ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 31/31402.04.09
За позовомФізичної особи - підприємця ОСОБА_1,
м. Севастополь
ДоСевастопольської міської ради, м. Севастополь
Провизнання недійсним та відміна рішення від 16.05.2007р. № 2053
Суддя Н.І.Качан
Представники:
Від позивача ОСОБА_2- пред. за довір.
Від відповідачане зявилися
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся з позовом про визнання незаконним і скасування рішення Севастопольської міської Ради від 16.05.2007 року № 2053 «Про скасування рішень міської Ради № 92 від 07.06.2006 року й № 1715 від 14.03.2007 року»та про спонукання відповідача до укладання договору оренди земельної ділянки в районі проспекту Генерала Острякова, 123 в м. Севастополі, площею 0,0088 га для будівництва й обслуговування магазина продтоварів строком на 25 (двадцять п'ять) років.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Рішенням II сесії V скликання Севастопольської міської ради від 07.06.2006 р. за № 92 позивачу була надана згода на розробку проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,0088 га по пр. Генерала Острякова, 123 для будівництва й обслуговування магазина продтоварів. Позивач в установлені строки підготував проект землевпорядкування по відводу земельної ділянки. Даний проект був узгоджений зі всіма інстанціями відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України. Рішенням V сесії V скликання Севастопольської міської ради від 14.03.2007 р. за № 1715 позивачу була надана згода про передачу в оренду земельної ділянки площею 0,0088 га в районі пр. Генерала Острякова, 123 для будівництва й обслуговування магазина продтоварів. Однак Рішенням VI сесії V скликання Севастопольської міської ради від 16.05.2007 р. за № 2053 були скасовані рішення Севастопольської міської ради від 07.06.2006 р. за № 92 та № 1715 від 14.03.2007р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.09.2008р. порушено провадження у справі та призначено судовий розгляд на 25.09.2008р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.09.2008р. розгляд справи було відкладено на 22.10.2008р., у звязку з неявкою представників відповідачів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.10.2008р. було зупинено провадження у справі, відповідно до ст. 79 ГПК України.
24.02.2009р. на адресу Господарського суду міста Києва надійшло клопотання позивача про поновлення провадження у справі, оскільки, підстави, що зумовили зупинення відпали.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.02.2009р. було поновлено провадження у справі та призначено судовий розгляд спору на 26.03.2009р.
В судовому засіданні 26.03.2009р. було оголошено перерву до 02.04.2009р., відповідно до ст. 77 ГПК України.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, враховуючи уточнення позовних вимог , копія яких надсилалася відповідачу 28.03.09р.
Відповідач, який був належним чином повідомлений про час та місце судового процесу, представників у судове засідання не направив, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не надав, позовну вимогу по суті і розміру у будь-який інший процесуальний спосіб не заперечив.
Представник позивача заявив клопотання, відповідно до ст. 75 ГПК України, про розгляд справи у відсутності відповідача, посилаючись на неявку його до суду та ухилення від існуючого порядку врегулювання спору.
Особи, які беруть участь у справі визнаються повідомленими про судовий розгляд господарського спору оскільки ухвала про порушення провадження у справі та ухвали про відкладення судового розгляду надсилались за юридичною адресою сторін і зокрема відповідача.
Відповідач клопотань про відкладення розгляду спору та наявність у нього поважних причини щодо неявки у судове засідання не повідомив, що дає підстави визнати причини його неявки до суду неповажними.
Керуючись ст. 75 ГПК України суд визнав клопотання представника позивача обґрунтованим, задовольнив його та вважає за можливе розглянути справу без участі представників відповідача за наявними у справі доказами та матеріалами.
Судом, у відповідності до вимог ст. 81-1 ГПК України, складалися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
Розглянувши подані по справі документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням II сесії V скликання Севастопольської міської Ради від 07.06.2006 р. за №92 позивачу була надана згода на розробку проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,0088 га по пр. Генерала Острякова, 123 для будівництва й обслуговування магазина продтоварів.
Зазначеним рішенням відповідач зобов'язав позивача в шестимісячний термін з дня прийняття вказаного рішення надати розроблений та узгоджений в установленому порядку проект землевпорядкування по відводу земельної ділянки.
