П О С Т А Н О В А
іменем України
Справа №377/433/16-а
Провадження №2-а/377/32/16
23 серпня 2016 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла А.С., при секретарі Прохоровій О.О., з участю:
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
УСТАНОВИВ :
23 червня 2016 року позивач звернулася до суду з названим адміністративним позовом з вимогами: визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі щодо відмови у перерахунку її пенсії у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі провести їй перерахунок пенсії державного службовця, виходячи з довідки № 8 від 13.06.2016 р. з урахуванням всіх складових, що містяться у пенсійній справі, та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому, починаючи з 01.01.2016 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідачем подано заперечення, де він позов не визнав, мотивуючи їх тим, що позивач не має права на перерахунок пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», оскільки з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу», з 1 травня 2016 року втратив чинність зазначений закон у попередній редакції, а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, які визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям.
У судовому засіданні позивач просила про задоволення позову, пославшись на зазначені у позовній заяві підстави.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, подавши клопотання про розгляд справи за її відсутності та відмову у позові, який вона не визнає.
З матеріалів цієї справи та пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Славутичі Київської області як одержувач пенсії за віком службовця органів місцевого самоврядування з 24.12.2010 р., призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», розрахованої у розмірі 90% від заробітку.
14 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в м. Славутичі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, видану 13.06.2016 р. за № 8 за місцем її останньої роботи на посаді начальника управління соціального захисту населення Славутицької міської ради.
Листом начальника управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі (вих..№ 60/С-03 від 15.06.2016 р.) ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з мотивів відсутності правових підстав, оскільки з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу», виключено п. 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р., який встановлював механізм перерахунку пенсій державних службовців, з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» у попередній редакції, а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, що визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям.
Не погодившись з відмовою, позивач звернулася з цим адміністративним позовом до відповідача.
Вирішуючи публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язати діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункти 1, 6).
Пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям на час виникнення спірних відносин визначалися статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, який втратив чинність з 1 травня 2016 року на підстав п.п.1 п. 2 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, крім статті 37, яка застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Статтею 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державних службовців було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» Закон України «Про державну службу» (3723-12) було доповнено статтею 37-1, яка встановлювала право на перерахунок пенсії та визначала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.
Відповідно до цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку з цим постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 постанову КМУ від 31.05.2000 р. № 865 було доповнено пунктами 4-7 (з наступними змінами), з яких пункти 4-5 передбачали порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, який втратив чинність згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15 грудня 2015 року) та застосовується з 1 грудня 2015 року, було, зокрема, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV (432-15) «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» (3723-12), визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Пунктом 5 цієї постанови було передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Згідно п.п.3 п. 11 розділу I Закону України від 28 грудня 2014 року 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» ( 3723-12), яка була чинною на час виникнення спірних відносин, було викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня опублікування (15 грудня 2015 року) та застосовується з 1 грудня 2015 року.
Згідно п. 1 цієї постанови установлено нові посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та їх розміри.
Водночас цією постановою затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.
Згідно п.п. 1 і п.п. 2 п. 1 цих змін виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: «5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, за наявності чинної на час підвищення розмірів заробітної плати державних службовців статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (3723-12), яка передбачала право на перерахунок пенсії в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України, постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 було виключено правовий механізм такого перерахунку, що не відповідає зазначеній нормі закону, яка має вищу юридичну силу, оскільки цією нормою закону Кабінету Міністрів України не було делеговано повноважень визначати саму сутність права на перерахунок пенсії, а було надано лише право визначати порядок та умови такого перерахунку.
Крім того, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не відповідає нормі статті 92 Конституції України, відповідно до яких виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави ( частина перша).
Згідно статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України (частина перша).
У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу (частина четверта).
У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права) (частина сьома).
Беручи до уваги невідповідність положень п.п. 1 і п.п.2 п. 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013, якими виключено п. 4 та змінено п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, нормі статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (3723-12), яка визначала право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і була чинною на день прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013, якою були підвищені з 1 грудня 2015 року розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, застосуванню до спірних відносин підлягає норма статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (3723-12), яка має вищу юридичну силу.
При цьому відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму застосування вказаної норми закону не може бути перешкодою для реалізації передбаченого законом права на перерахунок пенсії.
Виходячи з викладеного, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачеві не відповідала принципу верховенства права та принципу законності і була неправомірною (незаконною).
При визначенні часу, з якого має бути проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, суд вважає правильним застосувати загальні положення ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року після виключення з неї п. 4 та викладення у новій редакції п. 5 постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 не містить порядку та строків перерахунку пенсії.
Беручи до уваги, що ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в м. Славутичі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки управління соціального захисту населення Славутицької міської ради 14 червня 2016 року, перерахунок пенсії мав бути проведений з 1 червня 2016 року.
Виходячи з викладеного, адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ст. 94 КАС України стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати по оплаті судового збору на суму 1102 гривні 40 копійок.
Керуючись ст. 2, 4-6, 17-20, 160-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі провести з 1 червня 2016 року перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 за матеріалами пенсійної справи та довідки № 8 від 13.06.2016 р., виданої управлінням соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням фактично виплачених сум та виплачувати в обрахованому розмірі з урахуванням фактично проведених виплат.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору на суму 1102 гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня одержання копії постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 26 серпня 2016 року.
Суддя А.С.Орел