29.08.2016
Справа №642/5224/16-а
Провадження №2-а/642/197/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2016 р. Ленінський районний суд м. Харкова в складі головуючого судді Гримайло А.М., розглянувши у скороченому провадженні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м.Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Харкова №112 від 28.07.2016 року, щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» на основі довідки про з/пл. №446/В-63 від 19.07.2016 року виданої ХОВК, із збереженням процента нарахування пенсії на момент її початкового призначення в розмірі 80%.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є інвалідом 2 групи. З 25.12.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова та отримує пенсію по інвалідності згідно до ЗУ «Про державну службу». 21.07.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця, та надав відповідну довідку про заробітну плату №446/В-63 від 19.07.2016 року.
28.07.2016 року протоколом №112 Управлінням Пенсійного Фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно зі ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ, а відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення в яких зазначає, що Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ (надалі-Закон № 213) встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку з тим, що відповідний закон прийнято не було, з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначено відповідно до ЗУ «Про державну службу». Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються КМУ. Пунктом 4 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям, виключено на підставі постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Тому, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Ухвалою суду від 29 серпня 2016 року даний адміністративний позов про визнання неправомірною відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії державного службовця та виплату такої пенсії в розмірі 80% відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.01.2016 року по 16 лютого 2015 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду в цій частині.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Україна є демократична, соціальна та правова держава; права та свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; в Україні визнається і діє принцип верховенства права; громадяни мають право на соціальний захист.
Складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.
Пенсійні правовідносини певних категорій осіб, у тому числі й тих, які мають статус державного службовця, регулюються додатково також спеціальними законами або окремими положеннями вказаних законів. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державну службу» державна служба це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та отримують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова з 25.12.2012 року і отримує пенсію по інвалідності, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».
21.07.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки Харківського обласного військового комісаріату про заробітну плату від 19.07.2016 року № 446/В-63.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова (протокол №112 від 28.07.2016 року про відмову у перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію) ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що позивач отримує пенсію по інвалідності, яка призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" з 25.12.2012 року. Відповідно до ст. 37-1 Закону України " Про державну службу" умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідно до п.5 р. ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тому комісія Управління пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова вважає, що здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно п. 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За правилами п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Аналіз зазначених норм, свідчить про те, що перерахунок пенсії відповідач повинен був здійснити на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 19.07.2016 року № 446/В-63.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці. Суд доходить висновку, що позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 19.07.2016 року № 446/В-63.
Аналізуючи норми «Прикінцевих положень» Закону № 213-VIII суд вважає, що вони носять загальний характер, прийняті під умовами неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах і фактично не скасовують норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
«Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Ленінському (холодногірському) районі м. Харкова саме з приводу перерахунку вже призначеної йому пенсії.
Відповідно до ч.3 ст. 22 та ч.1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Позивачу була нарахована пенсія по інвалідності з 25.12.2012 року у відповідності до ЗУ «Про Державну службу». Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийняті після призначення позивачу пенсії, ніяким чином не можуть впливати на розмір пенсії.
Таким чином, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати з урахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 19.07.2016 року № 446/В-63, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213-VIII та № 1166-VII не зазнали змін.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України» передбачено, що відповідно до ст. 8 Конституції в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.
Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.
Відмовляючи у перерахунку пенсії, Пенсійний фонд порушив конституційні права та протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню вимог в межах позовної давності.
Керуючись ст.ст. 19, 46, 64, 68, 126, 130 Конституції України, ст.ст.2, 10, 11, 71, 86, 158-167 КАС України, Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м.Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати незаконним рішення (протокол) Управління пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова №112 від 28.07.2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ленінському (Холодногірському) районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 17.02.2016 року, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» на основі довідки про заробітну плату №446/В-63 від 19.07.2016 року, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 80% від середньомісячного заробітку із урахуванням всіх складових заробітної плати на основі яких було здійснено останній перерахунок пенсії.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.М.Гримайло