КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
25 серпня 2016 року 810/2666/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Синергія газ» до Спеціального відділу контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном виконавчого органу Броварської міської ради Київської області, третя особа-1 на стороні відповідача – Броварська міська рада Київської області, третя особа-2 на стороні позивача – Товариство з обмеженою відповідальністю «Синергія Оіл», про визнання протиправним та скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Синергія газ» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціального відділу контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном виконавчого органу Броварської міської ради Київської області, третя особа-1 на стороні відповідача – Броварська міська рада Київської області, третя особа-2 на стороні позивача – Товариство з обмеженою відповідальністю «Синергія Оіл», про визнання протиправним та скасування припису.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи належить позовну заяву розглядати у порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі суд виходить з такого.
Відповідно до завдання адміністративного судочинства, що закріплено у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (стаття 17 Кодексу адміністративного судочинства України).
Ознайомившись з матеріалами справи, суд не знаходить підстав для її розгляду і вирішення у Київському окружному адміністративному суді, оскільки дана справа йому не підсудна згідно із визначеними статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України правилами предметної підсудності.
Предметна підсудність адміністративних справ поряд з правилами територіальної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення конкретної адміністративної справи. Правила предметної підсудності дозволяють визначити, до якого конкретного адміністративного суду відповідної судової ланки необхідно звернутися у кожному конкретному випадку, тобто встановлюють персоніфікацію адміністративних судів.
Відповідно до приписів пункту 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам (частина 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, в силу положень частини третьої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Тобто, альтернативна підсудність за вибором позивача можлива лише за умови оскарження дій чи бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, відповідачем у даній справі є спеціальний відділ контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном виконавчого органу Броварської міської ради Київської області, який відповідно до частини першої статті 5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 № 280/97-ВР входить до системи органів місцевого самоврядування.
З огляду на ту обставину, що позивачем позовні вимоги заявлені до органу місцевого самоврядування в особі спеціального відділу контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном виконавчого органу Броварської міської ради Київської області, беручи до уваги положення пункту 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що дана справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а саме, Броварському міськрайонному суду Київської області.
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Повернення позовної заяви, згідно з вимогами частини 6 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, не позбавляє права позивача для повторного звернення до адміністративного суду у порядку, встановленому законом.
З огляду на зазначене та керуючись ст. 18, 108, 158, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Синергія газ» до Спеціального відділу контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном виконавчого органу Броварської міської ради Київської області, третя особа-1 на стороні відповідача – Броварська міська рада Київської області, третя особа-2 на стороні позивача – Товариство з обмеженою відповідальністю «Синергія Оіл», про визнання протиправним та скасування припису, - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачеві за адресою, яка зазначена у позовній заяві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Панченко Н.Д.