Ухвала суду № 59950859, 22.08.2016, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
22.08.2016
Номер справи
243/6767/16-к
Номер документу
59950859
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

243/6767/16-к

Справа № 1-кс/243/617/2016

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2016 року м. Словянськ

Слідчий суддя Словянського міськрайонного суду Донецької області Мірошниченко Л.Є.,

при секретарі Копійко Г.С.

за участю

прокурора Швець В.А.

слідчого ГоменюкА.П.

розглянувши у судовому засіданні в залі суду № 7 м. Словянська клопотання слідчого СВ Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 за кримінальним провадженням №12016050510001368 від 18.05.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191, ч.1 ст. 299 КК України щодо отримання дозволу посадовим особам Державної екологічної інспекції у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання, -

В С Т А Н О В И В :

18.08.2016 року о 15 годині 47 хвилини до Словянського міськрайонного суду звернувся слідчий СВ Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 з клопотанням, узгодженим з прокурором Словянської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про надання надати дозволу посадовим особам Державної екологічної інспекції у Донецькій області (ЄДРПОУ 38034476 юридична адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Петровського 18 «а»), в період з 25.08.2016 по 12.09.2016 (з врахуванням терміну продовження разі виникнення необхідності) провести перевірку суб'єкта господарювання КП «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998), яке зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 01 січня 2015 року по теперішній час, з використанням матеріалів кримінального провадження № 12016050510001368 від 18.05.2016 року за ознаками кримінальної правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191, ч. 1 ст. 299 КК України

На вирішення інспекторів поставити такі питання:

1) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998);

2) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в частині використання об'єктів тваринного світу;

3) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в частині регулювання чисельності диких тварин;

4) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в частині захисту диких тварин від жорстокого поводження;

5) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в частині додержання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й поховані токсичних речовин, що утворюються при утилізації тварин.

З клопотання вбачається, що 30.04.2015 між Слов'янською державною районною лікарнею ветеринарної медицини та КП «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в особі ОСОБА_3 було укладено договір на ветеринарне обслуговування з надання послуг з евтаназії спійманих безпритульних тварин, що утримуються на карантинному майданчику даного підприємства.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», дикі тварини - тварини, природним середовищем існування яких є дика природа, у тому числі ті, які перебувають у неволі чи напіввільних умовах; домашні тварини - собаки, коти та інші тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, які складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками, та існують тривалий час у їх природному ареалі; безпритульні тварини домашні тварини, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання здатні розмножуватися поза контролем людини.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» утримання диких тварин у неволі допускається за наявності дозволу, ще видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» для утримання безпритульних тварин створюються притулки для тварин. Притулки для тварин можуть створюватися органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежне від форм власності, громадськими і благодійними організаціями та фізичними особами. Притулки для тварин проводять свою діяльність за рахунок коштів їх власників, а також будь-яких інших не заборонених законом джерел. Місцеві бюджети можуть передбачати кошти на створення притулків для тварин та відшкодування витрат притулкам по утриманню тварин незалежно від форм власності.

Однак, жодних підтверджуючих документів щодо наявності дозвільних документів на утримання диких тварин у неволі КП «АТП 052814» (ЄРДПО: 05448998) не надало, що може свідчити про можливість порушення чинного законодавства у сфері охорони тваринного світу.

Вказані відомості внесені до ЄРДР за №12016050510001368 від 18.05.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191, ч.1 ст. 299 КК України, про підозру не повідомлено.

Необхідність проведення перевірки господарської діяльності органами екологічної інспекції, слідчий обґрунтовує необхідністю забезпечення швидкого розслідування кримінального провадження, досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.

Вислухавши слідчого та прокурора, який підтримав доводи слідчого, вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Під час судового розгляду, на обґрунтування даного клопотання прокурором надані наступні документи.

●Витяг з кримінального провадження №12016050510001368, згідно якого до ЄРДР 18.05.2016 року, правова кваліфікація ст. 191 ч. 2 КК України, внесені відомості, що 17.05.2016 року до чергової частини Словянського ВП ГУНП вДонецькій області надійшла ухвала слідчого судді Словянського міськрайонного суду №243/3793/16-к, щодо зобовязання внесення даних, за фактом притягнення до відповідальності начальника УЖКХ виконкому Словянської міської ради та директора КП, які в 2015 році склали недійний договір на відлов безпритульних тварин між ними, у звязку з чим ними шляхом зловживання службовим становищем, дозволило скерувати бюджетні кошти не за призначенням;

●Витяг з кримінального провадження №12016050510001368, згідно якого до ЄРДР 18.05.2016 року, правова кваліфікація ст. 299 ч. 1 КК України, внесені відомості, що 17.05.2016 року чергової частини Словянського ВП ГУНП в Донецькій області надійшла ухвала слідчого судді Словянського міськрайонного суду №243/3793/16-к, щодо зобовязання внесення даних, за фактом притягнення до відповідальності осіб з КП, щодо недійсності укладання договору, на ветеринарне обслуговування відловлених безпритульних тварин ;

●Рішення Слов янської міської ради від 03.02.2010 року № 36 Про реєстрацію та тимчасове утримання домашніх тварин;

●Договір № 8 від 30.04.2015 року, договір № 12 від 18.03.2016 року, договір № 1 від 04.01.2016 року та договір №У6/05448998/2016 від 01.03.2016 року;

