ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2016 р. Справа № 611/607/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Філатова Ю.М. , Калиновського В.А. ,
за участю секретаря судового засідання Тітової А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Барвінківського районного суду Харківської області від 28.07.2016р. по справі №611/607/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити дії, направлені на поновлення права,
ВСТАНОВИЛА
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив:
- визнати неправомірною відмову Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалася для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області № 18 - 231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частин доходів в зв'язку з порушенням строків їх виплат»;
- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити, починаючи із січня 2016 року перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалася для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області № 18 - 231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
В обґрунтування позову зазначив, що перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії за вислугою років в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, до якої додав довідку Прокуратури Чернігівської області № 18 - 231 від 29.06.2016 року. Однак, відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії позивачу за відсутністю підстав у її проведенні. Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 28.07.2016 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалася для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області № 18 - 231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частин доходів в зв'язку з порушенням строків їх виплат».
Зобов'язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити, починаючи з 1 липня 2016 року перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалася для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області № 18 - 231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, з урахуванням наданих доповнень, просить змінити третій абзац резолютивної частини рішення, ухваливши його наступного змісту, а саме: «Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити, починаючи із січня 2016 року перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалася для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області № 18 - 231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» без обмеження її максимального розміру».
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про те, що пенсія позивача підлягає перерахунку з липня 2016 року, а не з січня 2016 року. Крім того, у наданих доповненнях до апеляційної скарги позивач, посилаючись на неоднакове застосування судами норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», вважає, що перерахунок пенсії повинен бути проведений без обмеження її максимального розміру.
Відповідач правом надання письмових заперечень на апеляційну скаргу не скористався.
Представники сторін про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку.
Позивач в апеляційній скарзі просив провести розгляд справи за його відсутності.
Колегія суддів визнала за можливе розглянути справу з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду, позивач перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугою років, обчислену відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
29.06.2016 року прокуратурою Чернігівської області надано позивачу довідку № 18 - 231 про складові заробітної плати.
На підставі вказаної довідки, позивач 30.06.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Листом від 19.07.2016 року №155/М-14 Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.
Позивач, не погодившись із вказаною відмовою відповідача, звернувся до суду із даним позовом.
Колегія суддів зауважує, що оскільки судове рішення в частині задоволених позовних вимог жодною із сторін не оскаржується, то згідно із положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України воно не підлягає апеляційному перегляду.
Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії 30.06.2016 року, то пенсії підлягає перерахунку із першого числа наступного місяця, тобто з 01.07.2016 року.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 13 вищевказаної статті, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, згідно ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Проте, колегія суддів зазначає, що до вказаних правовідносин повинні бути застосовані спеціальні норми, а саме ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верхового Суду України, яка викладена в постанові від 01.03.2016 року по справі №161/20170/14-а.
В силу ч.2 ст. 161 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".
На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги положення діючого законодавства та правові висновки Верховного Суду України, колегія суддів дійшла висновку, що перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років повинен бути проведений саме з 01.01.2016 року.
Разом з тим, надійшовши вірного висновку щодо наявності у позивача права на перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалася для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області № 18 - 231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», суд першої інстанції помилково встановив дату, з якого повинен бути проведений перерахунок пенсії, а саме з 01.07.2016 року, замість вірної 01.01.2016 року.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, в зв'язку з чим підлягають задоволенню.
З приводу вимог апеляційної скарги, з урахуванням доповнень, щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
За змістом ст.ст. 3, 6, ч. 3 ст. 50 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, який на думку позивача порушив його права, свободу чи інтерес.
Відтак, з урахуванням положень ст. 106 КАС України, саме позивач зазначає особу, яка повинна відповідати за позовом та визнає предмет позовних вимог в межах яких суд розглядає справу та вирішує спір.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, звертаючись із позовною заявою, не просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру, а отже правомірність вказаних вимог не була предметом дослідження та оцінки у даній справі. Матеріали справи не містять звернення позивача із письмовими заявами щодо уточнення або збільшення позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги апеляційної скарги, з урахуванням доповнень, в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог п.1. ч.1 ст. 201 КАС України підставою для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Враховуючи наведене, постанова Барвінківського районного суду Харківської області від 28.07.2016р. по справі №611/607/16-а підлягає зміні в частині дати, з якої відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалася для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування с структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 9 грудня 2015 року №1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області № 18 - 231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», а саме - 01.01.2016 року.
В іншій частині постанова суду першої інстанції скасуванню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Барвінківського районного суду Харківської області від 28.07.2016р. по справі №611/607/16-а за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити дії, направлені на поновлення права змінити.
Викласти абзац третій резолютивної частини рішення у наступній редакції:
"Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити, починаючи з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" із розрахунку 90 відсотків від нарахованої заробітної плати, що враховувалася для обчислення пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" від 9 грудня 2015 року № 1013 та довідки, наданої прокуратурою Чернігівської області № 18-231 від 29 червня 2016 року із застосуванням Законів України "Про індексацію грошових доходів населення" та "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
В іншій частині постанову Барвінківського районного суду Харківської області від 28.07.2016р. по справі №611/607/16-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Калиновський В.А.
Повний текст постанови виготовлений 30.08.2016 р.