233 № 233/2586/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., за участі секретаря Мазепа Н.А., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Новікової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з адміністративним позовом, ОСОБА_1 просить:
- визнати протиправним рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області № 50 від 25 квітня 2016 року щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 22 лютого 2016 року № 18-57-165 про заробіток у розмірі 90% від заробітку та скасувати його;
- зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області провести перерахунок її пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 22 лютого 2016 року № 18-57-165 про заробіток для перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми заробітку по відповідній посаді без обмеження максимального розміру пенсії,-
посилаючись на те, що вона перебуває на обліку у Костянтинівському об'єднаному управління Пенсійного Фонду України Донецької області з 2007 року як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
В органах прокуратури Донецької області вона працювала з 01 червня 1987 року по 08 вересня 2014 року. На день виходу на пенсію має більше 25 років стажу роботи на прокурорсько-слідчих посадах та має право на отримання пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку відповідних посад працівників прокуратури без обмеження максимального розміру.
25 лютого 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників та надала довідку Прокуратури Донецької області № 18-57-165 від 22 лютого 2016 року.
Рішенням відповідача від 04 березня 2016 року їй був проведений перерахунок пенсії по заробітній платі та була проведена відповідна виплата.
Проте, рішенням відповідача № 50 від 25 квітня 2016 року їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, у відповідності до якого з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Зазначене рішення відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку її пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року вважає протиправним та таким, що порушує її конституційні права на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просила позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача Новікова О.М. у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала в повному обсязі, пояснивши, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УШ з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому, підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» не має. Просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 10 липня 2007 року перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управління Пенсійного Фонду України Донецької області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
25 лютого 2016 року позивач звернулась до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої прокуратурою Донецької області № 18-57-165 від 22.02.2016 року, в розмірі 90% заробітної плати за відповідною посадою.
Зазначені обставини були визнані сторонами у судовому засіданні та не оспорювались.
Відповідно до довідки Прокуратури Донецької області від 22 лютого 2016 року № 18-57-165 (а.с.10) фактична заробітна плата для нарахування пенсії позивачу за посадою старшого прокурора прокуратури станом на 01 грудня 2015 року становить 9701,84 грн. (а.с.10).
Розпорядженням відповідача № 172249 від 04.03.2016 року позивачу проведено перерахунок пенсії у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі вищезазначеної довідки Прокуратури Донецької області та з 01 січня 2016 року встановлено розмір пенсії 7043,75 грн. (а.с.46).
В період з січня 2016 року по квітень 2016 року позивач отримувала пенсію у розмірі 7043,75 грн. (а.с.47).
Рішенням відповідача № 50 від 25 квітня 2016 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 22 лютого 2016 року № 18-57-165 та скасовано розпорядження про перерахунок пенсії від 04.03.2016 року на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УШ (а.с.9).
Даючи оцінку спірному рішенню відповідача № 50 від 25 квітня 2016 року суд дійшов такого.
На час призначення позивачеві пенсії та її нарахування умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювалися положеннями ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії, далі за текстом - Закон №1789).
Згідно з ч.1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХП (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, тобто в редакції Закону від 12.07.2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон №3668), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон №1789), зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789 щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668 змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч. 13 ст. 50-1Закон №1789).
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
На підставі викладеного, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668 зміни до ст.50-1 Закону №1789 щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації права на призначення пенсії, а не перерахунку призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята і вісімнадцята ст.50-1 Закону № 1789, у які у зв'язку з прийняттям Закону №3668 зміни не вносилися.
Аналогічні висновки застосування норм матеріального закону містяться в постановах Верховного Суду України, зокрема, від 10.12.2013 року (справа №21-348а13), від 17.12.2013 року (справа №21-445а13), від 06.10.2015 року (справа №21-2432/15), які відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковими для судів при вирішенні справ у подібних правовідносинах.
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 06 червня 2013 року № 233/3791/13-а, яке залишено без змін ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 27 березня 2014 року, захищене право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії у розмірі 90% місячного заробітку за відповідною посадою, з якої позивач вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII та втратив чинність Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16 , абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів ( їх дія поширюється нам осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 в частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15.12.2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.
Згідно з ч.13 ст.86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною 20 ст.86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратур», не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Право на перерахунок пенсії надано позивачеві з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Пунктом 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №3668, встановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що у відповідності до ч.18 статті 50-1 Закону № 1789 перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, суд вважає, що рішення відповідача № 50 від 25 квітня 2016 року що відмови позивачу в перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-165 від 22.02.2016 року є протиправним та підлягає скасуванню, а тому відповідача слід зобов'язати перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90 відсотків місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 22 лютого 2016 року № 18-57-165 без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
За таких обставин, позов ОСОБА_1 слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області № 50 від 25 квітня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 22 лютого 2016 року № 18-54-164, скасувавши його.
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90 відсотків місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 22 лютого 2016 року № 18-54-164 без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Встановити строк для ознайомлення сторін з повним обсягом постанови - 30 серпня 2016 року, відклавши до цього строку складання повної постанови.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.В. Каліуш