233 № 224/1019/14-ц
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.08.2016 Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі:головуючого судді Каліуш О. В. , при секретареві Мазепа Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи Відділ ДВС Дебальцевського міського управління юстиції Донецької області; Черняхівське обєднане управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» про заміну сторони виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, ОСОБА_1 просить замінити боржника ОСОБА_2 підприємство «Донецька залізниця» в особі відокремленого підрозділу Дебальцевської дистанції сигналізації та звязку у виконавчому провадженні щодо виконання рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 червня 2015 року в цивільній справі № 224/1019/14-ц, його правонаступником Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця», код ЄДРПОУ 40075815, місцезнаходження юридичної особи: 03680, м. Київ, вул. Тверська, 5.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 послався на таке.
Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04 червня 2015 року в цивільній справі № 224/1019/14-ц, яке набрало законної сили 30 червня 2015 року, задоволено його позов до ДП «Донецька залізниця» в особі відокремленого підрозділу Дебальцевська дистанція сигналізації та звязку про зобовязання видати за встановленою формою довідку про розмір заробітної плати для нарахування пенсії за період роботи по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 31 липня 1986 року по 03 жовтня 1986 року, обчисленої відповідно до п. 7 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 121 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На виконання зазначеного рішення, Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області видано виконавчий лист № 224/1019/14-ц, який ним було предявлено до ВДВС Дебальцевського МУЮ Донецької області.
Постановою в.о. начальника ВДВС Дебальцевського МУЮ від 13.10.2015 року йому було відмовлено у відкритті виконавчого провадження на підставі Законів України «Про боротьбу з тероризмом», «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та п. 8 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» у звязку з тим, що боржник ДП «Донецька залізниця» в особі відокремленого підрозділу Дебальцевська дистанція сигналізації та звязку знаходиться у м. Дебальцеве, тобто на території проведення АТО.
Вищезазначені обставини роблять неможливим виконання рішення суду, яке набрало законної сили, так як згідно із розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1985-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території якої органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Дебальцеве включено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Постановою КМУ від 25.06.2014 року № 200 «Про утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» утворено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код згідно з ЄДРПОУ 00034045) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізуються шляхом злиття, згідно з додатком № 1, в якому зазначено Перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ «Українська залізниця». До даного переліку включено ОСОБА_2 підприємство «Донецька залізниця».
Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» у графі «дані про юридичних осіб правонаступником яких є зареєстрована юридична особа» ПАТ «Українська залізниця» є правонаступником Державного підприємства «Донецька залізниця».
Заявник ОСОБА_1, представники заінтересованих осіб ВДВС Дебальцевського міського управління юстиції Донецької області, Черняхівського обєднаного управління ПФУ в Житомирській області, у судове засідання не зявились, надавши суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Представник заінтересованої особи ПАТ «Українська залізниця» ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснила, що ПАТ «Українська залізниця» не є правонаступником відокремленого підрозділу Дебальцевської дистанції сигналізації та звязку ДП «Донецька залізниця», а тому вважала, що заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає. В подальшому ОСОБА_3 у судове засідання не зявилась, надавши суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Дослідивши матеріали заяви,суд вважає, що заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає з таких підстав.
Відповіднодо ч.1ст. 378 ЦПК Україниу разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно доч.1ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Відповідно доч.5ст.8 Закону України«Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Пунктом 2.13 Інструкції з організації примусового виконання рішень передбачено, що в разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження (у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником.
Доказами правонаступництва, залежно від підстав виникнення, можуть бути: свідоцтво про право на спадщину, передавальний акт комісії з припинення юридичної особи, правочин щодо заміни кредитора або боржника у зобовязанні.
Пунктом 2.14 Інструкції з організації примусового виконання рішень передбачено, що правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.
Судом встановлено, що 04 червня 2015 року Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області ухвалено рішення № 224/1019/14-ц в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ДП «Донецька залізниця» в особі відокремленого підрозділу Дебальцевська дистанція сигналізації та звязку, третя особа Управління Пенсійного Фонду України у Червоноарміському районі Житомирської області про зобовязання видати довідку про розмір заробітної плати для нарахування пенсії, яким зобовязано ДП «Донецька залізниця в особі відокремленого підрозділу Дебальцевська дистанція сигналізації та звязку видати ОСОБА_1 за встановленою формою довідку про розмір його заробітної плати для нарахування пенсії за період роботи по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 31 липня 1986 року по 03 жовтня 1986 року, обчисленої відповідно до п.7 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішення суду набрало чинності 30.06.2015 року (а.с.7).
28 серпня 2015 року Костянтинівським міськрайонний судом Донецької області ОСОБА_1 видано виконавчий лист в цивільній справі № 224/1019/14-ц (а.с.8).
Постановою в.о. начальника ВДВС Дебальцевського міського управління юстиції від 13.10.2015 року у прийняття до провадження виконавчого листа № 224/1019/14-ц від 28.08.2015 року, виданого Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області, про зобовязання ДП «Донецька залізниця в особі відокремленого підрозділу Дебальцевська дистанція сигналізації та звязку видати ОСОБА_1 за встановленою формою довідку про розмір його заробітної плати для нарахування пенсії за період роботи по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 31 липня 1986 року по 03 жовтня 1986 року, обчисленої відповідно до п.7 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовлено (а.с.9). Дана постанова стягувачем не оскаржена.
