Постанова № 59919367, 23.08.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2016
Номер справи
813/2444/16
Номер документу
59919367
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 серпня 2016 року справа № 813/2444/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Кухар Н.А.

з участю секретаря судового засідання Єдинак Г.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Західпалсервіс» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

в с т а н о в и в :

Державна служба геології та надр України (далі – Держгеонадра України) звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Західпалсервіс» з вимогою припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4355 від 04.04.2013р.

В обґрунтування позовних вимог посилається на такі обставини. У період з 21.12.2015 року Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку з питань додержання вимог законодавства про надра при видобуванні корисних копалин, виконання особливих умов спецдозволу на користування надрами та дотримання Програми робіт відповідача. За наслідками перевірки винесено 22.12.2015 року припис №440-14/02, у якому вказано опис виявлених порушень та необхідність їх усунення до 29.12.2015 року. 02.02.2016 року наказом №27 зупинено дію спеціального дозволу №4355 від 04.04.2013 року та надано відповідачу 30 календарних днів для усунення порушень. Так як відповідач не усунув порушення позивач звернувся з позовом до суду.

Представник позивача Державної служби геології та надр України в судове засідання не з’явився, надіслав поштою клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання участь представника не забезпечив, конверт із судовою повісткою повернувся на адресу суду із зазначенням « закінчений термін зберігання».

Відповідно до ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Державною службою геології та надр України надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Західпалсервіс» спеціальний дозвіл на користування надрами №4355 від 04.04.2013 року, мета користування надрами – геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка мінеральних природних столових вод, затвердження запасів ДКЗ України.

04.04.2013 року між Державною службою геології та надр України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Західпалсервіс» укладено угоду №4355 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки дідянки надр, де розташоване джерело №3 мінеральної природної столової води на південно-східній околиці с.Майдан в Жовківському районі Львівської області.

17.11.2015 року Державною службою геології та надр України видано наказ №372, яким викладено План проведення перевірок надрокористувачів у ІУ кварталі 2015 року та Перелік надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у ІУ кварталі 2015 року, в частині перевірок, запланованих на грудень 2015 року у редакції, що додається.

У витягах з Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІУ кварталі 2015 року та Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у ІУ кварталі 2015 року зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Західпалсервіс».

18.11.2015 року відповідачу направлено повідомлення про проведення планової перевірки, 18.12.2015 року видано направлення на проведення перевірки з 21 по 25.12.2015 року.

22.12.2015 року складено акт перевірки № 02-04/06/2015-22/п-121 про недопущення до перевірки та припис по усунення до 29.12.2015 року порушень законодавства.

02.02.2016 року відповідачем видано наказ №27, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4355 від 04.04.2013 р.

Листом від 08.02.2016 року № 1778/13/14-16 Держгеонадра України повідомило відповідача про зупинення дії спеціального дозволу та запропонувало протягом 30днів усунути порушення умови користування надрами, конверт повернувся на адресу позивача із зазначенням «за терміном зберігання».

28.04.2016 року позивач повідомив відповідача, що у зв»язку з неусуненням причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами розглянуто питання щодо подальшої дії зазначеного спеціального дозволу та запропоновано надати у 15 денний строк власну позицію на припинення права користування надрами, де розташовано джерело №3, конверт повернувся на адресу позивача із зазначенням «за терміном зберігання».

При вирішення спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1174. (далі-Положення).

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року № 615 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 22 Порядку дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачами умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, порушення надрокористувачами вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища, невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров’я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу — 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:

- якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров’я населення;

- якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

- якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.

Таким чином, за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.

Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 278.10.2015 №826/8596/14 та інших справах цієї категорії (справи №№21-164а11,21-36а11,21-450а13).

Судом було зобов»язано позивача надати докази незгоди відповідача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами. Позивач надав заяву на виконання ухвали, у якій зазначив, що 28.04.2016 року на адресу відповідача направлено лист №8003/13/14-16 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-дениий строк з моменту отримання листа, власну пропозиції на припинення права користування надрами, зазначений лист повернуто на адресу позивача у зв»язку з закінченням терміну зберігання. Позивач вважає, що неотримання рекомендованого листа є доказом зловживання з боку відповідача.

Суд зазначає, що позивачем на вимогу суду не надано незгоду відповідача, а відсутність такої не може бути підставою для звернення позивача до суду з даним позовом. Позивач помилково розцінює неотримання рекомендованого листа відповідачем як незгоду відповідача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов переконання, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами в судовому порядку є не обґрунтованими, тому позов є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого за звернення до суду з даним позовом.

Керуючись ст.ст.7-14,69-71,86,87,94,159,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар Н.А.

Повний текст постанови виготовлено 25.08.2016 року.