Справа № 743/887/16-а
Провадження №: 2-а/743/96/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2016 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої - судді Павленко О.В., при секретарі Воєдило О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про оскарження дій відповідача,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить визнати неправомірними дії Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про відмову в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язати Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, та довідки Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №433 від 18.07.2016 року. Свої вимоги мотивувала тим, що відповідач відмовив їй в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розмірів посадових окладів державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, оскільки законодавством не передбачено можливість проведення перерахунку пенсії позивача.
В судове засідання позивач не з'явилася, заявивши в позовній заяві клопотання про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надавши до суду письмові заперечення в яких вказує, що чинне законодавство України не передбачає можливості проведення перерахунку пенсії позивача, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 17.07.2007 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% суми заробітної плати державного службовця, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
19 липня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Розпорядженням начальника Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 25.07.2016 року позивачу відмовлено в проведенні перерахунку з тих підстав, що діючим законодавством не передбачено можливості проведення перерахунку пенсії позивача.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд виходить з того, що статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", яку викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.
Крім того постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Отже суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на яку посилається позивач, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії, суд не вбачає.
При цьому, слід звернути увагу, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Керуючись ст.ст. 11, 86, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про оскарження дій відповідача, відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду, через Ріпкинський районний суд Чернігівської області, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Павленко