ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2016 р. Справа № 804/1785/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Борисенка П.О, при секретарі судового засідання - Сергієнко В.Ю., за участю представника позивача ОСОБА_1 та представника відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ЄВРАЗ Дніпродзержинський коксохімічний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «ЄВРАЗ Дніпродзержинський коксохімічний завод» звернувся до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0000204201 від 15.03.2016 року в частині нарахування пені у розмірі 23844,00 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Межрегіонального Головного управління ДФС проведено камеральна перевірка ОСОБА_3 про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за грудень 2015 року Публічного акціонерного товариства «ЄВРАЗ Дніпродзержинський коксохімічний завод», за результатами якої складено Акт № 35/28-01- 42/05393085 від 19.02.2016р. На підставі акту 15.03.2016р. винесено рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № НОМЕР_1, яким накладено на позивача штрафні санкції у розмірі 183415,38 грн. та пеню у розмірі 38517,23 грн. Позивач вважає висновки податкового органу в акті перевірки безпідставними та необґрунтованими, а тому винесене рішення підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав до cуду письмові заперечення на позов, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити, зазначивши при цьому, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, а доводи, наведені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Публічне акціонерне товариство «ЄВРАЗ Дніпродзержинський коксохімічний завод» зареєстровано виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області 19.04.1996 р. та перебуває на податковому обліку в СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби.
З матеріалів справи вбачається, що головним державним ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств хімічної та інших галузей Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Межрегіонального головного управління державної фіскальної служби, ОСОБА_4 на підставі підпункту. 19. 1.2. пункту 19.1 статті. 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, у порядку статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ОСОБА_3 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за грудень 2015 року Публічного акціонерного товариства «ЄВРАЗ Дніпродзержинський коксохімічний завод», за результатами якої складено Акт №35/28-01-42/05393085 від 19.02.2016р., яким вказано на несвоєчасне подання Позивачем ОСОБА_3 про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за грудень 2015 року та нарахування відповідних штрафних санкцій ( далі Акт перевірки).
Не погодившись з висновками Акту перевірки, позивачем в адресу відповідача були направлені заперечення № 01/66-404 від 29.02.2016р. Дані заперечення були залишені відповідачем без задоволення.
На підставі Акту перевірки відповідачем 15.03.2016р. винесено рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № НОМЕР_1, (яке отримано позивачем 17.03.2016р.), яким накладено на позивача штрафні санкції у розмірі 183415,38 грн. та пеню у розмірі 38517,23 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, су зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464-VI).
Згідно з п.2 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до п.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці - фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до п.п.1,2 ч.2 ст.6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Пунктом 11 статті 8 Закону № 2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Згідно з ч.8 ст.9. Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI, у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Судом встановлено, що відповідач підтверджує самостійне визначення позивачем сум донарахувань єдиного соціального внеску за жовтень 2015р. в розмірі 611384,61 грн., які задекларовані у ОСОБА_3 про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за грудень 2015 року (від 22.01.2016р. № НОМЕР_2). Але, не засвідчує факт перерахування до бюджету самостійно визначених сум єдиного соціального внеску в повному обсязі згідно платіжних доручень від 14.12.2015р. № 7710 на суму 598512,75 грн., від 14.12.2015р. № 7711 на суму 3815,96 грн., від 14.12.2015р. № 7712 на суму 8995,66 грн.
Також, відповідач в висновках Акту перевірки передбачає відповідальність платника податків за донарахування платником своєчасно не нарахованого єдиного соціального внеску згідно п. З ч. 11 ст.25 Закону України від 08.07.2010 № 2464VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями. Але, не засвідчує факт перерахування до бюджету самостійно визначеної суми штрафної санкції у розмірі 10% від суми донарахованого єдиного соціального внеску згідно платіжного доручення від 16.12.2015р. № 7738 у сумі 61132,44 грн.
Крім того, в висновках Акту перевірки відсутні посилання на відповідальність платника у вигляді нарахування пені, передбаченої п. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464 - VI зі змінами та доповненнями та ст. 5 розділу VII Інструкції «Про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», затвердженої Міністерством фінансів України від 20.04.2015р. № 449. Проте, згідно рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 15.03.2016р. та додатку до нього «Розрахунок штрафних санкцій та пені до Акту від 19.02.2016 № 35/28-01-42-05393085» відповідачем все ж нарахована пеня в розмірі 38517,23 грн.
Відповідно до п.10 ст.25 Закону України від 08.07.2010 № 2464 VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня в розмірі 0,1 відсоток суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з п.13 ст.25 Закону України від 08.07.2010 № 2464 VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» нарахування пені починається з першого календарного дня, наступного за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Таким чином, перший день за днем закінчення строку сплати єдиного соціального внеску за жовтень 2015р - 21 листопада 2016 р. Фактична сплата єдиного соціального внеску за жовтень 2015р. - 14.12.2015р.
Отже, період, за який повинна нараховуватися пеня складає 24 дня (з 21.11.2015р. по 14.12.2015р.) та сума пені, виходячи із вказаного періоду складає 14 673,23 грн. (611384,61 грн. - 0,1% - 24дн.).
Суд зазначає, що дана пеня була самостійно визначена позивачем та перерахована до бюджету у повному обсязі платіжним дорученням від 16.12.2015р. № 7739 у сумі 10 169,76 грн. та платіжним дорученням від 24.03.2016р. № 1709 у сумі 4503,47 грн.
Таким чином, позивач визнав та самостійно сплатив пеню за 24 дня прострочення у розмірі 14673,23 грн., а визначення відповідачем пені в розмірі 38517,23 грн. за 63 дня прострочення платежу відбулося з порушенням норм п.10 та п.13 ст.25 Закону України від 08.07.2010 № 2464 VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», тобто ані кількість днів, ані сума пені були визначені невірно.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач не в повному обсязі дослідив факти і дані щодо дотримання позивачем ст. 25 Закону України від 08.07.2010 № 2464 VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, в якій передбачається обовязок платника самостійно визначити та сплатити суму внесків з урахуванням пені у випадку виявлення несвоєчасно сплачених сум страхових внесків.
Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 158163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «ЄВРАЗ Дніпродзержинський коксохімічний завод» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0000204201 від 15.03.2016 року в частині нарахування пені у розмірі 23844,00 грн. (двадцять три тисячі вісімсот сорок чотири гривні нуль копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на користь Публічного акціонерного товариства «ЄВРАЗ Дніпродзержинський коксохімічний завод» витрати по сплаті судового збору в загальному розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень нуль копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складений 07.06.2016 р.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 07.06.2016р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_5 ОСОБА_5 ОСОБА_6