Справа № 310/4444/16-а
2-а/310/599/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 серпня 2016 року м. Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Прінь І.П.,
при секретарі Бевз О.А.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бердянську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Бердянської міської ради про визнання протиправним та скасування п.1.1 рішення виконкому Бердянської міської ради Запорізької області від 14 червня 2016 року №227, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про зобов'язання розглянути питання про виключення квартири з числа службових за відсутності клопотання реорганізованого підприємства Житлово-експлуатаційного управління №5.
У серпні 2016 року позивач збільшив розмір позовних вимог і просить суд визнати протиправним та скасування п.1.1 рішення виконкому Бердянської міської ради Запорізької області від 14 червня 2016 року №227; зобов'язати відповідача розглянути питання про виключення квартири з числа службових за відсутності клопотання реорганізованого підприємства Житлово-експлуатаційного управління №5.
Заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовну заяву підтримали з підстав, викладених у позові. Просять її задовольнити.
В обґрунтування позову вказує на те, що 28.01.1985 року він був прийнятий на роботу ЖЕУ №5 Бердянського міського житлово-експлуатаційного об'єднання в якості слюсаря - сантехніка 3 розряду. За рішенням міськвиконкому №342 від 14 серпня 1986 року, згідно ордеру №613 від 19 серпня 1986р., йому була надана для проживання службова квартира АДРЕСА_1 ( зараз вул. Привокзальна) в м. Бердянську, де він проживає до цього часу. У зв'язку з реорганізацією міського житлово-експлуатаційного господарства його, без розірвання трудового договору, переводили на роботу в інші підприємства, які утворювали в процесі реорганізації. А наказом №94-ок від 21.10.1999 року КП «Житлсервіс-4» його було звільнено з роботи на підставі ст.38 КЗпПУ. Таким чином, він пропрацював у цій системі більше 15 років. Після звільнення він залишився проживати у цій квартирі. В теперішній час він бажає реалізувати своє право на приватизацію квартири. Але для цього необхідно виключити квартиру з числа службового житла. Він звернувся до міського голови Бердянської міської ради з заявою про виключення квартири з числа службових при відсутності клопотання ЖЕУ -5 у зв'язку з відсутністю підприємства. Однак виконавчий комітет Бердянської міської ради його заяву не розглянув і не прийняв ніякого рішення. Проте рішенням виконкому №227 від 14.06.2016 року був затверджений протокол міської громадської комісії з житлових питань при виконкомі Бердянської міської ради від 02.06.2016р. №2, у якому було запропоновано позивачу звернутися до суду з позовною заявою щодо розгляду питання щодо виключення квартири на засіданні виконавчого комітету без клопотання ліквідованого підприємства.
Вважає, що вказане рішення виконкому Бердянської міської ради №227 від 14.06.2016 року є протиправним, оскільки виконком проігнорував розгляд його заяви і не прийняв рішення по суті його заяви, а лише затвердив протокол міської громадської комісії з житлових питань, що взагалі не передбачено чинним законодавством.
Представник відповідача Сарабєєва Н.О. ( за довіреністю) у судове засідання не з'явилася, просить розглянути справу за її відсутності. У письмових поясненнях звертає увагу суду на те, що на підставі рішення виконкому Бердянської міської ради від 19.08.1986р. №613 квартира АДРЕСА_1 була затверджена як службова на підставі клопотання ЖЕУ №5 Бердянського міського житлово-експлуатаційного об'єднання, та надана слюсарю-сантехніку ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 Бердянське міське житлово-експлуатаційне об'єднання реорганізовано в Бердянське виробниче об'єднання житлово-комунального господарства. 21.11.1997 року Бердянське виробниче об'єднання житлово-комунального господарства реорганізовано, трудовий договір зі ОСОБА_1 подовжено з іншою юридичною особою. 10.10.1999р. позивач звільнений за власним бажанням з КП «Житлосервіс-4». Просить розглянути справу відповідно до вимог чинного законодавства.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування», яка була чинною на час прийняття спірного рішення, визначені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства. Так, до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать зокрема: облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням; надання відповідно до закону громадянам, які потребують соціального захисту, безоплатного житла або за доступну для них плату; здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності; видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій; облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Згідно з пунктом 5 Положення про надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, яке було затверджено постановою Рада Міністрів УРСР N 37 від 04.02.1988р. (із змінами), облік службових жилих приміщень у всіх будинках, незалежно від їх належності, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, яка прийняла рішення про включення жилого приміщення до числа службових. Службові жилі приміщення обліковуються в журналі обліку службових жилих приміщень (додаток N 1). Оперативний облік належних їм службових жилих приміщень провадять також відповідні підприємства, установи, організації.
