Постанова № 60858431, 05.09.2016, Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
05.09.2016
Номер справи
188/999/16-а
Номер документу
60858431
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 188/999/16-а

Провадження № 2-а/188/17/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2016 року ісмт. Петропавлівка

Петропавлівський районний суд, Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Курочкіної О.М.

при секретарні Лукіній Л.Г.

розглянувши у відкритому судаовому засіданні в смт. Петропавлівка матеріали адміністративного позову ОСОБА_3 до Першотравекнсько.го об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до Петропавлівського районного суду за захистом своїх прав, в обґрунтування адміністративного позову зазначив , що 23.03.2010 року постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області по справі № 2-а-125/2010 р. було частково задоволено його позов до Управління пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії, визнано відмову Управління пенсійного Фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області про виплату на користь ОСОБА_3 пенсії в розмірі не меншому ніж 10 мінімальних пенсій за віком у відповідності до статті 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірною, зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області призначити ОСОБА_3 в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22.02.2009 року, що підтверджується копією постанови суду.

13.09.2011 року Петропавлівським районним судом Дніпропетровської області ухвалено додаткову постанову по справі № 2-а-125/2010 р.

Вказаною додатковою постановою зобов'язано Управління пенсійної фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області призначити ОСОБА_3, якому встановлено І групуінвалідності, пов'язану з участю в ліквідації наслідків Чорнобильські катастрофи, особисту пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильські катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, вихідним критерієм для визначення якої є розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відповідний період виплати такої пенсії встановлений відповідно до Закону України «Пр Державний бюджет України...» на відповідний рік починаючи з 22.09.2009 року та до часу внесення змін до такого Закону.

Дана постанова набрала чинності 11.10.2012 року і 08.11.2012 року йому видано виконавчий лист по справі № 2-а-125/10.

З даним виконавчим листом позивач звернувся з заявою про примусове виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровські області.

08.11.2013 року відділом примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Дніпропетровській області направлено на адресу позивача постанову державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 07.11.2013 рок винесену на підставі виконавчого листа № 2-а-125/10 від 08.11.2012 року, що видав Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області.

В постанові про закінчення виконавчого провадження від 07.11.201 року ВП № 39291481 вказано, що на адресу відділу примусового виконанн рішень надійшло повідомлення від боржника за даним виконавчим листом відповідно до якого 30.11.2012 року боржником виконано вимоги виконавчого листа по справі № 2-а-125/10, виданого 08.11.2012 року Петропавлівськи районним судом Дніпропетровської області в повному обсязі, а саме:

Управлінням Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі призначено ОСОБА_3 особисту пенсію відповідно до ст. 54 Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждал внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 100% мінімальної пенсії за віком.

У зв'язку з цим головний державний виконавець 07.11.2013 року постановою закінчив виконавче провадження.

Таким чином Управлінням Пенсійного фонду України Петропавлівському районі Дніпропетровської області позивачу лише призначено вказану пенсію, але не виплачено.

Позивач звернувся на Урядову «гарячу» лінію з вимогою виплатити йому нараховану пенсію.

08.06.2015 року за вих. № С-1072-02 управлінням державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Дніпропетровській області на його звернення на Урядову «гарячу» лінію направлено лист в якому вказано, що резолютивною частиною виконавчого листа по справі № 2-а-125/10, виданого 08.11.2012 року Петропавлівським районним судом Дніпропетровської області визначено лише зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Петропавлівському районі призначити ОСОБА_3 особисту пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Але даним рішенням не передбачено зобов'язання боржника сплатити нараховані кошти. Тому рішення суду виконано в повному обсязі.

Аналогічну відповідь позивач отримав від Першотравенського об'єднаного управління пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

Після цього 08.07.2016 року ОСОБА_3 звернувся до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного правління юстиції у Дніпропетровській області з заявою про виплату йому нарахованої суми пенсії.

Проте відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області 3.07.2016 року за вих. № 3069 повернуто його заяву з додатками та вказано, що резолютивна частина виконавчого документа № 2-а-125/10 вданого 08.11.2012 року лише зобов'язує боржника призначити особисту та додаткову пенсії, а тому відповідно вказане рішення виконано в повному обсязі.

Таким чином нараховані за рішенням суду пенсійні виплати йому не виплачено, тому він вимушений звернутися до суду з даним адміністративним позовом про збов'язання відповідача виплати нараховані кошти. Вважає, що нараховані кошти підлягають виплаті йому відповідно до п.1 ст.2 ЗУ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Просить суд зобов'язати Першотравенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити йому нараховані кошти.

В судове засідання позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність, просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач також надав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність , проти задоволення позову заперечують. Відповідачем в обгрунтування письмових заперечень зазначено, що позивач звернувся до Першотравенського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про виплату йому пенсії за рішенням суду 03.06.2016 року № 01 /с/03 управлінням було надано відповідь ОСОБА_3 в якій вказано, що на виконання постанови суду було проведено перерахунок пенсії та нараховано доплату в сумі 49607, 91 грн.

