Справа № 487/2268/16-а
Провадження № 2-а/487/94/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2016 року
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого судді Павлової Ж.П., при секретарі Табунщик К.С., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Ужеловської Г.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Заводському районі м.Миколаєва про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
29 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва у якому просить визнати дії Управління протиправними, щодо відмови у перерахунку йому пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії.
В позові вона вказала, що їй було призначено пенсію державного службовця з 01 травня 2010 року згідно Закону України "Про державну службу", в редакції на час призначення пенсії, на підставі довідки Апеляційного суду Миколаївської області в розмірі 86 % суми заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України"внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів судів, в зв'язку з чим ОСОБА_1 25.02,2016 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до довідки Апеляційного суду Миколаївської області від 19.02.2016 року № 08-18, з урахуванням заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.
Проте, Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва листом від 04.03.2016 року за № 4300/03 відмовило позивачу у проведенні такого перерахунку з посиланням на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213,а саме те , що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України "Про державну службу", не перераховуються.
Позивач вважає відмову Управління Пенсійного фону України в Заводському районі м. Миколаєва у проведені йому перерахунку пенсії такою, що порушують його права та інтереси, є протиправною та незаконною, а тому просив задовольнити уточнений позов, визнати протиправним дії управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва щодо відмови у перерахунку їй пенсії за її заявою від 19.02.2016 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, починаючи з 25.02.2016 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-Х11 у розмірі 86 відсотків від суми заробітної
плати , вказаної у довідці Апеляційного суду Миколаївської області №09-18 від 19.02.2016 року.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, посилаючись на те , що станом на 01.12.2015р. стаття 37-1 Закону України від 16.12.1993р. №3723-Х11 "Про державну службу" була викладена в редакції Закону №76-У111 від 28.12.2014р. та передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом міністрів України , а Постановою №1013 внесено зміни в постанову КМ №865 і виключено п.4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій призначених державним службовцям у звязку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.Крім того, розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Тому УПФУ діяло у спосіб, передбачений законом, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, а тому підстав для задоволення її позову немає, тому просили відмовити в його задоволенні.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Так, судом встановлено, що позивачка отримує пенсію державного службовця з 01 травня 2010 року згідно Закону України "Про державну службу", в редакції на час призначення пенсії, на підставі довідки Апеляційного суду Миколаївської області в розмірі 86 % суми заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України"внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів судів, в зв'язку з чим ОСОБА_1 25.02,2016 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до довідки Апеляційного суду Миколаївської області від 19.02.2016 року № 08-18, з урахуванням заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.
Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва листом від 04.03.2016 року за № 4300/03 відмовило позивачу у проведенні такого перерахунку з посиланням на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213,а саме , що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України "Про державну службу", не перераховуються.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-Х11 від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення
пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як убачається зі змісту довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано пенсію), виданої Апеляційним судом Миколаївської області від 19.02.2016 року за № 08-18 Позивач працював в Апеляційному суді Миколаївської області, заробітна плата за посадою головний спеціаліст становить: 6 990,00 грн., з яких: посадовий оклад - 5 512,00 грн.; надбавка за ранг (8 ранг) 100,00грн.; надбавка за вислугу років (25%) (за стаж державної служби 16 років) - 1 378,00 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно із п.п. 1, 2 ч. З ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Згідно ч. 2 ст. 7 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 44 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату вищих спеціалізованих судів» та місячний посадовий оклад начальника управління (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,9 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.
Враховуючи, що довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за №08-18 видана апеляційним судом Миколаївської області від 19.02.2016року , із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки позивач звернувся до відповідача 25.02.2016р., то підстава для перерахунку пенсії виникає з 25.02.2016р.
Отже, дії відповідача щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів непрацюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 08-18 від 19.02.2016року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, є неправомірними.
За таких підстав позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Доводи представника відповідача спростовуються наступним.
Так, Закон України "Пр внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" прийнято Верховною Радою України 02.03.2015року , який набрав чинності 28.03.2015 року , окремі положення 01.04.2015р.
Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону визначено питання призначення пенсій , які призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" після набрання ним чинності , а у межах спірних відносин вирішується питання про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцю до вступу в дію п.5 Прикінцевих положень.Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватись до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Таким чином , прикінцеві положення Закону №213-У111 стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" та Постанова КМ України від 31.05.2000р. №865.
На підставі викладеного, керуючись ст, ст. 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним дії управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за її заявою від 19.02.2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 25.02.2016 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-Х11 у розмрі 86 відсотків від суми заробітної плати , вказаної у довідці Апеляційного суду Миколаївської області №09-18 від 19.02.2016 року.
Стягнути із управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551 грн.20 коп.
Постанова набуває законної сили через 10 днів після її проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва в порядку визначеному ст. 186 КАС України.
Суддя: Ж.П. ПАВЛОВА