Постанова № 59920899, 02.03.2016, Нетішинський міський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
679/2265/15-а
Номер документу
59920899
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а/679/19/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2016 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючої судді Фурсевич О.В.

при секретарі Плазій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нетішині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області про перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Згідно позовної заяви, заяви про уточнень позовних вимог від 01.03.2016 року та пояснень позивачки в судовому засіданні, з 05.10.2009 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

29.04.2014 року на підставі її заяви було проведено перерахунок пенсії з виду на вид та переведено на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", так як вона набула 10 років стажу державної служби (служби в органах місцевого самоврядування). Пенсію було перераховано та встановлено в розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При перерахунку пенсії їй, як державному службовцю, відповідач не врахував отриману нею матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та суму індексації заробітної плати, на які було нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Після цього, її було знову переведено на пенсію за віком на загальних підставах, оскільки розмір пенсії як державного службовця, згідно з розрахунком, становив менше від розміру пенсії на загальних підставах. Таке переведення відповідач здійснив самостійно, не повідомивши позивачку про це та без її згоди. Проте, у разі врахування вищевказаних виплат, розмір пенсії як держслужбовця, мав перевищувати розмір пенсії на загальних підставах.

Пенсію у розмірі, призначену їй відповідно до Закону України «Про державну службу» вона жодного разу не отримувала, оскільки працювала посадовцем, та про її розмір її не було повідомлено. З 01 квітня 2015 року до сьогодні пенсія, згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-19 від 24.12.2015 року позивачці як особі, яка працює на посаді та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» не виплачується. Однак вищезазначеними законами передбачено поновлення виплат пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» після звільнення з роботи.

В листопада 2015 року позивачка позивачка звернулася до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії як держслужбовця з врахуванням вищевказаних безпідставно невключених виплат. 02.12.2015 року вона отримала відповідь, в якій було зазначено, що при призначенні пенсії матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну бездоганну працю в органах державної влади належить до інших виплат, підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії не має. Однак з такою позицією відповідача позивачка категорично не погоджується.

Посилаючись на ч.7 ст.21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачка вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення розміру пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

На підставі наведеного, позивачка просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця на підставі Закону України "Про державну службу", з врахуванням сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно довідки №30 від 30.04.2014 року у розмірі 80% від середнього заробітку, починаючи з 10.06.2015 року.

Представник управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову. Пояснила, що 05.10.2009 року позивачці було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На підставі заяви ОСОБА_1 29.04.2014 року їй було проведено перерахунок пенсії з виду на вид та переведено на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», так як пенсійне забезпечення посадових осіб, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку визначеному Законом України «Про державну службу». Пенсію їй було перераховано та зафіксовано в розмірі 80% від суми заробітної плати. 15.05.2014 року позивачці було проведено перерахунок пенсії з виду на вид та переведено на пенсію за віком на загальних підставах, оскільки розмір пенсій обрахований за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" був більшим за розмір пенсії розрахований за Законом України "Про державну службу". Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації не є складовими заробітної плати, а відносяться до інших виплат, тому відсутні підстави для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії.

Представник також зазначила, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вислухавши пояснення позивачки, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 05.10.2009 року позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області і їй було призначено пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

29.04.2014 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії та її переведення на пенсію за віком як державному службовцю.

Як вбачається з розпорядження 113961 від 07.05.2014 року, позивачці було проведено перерахунок пенсії з виду на вид та переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" як посадовій особі органу місцевого самоврядування. Їй було визначено пенсію як державному службовцю в розмірі 80% від суми заробітної плати.

При зверненні до відповідача з вищевказаною заявою позивачка подала довідку № 30 від 30.04.2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.05.2009 року по 30.04.2014 року, в яку включено: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; інші виплати - матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація.

Однак, при визначенні позивачці розміру пенсії державного службовця для розрахунку середньомісячного заробітку відповідач не врахував суми, які були зазначені в графі "інші виплати", а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, індексацію.

Оскільки розмір пенсії державного службовця, що була призначена ОСОБА_1, згідно розрахунку був менший від розміру пенсії обрахованої за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розпорядженням 113961 від 22.05.2014 року позивачку було переведено з пенсії державного службовця на пенсію за віком на загальних підставах з 15.05.2014 року.

18.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати.

Як вбачається з рішення управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області 51/Р-10 від 02.12.2015 року, позивачці ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, грошова винагорода за сумлінну бездоганну працю в органах державної влади належить до інших виплат, тому підстав для її врахування для визначення розміру пенсії немає. Також було зазначено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з наведеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначенні пенсії не перераховуються.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.7 ст.21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, що діяла на час звернення позивачки за перерахунком пенсії - 29.04.2014 року) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менш 1 років, здійснюється порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на день звернення за перерахунком пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078).

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічні позиції щодо застосування норм права висловлені Верховним Судом України в постановах від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11), від 06 листопада 2013 року (справа №21-350а13), від 04 березня 2014 року ( справа № 21-3а14).

Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, які отримувала позивачка ОСОБА_1 перед виходом на пенсію і на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки №30 від 30.04.2014 року, повинні враховуються при обчисленні розміру її пенсії.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року , у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу".

Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що в зв'язку з вищевказаною вимогою п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах визначених Законом України "Про державну службу" не перераховуються, оскільки вважає, що зазначена норма забороняє лише призначати такі пенсії, а не перераховувати їх.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що право позивачки на пенсійне забезпечення порушене і підлягає захисту шляхом задоволення її позовних вимог, які є обґрунтованими та відповідають нормам чинного законодавства.

Згідно ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань слід стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 487 гривень 20 копійок.

Керуючись ст.21 "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції, що діяла на час звернення позивачки за перерахунком пенсії), ст.ст.33, 37 Закону України "Про державну службу"(в редакції, що діяла на час звернення позивачки за перерахунком пенсії), ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.2 Закону України «Про оплату праці», ст.66, 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.11, 71, 94, 160, 161, 162, 244-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 10.06.2015 року в розмірі 80 % заробітної плати, включивши до складових заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки виконавчого комітету Нетішинської міської ради № 30 від 30.04.2014 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 487 гривень 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуюча: