П О С Т А Н О В А
іменем України
Справа №377/449/16-а
Провадження №2-а/377/34/16
22 серпня 2016 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла А.С., при секретарі Прохоровій О.О., з участю:
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання перерахувати пенсію державного службовця, -
УСТАНОВИВ :
У липні 2016 року позивач звернулася до суду з названим адміністративним позовом з вимогами, які у судовому засіданні письмово уточнила і просила: визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні їй перерахунку пенсії з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до заробітної плати державного службовця для нарахування пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням раніше здійснених виплат у розмірі 89 відсотків заробітної плати державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки № 446/03 від 07.06.2016 р. на загальну суму 7513,02 грн., з 01.06.2016 р..
Позов мотивувала тим, що при призначенні їй пенсії у 2008 році відповідач не врахував у складі її заробітної плати зазначені виплати, на які були нараховані та сплачені страхові внески до пенсійного фонду, а коли вона звернулася до нього із заявою про перерахунок пенсії з включенням зазначених виплат до складу заробітної плати згідно наданої довідки № 446/03 від 07.06.2016 р., то неправомірно їй відмовив у перерахунку пенсії.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, де він позов не визнав, мотивуючи їх тим, що позивачка не має права на перерахунок пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», оскільки з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу», з 1 травня 2016 року втратив чинність зазначений закон у попередній редакції, а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, які визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям. Крім того, постановою КМУ № 865 від 31.05.2000 р., яка на момент призначення пенсії позивачеві була чинною і визначала механізм призначення та перерахунку пенсій державних службовців, не передбачалось включення матеріальної допомоги та індексації заробітної плати для обчислення пенсії і в наданій позивачкою довідці № 1265 від 04.08.2008 р. вони були відсутні.
Позивач у судовому засіданні просила задовольнити позов, пояснивши, що стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» та п. 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р. і втрата ними чинності не зазначені в позовній заяві і не мають відношення до її позову, пред'явленого з інших, зазначених у ньому підстав, а не з підстави перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням посадових окладів працюючих державних службовців.
Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, подавши клопотання про розгляд справи за її відсутності та відмову у задоволенні позову, який відповідач не визнає.
З матеріалів цієї справи та матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Славутичі Київської області і їй призначена пенсія за віком державного службовця з 04.08.2008 р., обчислена у розмірі 89% від заробітку.
8 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в м. Славутичі із заявою, у якій просила провести перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 89 % заробітної плати державного службовця, враховуючи довідку від 07.06.2016 р. № 446/03, в якій, зокрема, в графі «Інші виплати» визначені такі складові заробітної плати державного службовця як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.
Листом начальника управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі (вих..№ 55/В-03 від 17.06.2016 р.) ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з мотивів відсутності правових підстав, оскільки з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу», порядок перерахунку пенсій на підставі ст. 37-1 цього Закону, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865, втратив чинність згідно постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 р., з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» у попередній редакції, а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, що визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям. Крім того, на момент призначення пенсії до довідки про заробіток не включались допомога на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Вказані складові були включені до довідки постановою правління ПФУ № 15-1 від 04.09.2013 р. на виконання рішень окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2-а-8893/12/2670, №2-а-4753/09/2670.
Не погодившись з відмовою, позивач звернулася до суду з цим адміністративним позовом до відповідача.
Вирішуючи публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункти 1, 6).
Пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям на час виникнення спірних відносин визначалися статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, який втратив чинність з 1 травня 2016 року на підстав п.п.1 п. 2 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, крім статті 37, яка застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до положень статті 37 Закону України «Про державну службу» (3723-12) у редакції, яка була чинною на час призначення спірної пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі (частина друга).
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати (частина п'ята).
Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державних службовців було додатково врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», пункт 3 якої передбачав, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» (3723-12), враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Відповідно до статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави ( частина перша).
Згідно статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України (частина перша).
У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу (частина четверта).
Таким чином, виходячи із загального принципу пріоритетності правової норми, яка має вищу юридичну силу, за наявності колізії між однопредметними нормами закону та підзаконного нормативно-правового акту, застосуванню до спірних відносин підлягає правова норма, яка має вищу юридичну силу, тобто норма статті 37 Закону України «Про державну службу» (3723-12), яка передбачала, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від усіх сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а не лише від посадового окладу, надбавки за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років, що було передбачено пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р..
Як було встановлено судом, позивачка 8 червня 2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат за 2007 та 2008 роки, зазначених у довідці № 446/03 від 07.06.2016 р., виданій Славутицьким міським центром зайнятості, а саме: 262,93 грн - індексація; 4886,09 грн. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; 2364,00 грн. - матеріальна допомога на оздоровлення; всього на загальну суму 7513 грн. 2 коп., на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які не були включені до довідки № 1265 від 04.08.2008 р., виданої для призначення пенсії.
Відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачеві згідно поданої нею заяви не відповідала принципу верховенства права та принципу законності і була неправомірною (незаконною), що призвело до обмеження права позивачки на отримання призначеної пенсії у розмірі, визначеному законом, тобто з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за 2007 та 2008 роки із збереженням при цьому 89 % розміру заробітку, з якого була призначена пенсія.
Заперечуючи проти адміністративного позову, відповідач не довів правомірності свого рішення, посилаючись на правові норми, які не підлягають застосуванню до спірних відносин.
Виходячи з викладеного, адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст. 94 КАС України стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати по оплаті судового збору на суму 551 гривня 20 копійок.
Керуючись ст. 2, 4-6, 17-20, 160-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком державного службовця з включенням до заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги та оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області провести ОСОБА_1 з 1 червня 2016 року перерахунок пенсії за віком з включенням до складу заробітної плати для обчислення пенсії виплачених їй у 2007 та 2008 роках матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на загальну суму 7513 грн. 02 коп. згідно довідки Славутицького міського центру зайнятості № 446/03 від 07.06.2016 р. та виплачувати в обрахованому розмірі з урахуванням фактично проведених виплат.
Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору на суму 551 гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня одержання копії постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 26 серпня 2016 року.
Суддя А.С.Орел