ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АДМІНІСТРАТИВНОЇ СПРАВИ ЗА ПІДСУДНІСТЮ
17 серпня 2016 року Справа № 808/1919/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Нечипуренка О.М., суддів Дуляницька С.М. і Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Резніченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
до відповідачів: 1. Міністерства внутрішніх справ України
2. Пенсійного фонду України,
3. Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
4. Національної поліції України
про: визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_1 від 22.08.2000)
від відповідача - 1 - не прибув
від відповідача - 2 - не прибув
від відповідача - 3 - Пасічник О.М. (довіреність №7710/05 від 17.09.2015 )
від відповідача - 4 - не прибув
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2, згідно якого, з урахуванням уточнень, позивач просив:
- Визнати протиправними бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України Національної поліції України та Пенсійного фонду України, щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам МВС.
- Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам МВС.
- Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію України надати інформацію в Пенсійний фонд України про настання підстав для перерахунку пенсій з 01.01.2016.
- Зобов'язати Пенсійний фонд України надати в Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію про настання підстав для перерахунку пенсій з 1 січня 2016 року.
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області витребувати у Головному управлінні Національної поліції України в Запорізькій області, або в іншому визначеному МВС органі довідку про розмір грошового забезпечення поліцейських, на підставі якої перерахувати призначену позивачу пенсію з 01.01.2016.
Відповідач -1 перед початком судового розгляду 17.08.2016 подав до суду клопотання про передачу даної справи на розгляд до місцевого суду, як адміністративного з урахуванням приписів ст.ст. 18, 19 КАС України. Дане клопотання просив розглянути за його відсутності.
Позивач та представник відповідача -3 проти клопотання відповідача - 1 не заперечили.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд визнав клопотання відповідача-1 обґрунтованим, а отже, вважає за необхідне матеріали адміністративної справи № 808/1919/16 направити за підсудністю до іншого адміністративного суду, з огляду на наступне:
Статтею 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Поняття суб'єкт владних повноважень визначено у п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Правила предметної підсудності адміністративних справ визначені в ст.18 КАС України.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті;
адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України. (ч.1 ст.18 КАС України).
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням; щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. (ч.2 ст.18 КАС України).
З адміністративного позову вбачається, що між позивачем і відповідачами наявний спір з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, який належить розглядати в місцевому загальному суді як адміністративному суді, відповідно до ч.1 ст.18 КАС України.
Разом з тим, за приписами ч. 2 ст. 19 КАС України встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Отже, зважаючи на заявлені позивачем вимоги, з урахуванням заяви про уточнення, та приймаючи до уваги, що адресою місцезнаходження позивача є м. Запоріжжя, вул.. Товариська, 66А/37, спір підсудний Ленінському районному суду м. Запоріжжя.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил предметної підсудності.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Згідно ч.5 ст. 22 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Ухвала про відмову в передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, постановлена у судовому засіданні, не викладається окремим документом і оскарженню не підлягає. Заперечення проти цього може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
За приписами ч.6 ст. КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно ч.8 ст. КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Зважаючи на викладене, та враховуючи приписи ст.ст18,19 КАС України, суд вважає за необхідне передати матеріали адміністративної справи № 808/1919/16 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Національної поліції України про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії до Ленінського районного суду м. Запоріжжя, як адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 18, 19, 22, 24, 25, 160, 165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу №808/1919/16 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Національної поліції України про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії стосовно перерахунку пенсії передати до Ленінського районного суду м. Запоріжжя за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя О.М. Нечипуренко
Суддя С.М. Дуляницька
Суддя М.О. Семененко