Постанова № 6021110, 30.04.2009, Новогродівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
30.04.2009
Номер справи
2-а-65/2009
Номер документу
6021110
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

2-а-65/2009

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області

в складі: головуючого судді Броднікова С.О.

при секретарі Рогаліній О.О.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача УПСЗН ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до трьох років,

В С Т А Н О В И В:

10.03.2009 року ОСОБА_1В . звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що 27.08.2007 року вона народила сина ОСОБА_3, в зв'язку з чим з перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує допомогу на дитину, виплату якого здійснює УПСЗ Новогродівської міської ради. Вважає, що відповідач повинен був сплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а сплачував в меншому розмірі. В період з жовтня по грудень 2007 року вона отримала 289 грн. 64 коп., замість 2205 грн. 68 коп. Сума недоплати складає 1916,04 грн. Просить надати додатковий строк для подачі заяви до суду, визнати дії УПСЗН щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними. Стягнути з відповідача недоплачену допомогу по догляду за дитиною в розмірі 1916,04 грн. Зобов'язати відповідача виплачувати з 01.01.2008 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Позивачка підтримує позов повністю та просить його задовольнити.

Представник УПСЗН з позовом не згодна, просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що відповідно до ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами. Позивачка звернулася за призначенням державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка їй була призначена в розмірі 90 грн. з 11.10.2007 року по 31.12.2007 року; 130 грн. з 01.01.2008 року по 27.08.2010 року. В зв'язку з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року, можливі витрати по виплаті зазначеної допомоги, Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” або на 2009 рік не враховані.

Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, позов обґрунтованим частково та таким, що підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка 27.08.2007 року народила сина ОСОБА_3, в зв'язку з чим УПСЗН їй була призначена та сплачується допомога по догляду за дитиною до трьох років починаючи з 11.10.2007 року: 71,03 грн. за жовтень, 107,73 грн. за листопад, 110,88 грн. за грудень і по 130 грн. з 01.01.2008 року.

Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Ст.3 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Ст.15 зазначеного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Ст.43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Ст.1 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється КМУ. При цьому, вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.

Ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення . Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Вимоги позивачки в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 11.10.2007 року по 31 грудня 2007 року підлягають задоволенню, але виходячи не з розміру прожиткового мінімуму зазначеному нею у позові, а з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено прожитковий мінімум дітей віком до 6 років з жовтня 2007 року в розмірі 470 грн.

За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу з розрахунку: 318,39 грн. (470 грн./31 день х 21 дня за жовтень) + 940 грн. (470 грн. х 2 міс. за листопад-грудень) = 1258 грн. 39 коп., хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 289,64 грн. (71,03 грн. за жовтень + 107,73 грн. за листопад + 110,88 грн. за грудень).

З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 11.10.2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1258,39 – 289,64 = 968 грн. 75 коп.

Не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача з 01.01.2008 року виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, який дорівнює прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, так як зазначені виплати їй нараховувалися та сплачувалися відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року.

На думку суду, не заслуговують на увагу заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення зазначених соціальних виплат, в зв'язку з тим, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин не надходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.

Керуючись ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, Конституцією України, Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позовом ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення – задовольнити частково.

Визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з 11.10.2007 року по 31 грудня 2007 року відносно ОСОБА_1 – неправомірними.

Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 11.10.2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 968 грн. 75 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитино до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.

В іншій частині позову ОСОБА_1 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.

Суддя: