Постанова № 60866197, 05.09.2016, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.09.2016
Номер справи
279/3687/16-а
Номер документу
60866197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/3687/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" вересня 2016 р.

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Коваленко В.П.

при секретарі Мишко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом до відповідача Коростенського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області , в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо перерахунку та виплати їй пенсії у розмірі 84% від заробітної плати з урахуванням всіх складових, в тому числі : матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у повному обсязі, починаючи з 01.01.2011 року.

В обгрунтування своїх вимог посилається на те, що 29.06.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте, відповідачем при перерахуванні пенсії були допущені суттєві порушення вимог ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.33,37 Закону України «Про державну службу» та ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, надіслала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує. Представник відповідача Пашинська А.М. в засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі , просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши всі докази та обставини по справі, суд задовольняє позовні вимоги позивача частково виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсію ОСОБА_1 обчислено в розмірі 84% від заробітної плати 3688,07 гривень взятої на період з 01.08.2005 року по 31.07.2007 року ( основний розмір пенсії, додаткова пенсія потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії , фіксована індексація, підвищення непрацюючим проживаючим в зоні гарантованого добровільного відселення та збережена об'єднана доплата).

29 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, враховуючи для її обчислення суму компенсації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян відповідно до довідки №465/ц/06-70-05 від 22.06.2016 року.

Листом № 10271/02 від 12.07.2016 року Коростенське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані для обчислення пенсії.

Відповідно до ч.1ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії заявниці, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому, застосуванню підлягає стаття 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 08.07.2015 року №732/48/15-а. Таким чином, при перерахунку пенсії державного службовця має враховуватись відсоток суми заробітної плати, який було визначено позивачці при призначенні пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ч.2ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати до рангу, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам

матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку , що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України « Про пенсійне забезпечення».

Так, відповідно до ч.1ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати, доходи), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів,що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески ; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування,враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових коштів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

З доданої до заяви про перерахунок довідки від 22.06.2016 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 в 2005-2007 роках отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань і індексацію заробітної плати, на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах №21-430а11 від 20.02.2012 року та №21-125а13 від 14.05.2013 року, які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Разом з тим, оскільки позивач ОСОБА_1 29 червня 2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 465/ц/06-70-05 від 22.06.2016 року про складові заробітної плати, яка не була подана при призначенні пенсії, з врахуванням приписів ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія підлягає перерахунку з 29 червня 2016 року.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160,162 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Законом України « Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Коростенського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахунку пенсії з врахуванням усіх складових заробітної плати.

Зобов'язати Коростенське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 84% від заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат), у томі числі : матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 29 червня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанову допустити до негайного виконання в межах стягнення за один місяць.

Присудити ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня отримання постанови апеляційної скарги.

Суддя В.П. Коваленко