30.08.2016
Справа№642/5132/16-а,
Провадження №2-а/642/119/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2016 року суддя Ленінського районного суду м.Харкова Бондаренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом, у якому просить суд: визнати неправомірними дії УПФУ в Ленінському районі м.Харкова, щодо відмови в перерахунку пенсії; скасувати рішення УПФУ в Ленінському районі м.Харкова, щодо відмови в перерахунку пенсії; зобов'язати УПФУ в Ленінському районі м.Харкова здійснити перерахунок пенсії; стягнути з Державного бюджету України суму сплаченого судового збору.
В обґрунтування позовної заяви зазначив, що він є інвалідом ІІ групи загального захворювання. З 21.05.2009 р. перебуває на обліку в УПФУ в Ленінському районі м.Харкова та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу», у розмірі 82% від заробітної плати. 08.08.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Ленінському районі м.Харкова з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р. заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату від 03.08.2016 р. № Ш-2250/01-44/42. Рішенням УПФУ в Ленінському районі м.Харкова №118 від 08.08.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, у зв'язку з чим останній звернувся до суду.
Відповідач у визначений судом строк направив до суду свої заперечення проти позову, в яких зазначив, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку з тим, що відповідний Закон прийнято не було, з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ «Про державну службу». Таким чином нові спеціальні пенсії з урахуванням вищезазначених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Згідно ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції 01.05.2016 р., яка є чинною на даний час, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від їхньої заробітної плати. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно зі ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню у порядку скороченого провадження. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Судом встановлено, що позивач з 21.05.2009 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до ЗУ «про державну службу», яку йому призначено в розмірі 82% від заробітної плати.
Згідно п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України « Про державну службу», в редакції станом на 01.01.2008 р., яка діяла на час призначення пенсії позивачу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
08.08.2016 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова з письмовою заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року згідно наданої довідки.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за посадою начальника інспекції Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській, станом на 01.12.2015 року заробітна плата позивача складається з посадового окладу - 3 491,00 грн., надбавки за 5 ранг - 130,00 грн., надбавки за вислугу років 20% - 724,20 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%) - 174,55 грн., надбавка за високі досягнення у праці 50% - 2 172,60 грн., премія (10%) згідно довідки - 349, 10 грн.
Відповідно до рішення відповідача від 08.08.2016 р. за протоколом № 118, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, та відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пунктом 4 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям, виключено на підставі постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Тому, раніше призначені пенсії не перераховуються. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ (надалі-Закон № 213), у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до низки законів, у тому числі й Закону України "Про державну службу". Здійснення перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», чинним законодавством не передбачено.
Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до довідки від 03.08.2016 р. № Ш-2250/01-44/42, що видана Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації , розмір заробітної плати за посадою з якої призначено пенсію позивачу, для її перерахунку з 01.12.2015 року складається з наступних значень посадового окладу - 3 491,00 грн., надбавки за 5 ранг - 130,00 грн., надбавки за вислугу років 20% - 724,20 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%) - 174,55 грн., надбавка за високі досягнення у праці 50% - 2 172,60 грн., премія (10%) згідно довідки - 349, 10 грн.
Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивач звернувся за перерахунком пенсії 08.08.2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.08.2016 року. Вимоги позивача про такий перерахунок з 01.12.2015р. по 01.08.2016р. не можуть бути задоволені, оскільки в цей період він не звертався до відповідача із заявами щодо перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач не надав доказів правомірності відмови у перерахунку пенсії позивачу, він має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.08.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно частково задовольнити та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця з 01.08.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити відповідний перерахунок з 01.08.2016 року.
Відповідно до ст.94 КАС України стягнути на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в сумі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ч.1 ст. 8, ст.19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій -задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова з 01.08.2016р. провести перерахунок пенсії та здійснити відповідні виплати ОСОБА_1 з 01.08.2016 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 03.08.2016 р. № Ш-2250/01-44/42, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 82%.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова на користьОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.В.Бондаренко