Позивач в установлені законом строки підготував проект землевпорядкування по відводу земельної ділянки. Даний проект був узгоджений зі всіма інстанціями відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, реалізуючи своє право на користування земельною ділянкою, виконав вимоги, які передбачені земельним законодавством, а саме: надав проект землевпорядження по відводу земельної ділянки, що був належним чином погоджений з управлінням містобудування й архітектури (висновок № 1576/4-1 від 20.07.2006 р.), Державним управлінням екології й природних ресурсів у м. Севастополі (№ 4941/30-У11/06-573-04 від 03.08.2006р.), Севастопольською міською санітарно-епідеміологічною станцією (№ 166 від 27.07.2006 р.), відділом державної служби охорони культурної спадщини управління культури СМДА (№ 10/802 від 11.08.2006 р.). До проекту відводу були прикладені також списки громадян - жителів будинку № 123 по пр. Генерала Острякова, згодних з будівництвом магазина продтоварів.
09.11.2006 р. за № 1248/06 Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів по землевпорядної документації надано висновок, згідно до якого проект землевпорядження по відводу земельної ділянці для будівництва магазину продтоварів у районі пр.. Генерала Острякова, 123 суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 відповідає вимогам земельного законодавства, встановленім стандартам, нормам та правилам і оцінюється позитивно.
Після одержання висновку державної землевпорядної експертизи, проект відводу земельної ділянки був переданий у встановленому порядку відповідачу для ухвалення рішення про надання земельної ділянки в оренду.
Представлений відповідачеві проект відводу був їм затверджений, що підтверджується Рішенням V сесії V скликання Севастопольської міської Ради № 1715 від 14.03.2007 р. яким також було прийнято рішення про передачу ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки площею 0,0088 га в районі пр. Генерала Острякова, 123 в м. Севастополі для будівництва й обслуговування магазина продтоварів з віднесенням цих земель до категорії земель житлової та громадської забудови.
Однак, незважаючи на прийняте відповідачем рішення про передачу в оренду земельної ділянки, 16.05.2007 р. відповідачем прийняте інше рішення № 2053, відповідно до якого відповідачем скасовані свої попередні рішення № 92 від 07.06.2006 р. та № 1715 від 14.03.2007 р. Відповідач вказує, що підставою для скасування рішень є звернення мешканців будинку № 123 по пр. Генерала Острякова від 06.04.2007 р. про порушення земельного та містобудівного законодавства, допущених при прийнятті рішень № 92 та № 1715. Також відповідач вказує, що їм при прийнятті зазначених рішень порушені ст. ст. 39, 42 (пункт 1) Земельного кодексу України, ст. ст. 5, 17, 21 Закону України «Про основи містобудування», ст. ст. 16, 18 Закону України «Про планування й забудову територій».
Дослідивши наявні в матеріалах справи та надані в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Главою 15 Земельного кодексу України визначено два види користування землею - право постійного користування земельною ділянкою, право оренди земельної ділянки.
Статтею 125 Земельного Кодексу визначено підстави виникнення права користування земельної ділянки, а саме - одержання її користувачем документа, що посвідчує право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, та виникнення права оренди земельної ділянки, а саме - укладення договору оренди і його державна реєстрація.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до зазначених норм юридична та фізична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки, має звернутися з відповідним клопотанням до повноважного органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, додавши до цього відповідні матеріали, передбачені ст. 151 Земельного кодексу України.
В свою чергу, повноважний орган державної влади розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки та користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Як вбачається із матеріалів справи, Рішенням Севастопольської міської ради від 07.06.2006р. за № 92 позивачу була надана згода на розробку проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки.
Тобто, виходячи із зазначеного, належить визнати, що позивач, використав надане йому право ініціювати одержання земельної ділянки у користування, а розглянути це питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний державний орган, в даному випадку саме відповідач Севастопольська міська рада.
Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до пункту 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться в державній чи комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Відповідач включив до порядку денного пленарного засідання на 14.03.2007р. питання проекту відведення земельної ділянки по пр. Генерала Острякова та надання її в користування позивачу на умовах оренди, де було прийнято рішення про передачу в оренду земельної ділянки, але пізніше іншим рішенням від 16.05.2007 р. відмовив позивачу.
Викладені обставини, за твердженням позивача, свідчать про порушення прав та охоронюваних законом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, а тому останній був вимушений звернутися до суду з позовом.
Доказів відмови в оформленні оренди земельної ділянки суду не надано.
Згідно зі ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.
Юридична та фізична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені ч. 15 ст. 151 Земельного кодексу України, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно з ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених ЦК України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Порядок укладання договору оренди землі визначений в ст. 16 Закону України "Про оренду землі". Відповідно до зазначеної норми Закону особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем у відповідності до приписів Земельного кодексу України був розроблений проект відведення земельної ділянки, одержані позитивні дозволи та погодження відповідних служб, а також узгодженій у встановленому порядку проект договору було направлено до Севастопольської міської Ради на розгляд.