Відсутність відкритого виконавчого провадження по примусовому виконанню рішення суду, унеможливлює вирішення питання щодо заміни сторони у виконавчому провадженні в порядку ст. 378 ЦПК України.
Крім того, як вбачається з витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ОСОБА_2 підприємство «Донецька залізниця» (код ЄДРПОУ 01074957) знаходиться за адресою: Донецька область, м. Донецьк, вул. Артема,68, з 25.11.2014 перебуває в стані припинення (а.с.81-85).
Як вбачається з витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» є правонаступником «Державного підприємства «Донецька залізниця» ( а.с.12-16).
Як вбачається зі Статуту публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України» від 2 вересня 2015 р. №735Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» є юридичною особою, що утворене відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», постанови КМУ від 25.06.2014 року № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця (п.1). Товариство є правонаступником усіх прав і обовязків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту» (п.2) (а.с.18).
Пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» визначено: утворити публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», 100 відсотків акцій якого закріплюються в державні власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код згідно з ЄДРПОУ 00034045), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1. Згідно із додатком 1, серед таких підприємств є Державне підприємство «Донецька залізниця»(код ЄДРПОУ 01074957).
Відповідно до ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обовязки переходять до правонаступників (ч.1).Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч.2).
Відповідно ч.ч.1,2,3,4ст.107 ЦК України, кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов'язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов'язання, або забезпечення виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обовязків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Отже, відповідно до законодавства, при реорганізації (злитті) юридичних осіб перехід прав і обовязків до новоутвореної юридичної особи відбувається на підставі передавального акту.
Про необхідність затвердження таких передавальних актів йдеться і впостанові Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».
Тому сама по собі вказівка в Законі тапостанові Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200та Статуті про те, що ПАТ «Укрзалізниця є правонаступником усіх прав і обовязків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, не означає настання правонаступництва без проведення інвентаризації майна та затвердження передавальних актів.
За змістом пунктів 4 і 5постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. №200, проведенню реорганізації (злиття) має передувати проведення інвентаризації майна підприємств, що реорганізуються (зливаються) та складання актів інвентаризації майна, після чого мають складатися та затверджуватися передавальні акти майна та зведені акти майна, що вносяться статутного капіталу ПАТ «Укрзалізниця».
Разом з тим, в п.5постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» визначено, що майно (активи, власний капітал та зобовязання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до цього пункту, а відображається в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 604 від 12.11.2014.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 р. № 604«Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції» передбачено, що проведення інвентаризації та оцінки майна (активи, власний капітал та зобовязання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, має бути здійснено після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції, після чого мають бути подані пропозиції щодо зміни статутного капіталу публічного акціонерного товаристваУкраїнська залізницязгідно із законодавством.
Вищенаведені нормативно-правові акти прямо вказують, що майно (активи, власний капітал та зобовязання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не увійшло до статутного капіталу ПАТ «Укрзалізниця».
Відповідно до Довідки щодо майна усіх прав та обовязків ДП «Донецька залізниця», що були передані ПАТ «Укрзалізниця» відповідно до Передавального акту від 05.08.2015 року (а.с.115-118), у Передавальному акті ДП «Донецька залізниця» від 05.08.2015 року відображено загальними сумами активи, власний капітал та зобовязання за даними останньої фінансової звітності, що на той час надавалася ДП «Донецька залізниця» до Укрзалізниці для включення до зведеної фінансової звітності, а саме звітності станом на 30.06.2014 року відповідно до розяснень Мінфіну від 06.05.2014 року № 31-08410-07-6/10720. Переліки необоротних активів, розшифровки дебіторської заборгованості, довгострокових зобовязань (довгострокові кредити банків, інші довгострокові зобовязання), короткострових кредитів та поточної кредиторської заборгованості не складалися, оскільки у комісії не було доступу до первинних документів ДП «Донецька залізниця».
Таким чином, ПАТ «Укрзалізниця» не стало правонаступником підприємств залізничного транспорту, розташованих на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, оскільки процедура реорганізації цих підприємств та передача всіх їх прав та обовязків до ПАТ «Укрзалізниця» відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 р. № 604призупинена до завершення проведення антитерористичної операції.
Згідно ізст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»період проведення антитерористичної операції триває до дати набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Згідно із наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року № 33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення» Донецьку і Луганську області з 07 квітня 2014 року визначено районами проведення антитерористичної операції.
Відокремлений підрозділ Дебальцевська дистанція сигналізації та звязку Державного підприємства «Донецька залізниця» знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції (на непідконтрольній території), а відтак ДП «Донецька залізниця» в частині зазначеного відокремленого підрозділу не бере участь в процедурі реорганізації та правонаступництва ПАТ «Укрзалізниця».
Тож, оскільки ДП «Донецька залізниця» в особі відокремленого підрозділу Дебальцевської дистанції сигналізації та звязку знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції та залишається юридичною особою, свої активи і зобовязання до ПАТ «Українська залізниця» не передавало і не могло передати, суд дійшов висновку необхідність відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні у повному обсязі.
Керуючисьст.378 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1, заінтересовані особи Відділ ДВС Дебальцевського міського управління юстиції Донецької області; Черняхівське обєднане управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.
Встановити строк для ознайомлення сторін з повним обсягом ухвали 29 серпня 2016 року, відклавши до цього строку складання повної ухвали.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: О.В. Каліуш