Відповідно до пункту 6 цього Положення ж иле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових.
Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. У будинках, належних колгоспам, жиле приміщення виключається з числа службових за рішенням загальних зборів членів колгоспу або зборів уповноважених, затверджуваним виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Про виключення жилого приміщення з числа службових у журналі обліку службових жилих приміщень робиться відповідна відмітка.
Судом встановлено, що 22.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до міського голови Бердянської міської ради з заявою про виключення квартири з числа службових при відсутності клопотання ЖЕУ -5 у зв'язку з відсутністю підприємства.
Питання щодо виключення жилого приміщення з числа службових віднесено до компетенції виконавчого комітету Бердянської міської ради, в порядку, визначеному Положенням про надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР
Відповідно до ч.6 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування», виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Проте виконавчий комітет Бердянської міської ради його заяву ОСОБА_1 не розглянув, не прийняв рішення ні про задоволення заяви, ні про відмову у задоволенні заяви з викладенням причин такої відмови.
Натомість заява ОСОБА_1 була розглянута на громадської комісії з житлових питань при виконкомі Бердянської міської ради, рішення якої викладено у протоколі №2 від 02.06.2016р. Заявнику було запропоновано звернутися до суду з позовною заявою щодо розгляду питання щодо виключення квартири на засіданні виконавчого комітету без клопотання ліквідованого підприємства.
Вказаний протокол був затверджений рішенням виконкому Бердянської міської ради №227 від 14.06.2016 року.
Проте зазначеними вище чинними нормативними актами не передбачено такого порядку розгляду заяв про виключення жилих приміщень з числа службових.
Ліквідація (реорганізація) підприємства, установи, організації, за заявою якої жиле приміщення було включено до складу службового, не є перешкодою у розгляді питання про виключення жилого приміщення з числа службового, оскільки до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать зокрема облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням.
З огляду на встановлені у судовому засіданні обставини, суд приходить до висновку, що п.1.1 рішення виконкому Бердянської міської ради Запорізької області від 14 червня 2016 року №227 «Про прийняття громадян на квартирний облік, зняття громадян з квартирного обліку», яким затверджено протокол міської громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Бердянської міської ради від 02.06.2016р. №2, прийнято з порушенням норм чинного законодавства, є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
У пункті 10.3. постанови Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» N 7 від 20.05.2013р., судам роз'яснено, що у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право. Суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
За таких підстав, позовні вимоги про зобов'язання виконавчого комітету Бердянської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових за відсутності клопотання реорганізованого підприємства Житлово-експелуатаційного управління №5 підлягають задоволенню.
З відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1102,40 грн.
Судом також встановлено, що позивачем надміру сплачено судовий збір у сумі 551,20 грн., який підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст. 10,11, 69 - 72, 159-163,167,186 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. 30 ЗУ «Про органи місцевого самоврядування», Положення про надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, яке було затверджено постановою Рада Міністрів УРСР N 37 від 04.02.1988р.,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п.1.1 рішення виконкому Бердянської міської ради Запорізької області від 14 червня 2016 року №227 «Про прийняття громадян на квартирний облік, зняття громадян з квартирного обліку», яким затверджено протокол міської громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Бердянської міської ради від 02.06.2016р. №2.
Зобов'язати виконавчий комітет Бердянської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових за відсутності клопотання реорганізованого підприємства Житлово-експелуатаційного управління №5.
Стягнути з виконавчого комітету Бердянської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1102,40 грн.
Зобов'язати Бердянське управління Державної казначейської служби України Запорізької області повернути ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) надміру сплачений ним судовий збір за квитанцією №1 від 01.07.2016р.у сумі 551,20 грн. ( п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок), отримувач: Бердянське УДКСУ (м.Бердянськ, Бердянський район), 22030001, на р/р 31217206700011, код отримувача - 38042560, МФО - 813015, Бердянське УДК ГУДКСУ в Запорізькій області, призначення платежу - судовий збір за позовом ОСОБА_5, Бердянський міськрайсуд, код ЄДРПОУ суду 37381363.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Повний текст постанови особи, які беруть участь у справі, можуть одержати не раніше 05.09.2016р.
Суддя І.П.Прінь