Постанова № 60860600, 06.12.2011, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
06.12.2011
Номер справи
2-а-11010/11
Номер документу
60860600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

06.12.2011

справа № 2-а-11010/11

ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

м. МИКОЛАЄВА

54018, м. Миколаїв , вул. Космонавтів, 68-А, тел. 55-95-00

Постанова

Іменем України

06 грудня 2011 року м.Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого суддіКоваленка І.В.при секретаріКоденко К.В.

за участю:

представника позивача Латанської Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миколаєві адміністративну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених державних коштів

встановив:

У липні 2011 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі - Департамент) звернувся до Ленінського районного суду м.Миколаєва з позовом до відповідача про стягнення надміру виплачених державних коштів.

Позов мотивований тим, що з вересня 2004 року відповідач перебуває на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Департаменту як отримувач допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям. При отриманні допомоги ОСОБА_4 приховала факт реєстрації шлюбу з ОСОБА_5, біологічним батьком дитини, та не надала довідку про доходи чоловіка, що вплинуло на встановлення державних допомог, а саме за період з 01.12.2007 по 31.03.2010 надмірно отримала допомогу у сумі 4950,63 грн., яка складається із 1107,60 грн. допомоги як малозабезпеченій сім'ї та 3843,03 грн. допомоги одинокій матері.

Для повернення незаконно отриманих коштів ОСОБА_4 неодноразово направлялися повідомлення. Останнє повідомлення відправлено рекомендованим листом 01.06.2011, але лист повернувся із відміткою «закінчився строк зберігання» та записом «адресат не проживає». Після уточнення фактичного місця проживання відповідача, на її адресу 20.07.2011 виходив державний соціальний інспектор, але двері йому не відчинили, про що складено відповідний акт. Внаслідок цього був пропущений строк звернення до суду з позовом, який позивач просить поновити.

У зв'язку із тим, що з відповідача на підставі пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 №1751, здійснюється щомісячне утримання допомоги у розмірі 20 % представником позивача в судовому засіданні надано заяву про зменшення розмірі позовних вимог до 4353,05 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

У вересні 2004 року ОСОБА_4 звернулася до позивача із заявою про призначення державної допомоги на дітей як одинокій матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Підставою звернення за отриманням допомог є народження у відповідача дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько якої записаний за заявою матері згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується довідкою Міського відділу реєстрації актів цивільного стану м.Миколаєва від 18.08.2004.

Із пояснень представника позивача при наданні документів для призначення допомог відповідач приховала факт реєстрації шлюбу з ОСОБА_5, який зареєстровано 17.11.2007, що вплинуло на розмір допомог, які їй призначено.

Обставини щодо реєстрації шлюбу підтверджуються повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, який сформовано 18.11.2011 та копією актового запису № 947 від 17.11.2007. На дату розгляду справи, шлюб не розірвано, що підтверджується ухвалою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 25.11.2011 по цивільній справі № 2-4288/11 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про розірвання шлюбу.

Відповідно до довідки управління соціальних виплат і компенсацій Ленінського району від 02.12.2011 переплата допомоги відповідачу складає 4353,05 грн., з них по державній допомозі на дитину одиноким матерям - 3245,45 грн. та державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям - 1107,60 грн.

Про необхідність повернення надміру отриманих бюджетних коштів позивач неодноразово надсилав на адресу відповідача відповідні повідомлення, які останньою не виконано.

20.07.2011 державний соціальний інспектор виходив за адресою проживання відповідача, але йому двері не відчинили, про що складено відповідний акт.

Частиною першою статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів (частина перша статті 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»).

Згідно із статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї, - тобто доходу усіх членів сім'ї, обчисленого у середньому за місяць з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Пунктом 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Таким чином, приховання відповідачем відомостей про реєстрацію шлюбу з ОСОБА_5 та його доходи, що є порушенням вимог вказаних законодавчих актів, призвело до надмірної виплати з державного бюджету коштів в сумі 4353,05 грн. (3245,45 - допомога на дітей одиноким матерям, 1107,60 грн. - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з покладенням на відповідача судових витрат.

Керуючись статтями 7-12, 70, 71, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 надміру отриману соціальну допомогу на дитину одиноким матерям у сумі 3245,45 грн. (три тисячі двісті сорок п'ять гривень 45 коп.), які підлягають перерахуванню на рахунок 35418010000603, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДК України в Миколаївській області, та 1107,60 грн. (одна тисяча сто сім гривень 60 коп.), які підлягають перерахуванню на рахунок 35417011000603, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДК України в Миколаївській області.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави судовий збір у розмірі 94,10 грн. (дев'яносто чотири гривні 10 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя І.В.Коваленко

Повний текст постанови

підписано 07.12.2011