ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2016 року (14 год. 00 хв.) Справа № 808/1813/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області про стягнення компенсаційних виплат за пільгове перевезення пасажирів,
ВСТАНОВИВ:
07.06.2016 Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (далі - відповідач, УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області) про стягнення з відповідача компенсаційних виплат за пільгове перевезення пасажирів у розмірі 209131, 47 грн.
Ухвалою суду від 08.06.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №808/1813/16, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 23.06.2016.
23.06.2016 у судовому засіданні оголошувалась перерва у розгляді справи до 06.07.2016.
Ухвалою суду від 06.07.2016 провадження у справі зупинене за клопотанням представників сторін до 18.08.2016.
18.08.2016 провадження у справі поновлено.
Позивач у судове засідання не з'явився, направив суду заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. У позовній заяві, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 23.06.2016, зазначено, що 26.01.2015 Державним підприємством "Придніпровська залізниця" укладено Договір №ПР/ДН-3-1552/НЮдч про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом у приміському сполученні, саме з Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, як розпорядником бюджетних коштів. За Договором №ПР/ДН-3-1552/НЮдч на відповідача покладено обов'язок відшкодовувати збитки позивачу за перевезення на пільгових тарифах відповідних категорій громадян. Зазначене зобов'язання трактується позивачем як бюджетне зобов'язання, яке статтею 2 Бюджетного кодексу України визначається як будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Умовами укладеного Договору відповідач щомісячно здійснює компенсаційні виплати та забезпечує передбачення у своєму бюджеті кошти, які будуть спрямовані на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Акт про звіряння розрахунків станом на 01.01.2016 підписано відповідачем без заперечень, що, на думку позивача, підтверджує факт існування заборгованості. Посилаючись на приписи ч.5 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт" позивач наполягає на тому, що збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг. Постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 затверджено "Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян". У 2015 році оформлено безкоштовний проїзд пасажирам пільгових категорій громадян на загальну суму 1603550 грн. 74 коп., проте УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області компенсовано, тобто проведено розрахунків з залізницею на суму 1394419 грн. 27 коп., що менше на 209131 грн. 47 коп. Оскільки УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області, яке є розпорядником бюджетних коштів, не провело розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян, то відповідач зобов'язаний у відповідності до пунктів 2, 3, 5, 6, 7, 8 "Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002, та пунктів 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 11 Постанови Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 відшкодувати понесені залізницею збитки за перевезення пільговиків в жовтні, листопаді та грудні 2015 року. Просить позов задовольнити в повному обсязі, стягнути 209131 грн. 47 коп. компенсаційних виплат за перевезення пільгових категорій громадян.
Відповідач у судове засідання також не з'явився, направив до суду клопотання про розгляд справи без участі представника. Проти задоволення позову заперечує в повному обсязі з підстав, зазначених в поданих письмових запереченнях. Зокрема зазначає, що між відповідачем та позивачем укладено договір від 26.01.2015 №ПР/ДН-3-1552/НЮдч про компенсацію послуг по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні. Проте твердження позивача та посилання на пункти договору стосовно передбачення коштів у бюджеті відповідача вважає хибними. Предметом укладеного договору від 26.01.2015 є відносини сторін щодо відшкодування витрат за пільговий проїзд окремих громадян у приміському сполученні, які мають відповідні пільги, встановлені законодавством України, за рахунок субвенції з Державного бюджету в межах кошторисних призначень. Відшкодування витрат за пільговий проїзд здійснюється в межах Закону України Про державний бюджет України на поточний рік. Пільги щодо проїзду залізничним транспортом передбачені у Законах України, а отже витрати, а не збитки, як вважає відповідач, відшкодовуються за рахунок державного бюджету, тобто органом яким прийнято рішення щодо введення відповідних пільг. Підтверджує, що станом на 01.01.2016 відповідачем підписано акти звірки за наданні послуги позивача у 2015 році та у встановлений термін надані до фінансового управління Мелітопольської міської ради Запорізької області для подальшого включення в реєстр на отримання фінансування. Станом на теперішній час субвенції з Державного бюджету на погашення заборгованості, яка виникла з укладеного 26.01.2015 року договору, управління не отримало. Міністерством фінансів України не було виділено та профінансовано коштів щодо погашення заборгованості. Звертає увагу суду, що позивачем була використана можливість досудового порядку вирішення спору ( а саме направлення претензії до відповідача), а отже відповідно до ч. 4 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) для звернення до суду встановлений місячний строк. Враховуючи, що позивач дізнався про наявну суму заборгованості наприкінці 2015 року, а позовна заява датована 01.06.2016, вважає, що строк звернення до суду позивачем пропущений. Враховуючи, що функціями виділення коштів державного бюджету відповідач не наділений, просить визнати УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області неналежним відповідачем, залучити до участі у справі в якості відповідача Міністерство фінансів України та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
За приписами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів в порядку письмового провадження.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.01.2015 між Державним підприємством "Придніпровська залізниця" (перевізник) та Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (платник) укладено Договір №ПР/ДН-3-1552/НЮдч на компенсацію послуг по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом у приміському сполученні (далі - Договір) ( а.с. 8-9).
Відповідно до п.1.1. предметом договору є відносини сторін щодо відшкодування витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян у приміському сполученні, які мають відповідні пільги, встановлені законодавством України, за рахунок субвенції з державного бюджету в межах кошторисних призначень.