Відповідно до ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 95 Конституції України, виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет.

25 грудня 2015 року набув чинності Закон України № 928 - VIII "Про державний бюджет України на 2016 рік", яким не передбачено кошти на цілі зазначені позивачем у позовній заяві.

Таким чином, враховуючи, що зміни до Державного бюджету України на 2016 рік, щодо виділення додаткових коштів на фінансування виплат зазначених в позові не вносилось, дії Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області виплати позивачу підвищення до пенсії передбаченого ст.ст 50, 54 ЗУ № 796- XII від 28.02.1991 року у разі їх вчинення суперечили б вищезазначеним нормам Конституції України та Бюджетного кодексу України, оскільки законом про Державний бюджет на 2016 рік не визначено видатки держави на виплату даного підвищення до пенсії, та не виділено на це відповідні кошти.

Частина 2 ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" закріплює положення, згідно з яким кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України.

Позивачем не враховано, що кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та використовуються лише на цілі, зазначені ч. 1 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Оскільки, коштів на виконання судових рішень на рахунок Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з Державного бюджету України не надходило, то відповідні вимоги щодо проведення виплати Позивачу підвищення до пенсії, є неправомірним, через відсутність у відповідача самого об'єкта спору (коштів Державного бюджету України), які відповідно до чинного законодавства слід було б виплачувати при виконанні судового рішення.

У зв'язку з набранням чинності з 01.01.2013 року Закону В України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" № 490-УІ визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу, зокрема ст.3 якого визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржник за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

У зв'язку з набранням чинності з 06 лютого 2013 року у новій редакції Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (зі змінами), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають приймати такі рішення. Пунктом 13 якого визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Відповідно до п.п. 19,20 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою", бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначається законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845.

Суд з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтували свої позиції по справі, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судом встановлено, що сторони знаходяться в публічно-правових відносинах, які врегульовані КАС України.

Позивач знаходиться на обліку в Першотравенському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

Постановою від 23.03.2010 року Петропавлівського районного суду позов ОСОБА_3 задоволено, зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області нарахувати йому пенсію. Додатковою постановою від 13.09.2011 року зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області призначити ОСОБА_3, якому встановлено І групу інвалідності, пов'язану з участю в ліквідації наслідків Чорнобильські катастрофи, особисту пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильські катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, вихідним критерієм для визначення якої є розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відповідний період виплати такої пенсії встановлений відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України...» на відповідний рік починаючи з 22.09.2009 року та до часу внесення змін до такого Закону.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2012 року , додаткова постанова Петропавлівського районного суду залишена без змін.

Відповідно до виконавчого листа, 05.03.13 року рішення суду виконано, перерахунок здійснено.

На неодноразові звернення до державних органів, позивач отримував відповідь що рішення суду стосувалось лише перерахунку, а підстав для виплати нарахованих йому коштів немає, що є порушенням його прав.

Здіснений перерахунок пенсійних виплат відповідно до загальних правових норм передбачає отримання позивачем нарахованих йому коштів.

Суд не погоджується з запереченнями відповідача, так як порядок виплат нарахованих коштів, на який посилається Першотравенське об'єднанне управління пенсійного фонду України Дніпропетровської області передбачає саме гарантії держави у випадку відсутності у відповідача для сплати нарахованих і стягнених відповідно до рішень судів коштів.

Отже, між сторонами, з дати здійснення перерахунку, виникли інші правовідносини щодо не вчинення відповідачем дій по фактичній виплаті нарахованих , але не виплачених позивачу коштів.

Судом встановлено, згідно виконавчого листа, листів Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області позивачу було проведено перерахунок пенсії та нараховано доплату в сумі 49607.91 грн., що визнано відповідачем.

Дослідивши всі матеріали справи, суд вважає, що позивач має право на виплату йому грошової суми у розмірі 49607.91 грн. оскільки дана грошова сума вже була нарахована відповідачем у відповідності до постанов Петропавлівського районного суду, визнана відповідачем, а тому позовні вимоги позивача необхідно задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

В даному випадку позивач в особі ОСОБА_3 звільнений від сплати судового збору, тож судові витрати слід віднести на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов'язати Першотравенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області за адресою вул. Шкільна 35, м. Першотравенськ Дніпропетровської області виплатити ОСОБА_3 прож.за адресою АДРЕСА_1 нараховані управлінням Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області кошти в сумі 49607.91 грн. на виконання постанов Пптропавлівського районного суду Дніпропетровської області по справі №2-а-125/10 відповідно до виконавчого листа № 2-а-125/10 виданого Петропавлівським районним судом Дніпропетровської області від 08.11.2012 року.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Петропавлівський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя О. М. Курочкіна