Постанова № 60877760, 29.08.2016, Берегівський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
297/1860/16-а
Номер документу
60877760
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 297/1860/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2016 року м. Берегово

Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Ільтьо І. І. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі про визнання дій управління Пенсійного фонду в Берегівському районі протиправними та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії, -

встановив:

01.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі про визнання дій управління Пенсійного фонду в Берегівському районі протиправними та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі провести перерахунок пенсії за вислугою роківУхвалою Берегівського районного суду від 02.08.2016 р. відкрите скорочене провадження у справі за даним адміністративним позовом, копію якого направлено відповідачу.

В своїй позовній заяві позивач посилається на те, що з 21 червня 2000 року він перебуває на обліку у управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі та отримує пенсію, яка призначена на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», що діяв на той час, у розмірі 90 % середнього заробітку посади прокурора. У подальшому органами пенсійного фонду здійснювались перерахунки пенсії, призначеної йому на підставах, передбачених статтею закону у звязку із підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури, а також звільненням його з органів прокуратури України у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років у червні 2000 року.

24.06.2016 року він звернувся до органів пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року, якою підвищено посадові оклади працівникам прокуратури.

Рішенням №24 від 04.07.2016 року управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі вирішено про відмову в перерахунку пенсії.

Вказане рішення Управління Пенсійного фонду України у Берегівському районі вважає неправомірним та незаконним, що порушує його права та законні інтереси.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Берегівському районі через канцелярію суду подав письмове заперечення по справі, згідно якого позовні вимоги не визнав, з підстав наведених в запереченні, у зв'язку з чим просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Вивчивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Судом встановлено, що дійсно з 21 червня 2000 року ОСОБА_1, отримує пенсію за вислугою років за Законом України «Про прокуратуру», яку йому було призначено в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати згідно із ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії. Дана обставина відповідачем не оспорюється.

Відповідно вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливостей проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

Умови та порядок перерахунок пенсії прокурорам на час виникнення спірних правовідносин регламентовано статтею 50-1Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній на час звільнення позивача та призначення пенсії з лютого 2005 року.

Право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі звільненням регламентовано частиною 13 статті 50-1 вищевказаного Закону, якою передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Викладення пункту 18 вказаної статті у новій редакції (умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом міністрів України) та відсутність такого порядку станом на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку зі звільненням із збереженням при цьому розміру того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.

Таким чином, підстави як призначення так і перерахунку пенсій працівникам прокуратури у Законі України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XIIбули визначені статтею 50-1, право на перерахунок раніше призначених пенсій у працівників прокуратури визначалось приписами пункту 18 вказаної статті, відповідно до якого, таке право наставало саме у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників.

У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 24.06.2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі про перерахунок пенсії.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі №24 від 04.07.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року про скасування норм щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії працівників з 01.06.2015 року .

Відповідно вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно ст. 50- 1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статей 22,64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, вказані норми закону, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи, що позивач 24.06.2016 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона адміністративного процесу повинна довести ті обставини на які вона посилається. У разі заперечення проти позову відповідачем - суб'єктом владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача - ч.2 ст.71 цього ж Кодексу.

Встановлено, що позивач належними та допустимими доказами довів обґрунтованість своїх позовних вимог та право на перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону, в той же час доводи та докази відповідача не доводять правомірності оскаржуваного позивачем рішення.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 551,20 грн.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 9, 71, 158-163, 183-2 КАСУ та на підставі наведених вище норм матеріального права, суд -

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі про визнання дій управління Пенсійного фонду в Берегівському районі протиправними та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду в Берегівському районі щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Закарпатської області № 129 від 10.06.2016 року без обмежень максимального розміру.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Берегівському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Закарпатської області № 129 від 10.06.2016 року без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплати зазначених коштів з 01.01.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду в Берегівському районі на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 580 (п'ятсот вісімдесят) гривень 00 копійок.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду через Берегівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ільтьо І. І.