Рішенням Севастопольської міської Ради від 14.03.2007 р. № 1715, проект відведення земельної ділянки затверджений, та й узгоджено рішення про передачу позивачу в оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 0,0088 га для будівництва та обслуговування магазина продтоварів у районі пр.. Генерала Острякова, 123 з віднесенням ;цих земель до категорії земель житлової та громадської забудові.
16.05.2007 р. не попереджаючи позивача про розгляд питання, відповідачем прийнято рішення № 2053, що оскаржується.
У відповідь на звернення позивача про укладання договору оренди відповідач відмовив в укладенні договору, пославшись на прийняте їм рішення № 2053, згідно до якого він вважає, що при прийнятті рішень від 07.06.2006 р. та 14.03.2007 р. їм порушені ст. ст. 39, 42 (пункт 1) Земельного кодексу України, ст. ст. 5, 17, 21 Закону України «Про основи містобудування», ст. ст. 16, 18 Закону України «Про планування й забудову територій», при цьому, відповідач не обґрунтував, які конкретно допущені порушення зазначених правових норм, належних мотивувань не зазначив .
У зв'язку з тим, що рішення відповідача не містить мотивованих пояснень і обґрунтувань порушення, наведених їм правових норм, відповідачем прийняте необґрунтоване, та незаконне рішення, оскільки, згідно ч. 9 ст. 123 Земельного кодексу України рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування повинне містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації й документації по землевпорядженню.
Проект відводу земельної ділянки погоджений у встановленому порядку, відповідає вимогам земельного законодавства, та підтверджує відповідальність встановленим стандартам, нормам і правилам та оцінюється позитивно, інших доказів порушення яких-небудь вимог, встановлених діючим законодавством щодо відведення земельної ділянки в підтвердження правомірності прийняття відповідачем спірного рішення суду не надано.
Таким чином, рішення відповідача не містить законних обґрунтувань, пояснень, доводів і посилань на нормативно-правові акти, що суперечить позитивному висновку експертизи, тому Рішення Севастопольської міської ради від 16.05.2007 року № 2053 є необґрунтованим і незаконним та підлягає скасуванню.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією й законами України.
Згідно пунктів в ст. 9 Земельного кодексу України, до повноважень Севастопольської міської ради в сфері земельних відносин ставиться надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Відповідно до пункту 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», до виняткової компетенції міської ради ставиться рішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до пункту 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», Рада в рамках своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень.
Згідно пункту 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», акти органів місцевого самоврядування за мотивами їхньої невідповідності Конституції або законам України зізнаються незаконними в судовому порядку.
Проаналізувавши приписи Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», суд дійшов висновку про безпідставність відмови Севастопольської міської ради в укладанні з позивачем договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0088 га, розташованої по пр. Генерала Острякова, 123 в м. Севастополі.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Спори, пов'язані з орендою землі, згідно зі ст. 35 Закону України «Про оренду землі»вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про неправомірну відмову відповідача в укладанні договору оренди земельної ділянки з позивачем по справі, а тому позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про скасування рішення Севастопольської міської Ради від 16.05.2007 р. № 2053 та про спонукання відповідача укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0088 га, розташованої по проспекту Генерала Острякова, 123 в м. Севастополі, для будівництва й обслуговування магазина продтоварів строком на 25 років, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 44 ГПК України позивачем понесені судові витрати, повязані з розглядом справи, зокрема витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу та державного мита, відшкодовуються за рахунок відповідача (ст. 49 ГПК України).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, Земельним Кодексом, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати незаконним та скасувати Рішення Севастопольської міської Ради від 16.05.2007 р. № 2053 «Про скасування рішень міської Ради № 92 від 07.06.2006 року й № 1715 від 14.03.2007 року»у повному обсязі.
3.Зобов'язати Севастопольську міську Раду (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3, код 24872845) укласти з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (99011, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) договір оренди земельної ділянки по проспекту Генерала Острякова, 123 в м. Севастополі, площею 0,0088 га для будівництва й обслуговування магазина продтоварів строком на 25 (двадцять п'ять) років на умовах, запропонованих орендарем у проекті договору, наданому Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1.
4.Стягнути з Севастопольської міської ради (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3, код 24872845), а у випадку відсутності коштів - з будь-якого іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, - на користь фізичною особи - підприємця ОСОБА_1 (99011, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 170 (сто сімдесят) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Суддя Н.І.Качан
Дата підписання рішення 24 квітня 2009 року.