ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2016 року Справа № 876/11082/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Левицької Н.Г.,Сапіги В.П.
за участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області, реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області визнання дій протиправними та скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» (надалі - ТзОВ «Т-ПС») звернулося з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі - Тернопільська ОДПІ), реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області визнання дій протиправними та скасування рішень.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що ТзОВ «Т-ПС» зареєстроване як юридична особа 25.06.2009 року за № 16461020000005329 та зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.01.2013 року.
Однак, начальником Тернопільської ОДПІ на підставі внесення реєстраційною службою Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу, 09.09.2015 року прийнято рішення № 55 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість позивача.
Вищевказані дії відповідачів щодо прийняття оскаржуваного рішення та внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу вважає протиправними.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено. Суд виходив з того, що згідно ч.11 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. ТзОВ «Т-ПС» не виконало вимог вказаної норми, тому в адресу останнього надіслано повідомлення про необхідність до 27.08.2015 року підтвердити реєстраційні відомості. Позивачем не виконано вимогу, тому держреєстратор правомірно вчинив дію, передбачену ч.14 ст.19 вказаного Закону.
З приводу анулювання реєстрації платника ПДВ, то за наявності відомостей в ЄДР на підставі п.п. «ж» п.184.1 ст.184 ПК України, контролюючий орган наділений правом щодо анулювання.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, сторона позивача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи просить його скасувати та задоволити позовні вимоги.
Покликання маються на те, що судом не взято до уваги обставини, що ТзОВ «Т-ПС» не отримало повідомлення державного реєстратора про необхідність подання реєстраційної картки, відтак порушення не вчинено. Наданий журнал вихідної кореспонденції засвідчує лише реєстрацію листа, а не його скерування. Крім того, з метою встановлення місцезнаходження юридичної особи, структурні підрозділи органу ДПС проводять заходи шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд на місце), встановлюється місце проживання засновників. Таким чином, процедура встановлення місцезнаходження платника податків передбачає ряд заходів, які не проводились.
Не погодившись з апеляційною скаргою, сторона відповідача - Тернопільська ОДПІ скерувала до суду свої заперечення, де зазначено, що на момент прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість до ЄДР не було внесено запис про підтвердження відомостей про юридичну особу, а тому застосовано ст..184 ПК України.
Станом на 18.09.2015 року у картку платника податків ТзОВ «Т-ПС» внесено запис про реєстрацію його з вказаної дати як платника ПДВ.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть учать у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її аргументованою.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце зокрема неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Судом встановлено, що ТзОВ «Т-ПС» зареєстроване як юридична особа 25.06.2009 року за № 16461020000005329 та зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.01.2013 року.
Начальником Тернопільської ОДПІ 09.09.2015 року прийнято рішення № 55 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Т-ПС» (податковий номер 36509185).
Підставою для прийняття оскаржуваного рішення стало внесення реєстраційною службою Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджено відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб від 07 вересня 2015 року № 16461440011005329.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду про безпідставність заявлених позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до пп. «ж» п. 1 ст. 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Правила внесення державним реєстратором змін до відомостей про юридичну особу визначені ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року №755-ІV.
Відповідно до вказаної норми, юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державну реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про відвернення відомостей про юридичну особу.
У разі ненадання відповідної реєстраційної картки, державний реєстратор, згідно із ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
Відповідно до ч. 14 ст. 19 Закону №755-ІV у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Водночас, покликання державного реєстратора на те, що ним 27.07.2015 року надіслано на адресу ТзОВ «Т-ПС», яка зазначена в ЄДР, повідомлення вих. № 4-10/3914 (а.с.18) щодо необхідності протягом місяця, до 27.08.2015 року, підтвердити реєстраційні відомості про ТзОВ «Т-ПС» до уваги судом не беруться, позаяк немає жодного підтвердження про отримання адресатом такого повідомлення.
Крім того, з повідомлення вбачається, що строк в один місяць встановлено з дня, коли зі слів відповідача відбулось його надсилання, а не як передбачається ст.. 19 вказаного вище Закону, місяць з дня надходження адресату вказаного повідомлення. Також, відповідачем не встановлено дати отримання повідомлення позивачем, хоча подібне він зобов'язаний зробити в світлі ч.14 ст. 19 Закону №755-ІV.
З приводу позовних вимог щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ колегія суддів зазначає, що податковий орган зобов'язаний з'ясувати усі обставини, які мають значення для прийняття відповідного рішення.
Так, згідно з п. 12.4 Порядку обліку платників податків і зборів (надалі - Порядок) , щодо кожного платника податків, щодо якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу ДПС, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом ДПС. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб вносяться дані про подання запиту.
Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені і Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків (надалі - Положення), зокрема підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІ Положення у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання)структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що податковим органом не вжито передбачених законодавством заходів для встановлення місцезнаходження юридичної особи.
Вказана позиція суду апеляційної інстанції відповідає практиці Верховного Суду України(постанова від 15.04.2014 року), яка з урахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах та не суперечить висновкам Вищого адміністративного суду України викладеного, зокрема, у судовому рішенні від 14 липня 2016 року по справі № К/800/57532/14.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198 п.3 ч.1, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» задоволити.
Скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2015 року по справі № 819/3183/15 та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Т-ПС» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області, реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про визнання дій протиправними та скасування рішень задоволити.
Визнати протиправною реєстраційну дію державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області з внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу ТзОВ «Т-ПС» (код ЄДРПОУ 36509185), вчинену 07.09.2015 року за № 16461440011005329.
Скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу ТзОВ «Т-ПС» (код ЄДРПОУ 36509185), вчинену 07.09.2015 року за № 16461440011005329 державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області.
Визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області від 10.09.2015 року № 55 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Т-ПС».
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
судді Н.Г. Левицька
В.П. Сапіга
Повний текст виготовлено 26.08.2016 року.