2-а/130/87/2016
130/1825/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.08.2016 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Шепель Костянтин Анатолійович, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказав, що на обліку в Жмеринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області позивач перебуває з 14 липня 2000 року. З цього часу вона отримувала пенсію як інвалід третьої групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до поданої позивачем заяви до управління від 30 грудня 2003 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по віку, позивачеві було проведено розрахунок пенсії по віку по Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 01 січня 2014 року перераховано за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції до 01 жовтня 2011 року). Відповідно до поданої позивачем заяви до управління від 16 березня 2011 року про перехід з пенсії по віку на пенсію по інвалідності другої групи, позивачеві було проведено розрахунок пенсії по інвалідності за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції до 01 жовтня 2011 року). Згідно з поданою позивачем заявою до управління від 25 лютого 2016 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по віку, позивачеві було проведено розрахунок пенсії по віку по за нормами ст..ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак при розрахунку пенсії було застосовано середню заробітну плату за 2010 рік. 13 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про застосування при розрахунку пенсії показник середньої заробітної плати за 2015 рік, однак їй було відмовлено у зв'язку з тим, що застосування середньої заробітної плати, яка визначена ч.2 ст. 40 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, тобто за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням пенсії з одного виду на інший, передбачено Законом тільки при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу. Такі дії відповідача представник позивача вважає неправомірними, просить їх такими визнати і зобов'язати відповідача здійснити позивачеві перерахунок та виплату призначеної їй пенсії по віку із застосуванням середньої заробітної плати за 2015 рік для призначення пенсії з 13 липня 2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Представник відповідача надіслав письмові заперечення, в яких посилається на Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, яким були внесені зміни до ст.. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії". Оскільки позивач не вперше була переведена з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, представник відповідача вважає вимоги позивача безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважаю, що позов підлягає повному задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.2 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
За загальним правилом, установленим ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.1 ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбачених Конституцією України.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" середня заробітна плата, яка застосовується для обчислення пенсії - це середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Відповідно до ч3. ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції до 01 жовтня 2011 року, тобто станом на час призначення пенсії по інвалідності 2 групи позивачу) переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року у вищезазначену статтю 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були внесені зміни щодо порядку переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по віку та застосування середньої заробітної плати при обчисленні пенсії. Так, після 01 жовтня 2011 року частину третю цієї статті викладено в наступній редакції: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж,заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідностіпродовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
16 березня 2011 року позивачу було призначено пенсію по інвалідності як інваліду другої групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
А для призначення пенсії по віку позивач звернувся вперше в 25 лютого 2016 року. Попередні переходи позивача з пенсії по інвалідності на пенсію по віку були здійснені до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668.
Тому суддя вважає, що в даному випадку позивач вперше звернувся до відповідача щодо призначення йому пенсії за віком. Відтак застосування показника заробітної плати за 2010 рік для обчислення пенсії є неправомірним і таким, що суттєво звужує права позивача на пенсійне забезпечення.
За правилами ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Нормою ст. 5 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 11, 71, 94, 183-2, 256 ч.1 КАС України, на підставі ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. 40, 42, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід.НОМЕР_1 у застосуванні середньої заробітної плати за 2015 рік при призначенні пенсії по віку.
Зобов'язати Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області з 13 липня 2016 року здійснити перерахунок ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід.НОМЕР_1 пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати за 2015 рік відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути з Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід.НОМЕР_1 судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп..
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Жмеринський міськрайонний суд.
Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя К.Шепель