-якого рішення контролюючого органу в порядку і строки, які встановлені цим Кодексом за процедурами адміністративного оскарження, або в судовому порядку.
Відповідно до п. 55.1 ст. 55 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Пунктом 56.1 ст. 65 Податкового кодексу України встановлено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Відповідно до п. 56.12 ст. 16 Податкового кодексу України, якщо відповідно до цього Кодексу контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (рішення) контролюючого органу.
Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідним контролюючим органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення із скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті (п. 56.16 ст. 56 Податкового кодексу України).
Згідно із п. 56.8 ст. 56 Податкового кодексу України контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Процедуру оскарження платниками податків податкових повідомлень-рішень або інших рішень контролюючих органів під час адміністративного оскарження регулює наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами» від 21.10.2015 № 916, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2015 за № 1617/28062.
Відповідно до п. 2 Розділу Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів, що настають за днем отримання скарги платника податків, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Розділом VIII Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами визначено порядок розгляду скарг контролюючим органом.
Контролюючий орган залишає скаргу без розгляду повністю або частково у разі, якщо скаргу подано з пропуском строку, крім випадків, передбачених пунктом 5 розділу III цього Порядку.
Про залишення скарги без розгляду контролюючий орган повідомляє платника податків у письмовій формі із зазначенням причин повернення.
Згідно із п. 5 Розділу Х Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами рішення за результатами розгляду скарги платника податків приймає керівник контролюючого органу (заступник керівника). Оригінал рішення після зазначення реєстраційного номера вихідної кореспонденції надсилається (надається) платнику податків.
Рішення вважається надісланим (наданим) фізичній особі - платнику податків, якщо його вручено особисто фізичній особі або її законному представнику під розписку чи надіслано листом з повідомленням про вручення на адресу, зазначену у скарзі як адреса, на яку необхідно надіслати рішення за результатами розгляду скарги, а у разі не зазначення такої адреси в скарзі - на податкову адресу платника податків.
Відповідно до п. 6 Розділу Х Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами у разі якщо пошта не може вручити платнику податків рішення за результатами розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти рішення за результатами розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків або з інших причин, рішення за результатами розгляду скарги вважається врученим платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення, із зазначенням причин невручення.
Таким чином, процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення включає в себе подачу платником податку у письмовій формі відповідної скарги, та вчинення керівним органом певних дій: її реєстрація, розгляд, прийняття рішення або залишення скарги без розгляду із зазначенням причин, надіслання рішення скаржнику протягом 20 днів із повідомленням про вручення. Право підпису листа (рішення) має керівник податкового органу чи його заступник.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДФС у Чернігівській області після отримання скарги від ФОП ОСОБА_3 було розглянуто на надало належну відповідь у строки передбаченими Податковим кодексом України та Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами.
Крім того, посилання позивача на ту обставину, що податковий орган неправомірно залишив його скаргу без розгляду, оскілки дана скарга була подана в строки, передбачені п. 56.12 ст. 56 Податкового кодексу України (протягом 30 днів), а не п. 56.3 ст. 56 Податкового кодексу України (протягом 10 днів), є необґрунтована, оскільки податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Чернігові від 26.11.2015 р. № 0000882204 форма «С» про застосування штрафних санкцій не визнано незаконним та не скасовано, а тому ГУ ДФС у Чернігівській області правомірно було застосовано 10-денний термін на його оскарження.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_3 необхідно залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Земляна Г.В.
Межевич М.В.
Повний текст ухвали складено 05.09.2016 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.