●Договір № 12 укладений 12.01.2016 року та договір №62 від 14.05.2016 року, укладені між Управління Житлово-комунального господарства Словянської міської ради та КП АТП 052814;

●Акти виконаних робіт КП АТП 052814 за січень 2015 рік;

● Витяги з Єдиного реєстру юридичних осіб Фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно реєстрації Державної екологічної інспекції в Донецькій області (держекоінспекція в Донецькій області) та КП АТП 052814

●Статут КП АТП 052814

●Протоколи допиту свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 19.07.2016 року, які показали, що з квітня місяця 2015 року по теперішній час, ніяких умов для утримання безпритульних тварин КП «АТП 052814» створено не було. Безхатні тварини міститися по кілька особин в одній клітці, які за санітарними нормами для цього не підходять, продукти харчування, медикаменти, на які виділяються кошти, не закуповуються. Лише наприкінці 2015 року одного разу після звернення голови Громадської організації Товариство захисту тварин безхатнім тваринам були зроблені щеплення. Медична допомога ветеринара зазначеним тваринам не проводиться. На території зазначеного притулку для бездомних тварин містяться лише мала частина безхатніх тварин. На евтаназію грошові кошти також не виділяються. Мертві тварини викидаються на звалище при цьому ніяких заходів для знезараження трупної отрути і запаху не проводиться. Лікарські засоби, які використовуються для евтаназії не закуповуються, оскільки за період своєї волонтерської діяльності на території «АТП 052814» необхідного для цього обладнання і лікарів виявлено ними ні було.

Відповідно до додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінетом Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців є Держекоінспекція України.

Згідно п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом постановою Кабінету Міністрів Українивід 13 квітня 2011 року № N 454/2011 Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань

●здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог;

●законодавства про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу.

Для виконання покладених на держекоінспекцію завдань, підпунктом 1, 2, 5 п. 6 вищезазначеного положення перелічені права:

●залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань учених і фахівців (за їх згодою), працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади:

●одержувати інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб;

●проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Згідно п. 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Указом постановою Кабінету Міністрів Українивід 13 квітня 2011 року № N 454/2011, Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Частиною першою ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю). Частиною другою вказаної статті передбачено, що проведення позапланових заходів з інших підстав забороняється, якщо інше не передбачено законом.

Слідчий суддя вважає, що слідчий обґрунтував необхідність задоволення клопотання.

Слідчим також доведена необхідність проведення спеціалістами, які мають необхідні спеціальні знання у сфері дотримання вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу, а саме спеціалістами Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведення у КП «АТП 052814», перевірки господарської діяльності з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, зібрання доказів які б свідчили про порушення вимог господарської діяльності, а також обставин, що мають значення для кримінального провадження, кола осіб, причетних до вказаного злочину.

Без проведення зазначеної перевірки спеціалістами Державної екологічної інспекції в Донецькій області неможливо буде виконати покладені на орган досудового розслідування завдання кримінального провадження, передбачені ст. 2 КПК України, в частині захисту осіб, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини та окрім того може призвести до приховування злочину.

Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та/ організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 36 КПК України передбачено, що прокурор уповноважений самостійно звертатися до слідчого судді з клопотаннями про проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій у випадках передбачених цим кодексом.

На даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим (пункт 4 частини другої статті 40 виключено на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014).

Згідно з п. 2 Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Діючим Кримінальним процесуальним законодавством не передбачено надання слідчим суддею дозволу на проведення будь яких перевірок в рамках кримінального провадження. Проведення перевірки не є заходом забезпечення кримінального провадження визначених ст. 131 КПК України, а є способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.

Разом з цим, відповідно до ч. 6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст.7 цього Кодексу.

Оскільки в інший спосіб, окрім як залучення співробітників Державної екологічної інспекції у Донецькій області для проведення позапланової перевірки господарської діяльності «АТП 052814» не можливо підтвердити або спростувати інформацію щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу, починаючи з 01.01.2015 року по теперішній час, в частин використання об'єктів тваринного світу, регулюванні чисельності диких тварин та їх захисту від жорстокого поводження, додержанні вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й поховані токсичних речовин, що утворюються при утилізації тварин, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.7, 9, 93, 370, 372 КПК України,

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого СВ Слов'янського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 за кримінальним провадженням №12016050510001368 від 18.05.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191, ч.1 ст. 299 КК України щодо отримання дозволу посадовим особам Державної екологічної інспекції у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання задовольнити.

Надати дозвіл посадовим особам Державної екологічної інспекції у Донецькій області (ЄДРПОУ 38034476 юридична адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Петровського 18 «а»), в період з 25.08.2016 по 12.09.2016 провести перевірку суб'єкта господарювання КП «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998), яке зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 01 січня 2015 року по теперішній час, з використанням матеріалів кримінального провадження № 12016050510001368 від 18.05.2016 року за ознаками кримінальної правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191, ч. 1 ст. 299 КК України

На вирішення інспекторів поставити такі питання:

1) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998);

2) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в частині використання об'єктів тваринного світу;

3) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в частині регулювання чисельності диких тварин;

4) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в частині захисту диких тварин від жорстокого поводження;

5) чи дотримується вимог законодавства у сфері охорони тваринного світу «АТП 052814» (ЄРДПОУ 05448998) в частині додержання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й поховані токсичних речовин, що утворюються при утилізації тварин.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

Словянського міськрайонного суду ОСОБА_6