Пунктом 1.2 Договору встановлено, що відшкодування витрат за пільговий проїзд здійснюється в межах Закону України про Державний бюджет на поточний рік відповідно до Бюджетного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян».
Права і обов'язки сторін викладені у п.2 Договору, в якому, зокрема, зазначено: «2.1. Управління зобов'язане відшкодовувати Залізниці витрати на пільговий проїзд залізничним транспортом окремим категоріям громадян, за рахунок субвенцій з Державного бюджету в межах кошторисних призначень. 2.3. Залізниця зобов'язується не пізніше 15 числа місяця наступного звітного періоду подавати Управлінню рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.»
У 2015 році оформлено безкоштовний проїзд пасажирам пільгових категорій громадян на загальну суму 1603550 грн. 74 коп., проте УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області компенсовано, тобто проведено розрахунків з залізницею на суму 1394419 грн. 27 коп., що менше на 209131 грн. 47 коп.
Позивачем направлені на адресу відповідача облікові форми про надані послуги за перевезення залізничним транспортом в приміському сполученні окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів за жовтень, листопад та грудень 2015 року. (а.с. 15-23).
Актом №14/50 звіряння розрахунків за наданні населенню послуги проїзду у приміському сполученні, на які надаються пільги між СП «Запорізька дирекція залізничних перевезень» Регіональна філія «Придніпровська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» та управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області станом на 01.01.2016, заборгованість відповідача з поточного року склала 209131 грн. 47 коп. (а.с. 24).
Акт №14/50 станом на 01.01.2016 підписано відповідачем без зауважень.
З метою стягнення суми заборгованості, позивачем направлено відповідачу претензію №13-01/04 від 14.04.2016 про сплату суми заборгованості за пільговий проїзд на суму 209131 грн. 47 коп. (а.с. 25-26).
У відповідь на претензію позивача, відповідач листом від 27.04.2016 №1156/01-1-02 наявність заборгованості не заперечив, проте зазначив про відсутність законних підстав та фінансового забезпечення для сплати заборгованості, яка виникла з договору від 26.01.2015 на компенсацію послуг по перевезенню окремих категорій громадян, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом приміському сполученні (а.с. 27).
У зв'язку із відсутністю доказів сплати УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області заборгованості за здійснення перевезень пільгових категорій пасажирів в жовтні, листопаді та грудні 2015 року в розмірі 209131 грн. 47 коп. позивач звернувся з позовом до суду за захистом своїх інтересів.
Вирішуючи адміністративно-правовий спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.
Договір про надання пільгового проїзду Придніпровською залізницею окремим категоріям громадян та компенсаційних виплат за наданий пільговий проїзд від 26.01.2015 року є адміністративним договором, а спір що виник між сторонами пов'язаний з виконанням цього договору відповідачем як органом наділеним державою на виконання функцій держави, тому зазначений спір підсудний окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч.6 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено законодавчими актами України.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (надалі - Порядок №256).
А механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі, встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 № 1359 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян" (надалі - Порядок №1359).
До пільгових перевезень залізничним транспортом (далі - пільгові перевезення) належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян із знижкою, встановленою законодавством (п.2 Порядку №1359).
Відповідно до п.3 Порядку №1359 облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки).
Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності (п.5 Порядку №1359).
Як передбачено п.9 Порядку №1359, на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.
Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми (п.10 Порядку №1359).
Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (п.11 Порядку №1359).
За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, а також здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян (ч.5 ст.102 Бюджетного кодексу України).
Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій (ч.6 ст.102 Бюджетного кодексу України).
Як зазначено у п.2 Порядку №256, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до п.3 Порядку №256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Згідно з п.4 Порядку №256 перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм.Києва та Севастополя.
Як зазначено у п.6 Порядку №256, фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі: […] до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування). Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 №20 […] У разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Державна казначейська служба перераховує щомісяця до 25 числа субвенцію на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу згідно з уточненою інформацією про фактично нараховані у поточному місяці суми допомоги.
У п.7 Порядку №256 зазначено, що Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Щомісячні суми субвенцій перераховуються органами Державної казначейської служби на рахунки місцевих бюджетів з урахуванням їх обсягів, передбачених у бюджеті Автономної Республіки Крим, обласних бюджетах для відповідних місцевих бюджетів. Органи Державної казначейської служби протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби.
Відповідно до абз.5 пп."б" п.4 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, належать видатки на: соціальний захист та соціальне забезпечення: державні програми соціального захисту: […] компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Згідно з абз.1 ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.526 Цивільного кодексу України).
УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області повинно було за Договором №ПР/ДН-3-1552/НЮдч від 26.01.2015 провести компенсацію ПАТ "Українська залізниця" заборгованості за перевезення пільгових категорій населення з додержанням вимог ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт", ст.102 Бюджетного кодексу України, Порядку №256 та Порядку №1359.
З урахуванням наведеного, матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність 209131 грн. 47 коп. непогашених компенсаційних виплат за пільгове перевезення пасажирів.
Відповідач не заперечує про існування заборгованості у розмірі 209131 грн. 47 коп., яка складає суму позовних вимог. Крім того, зазначає, що кредиторська заборгованість, яка утворилася за договором від 26.01.2015 у розмірі 209131грн.47коп. була зареєстрована 05.01.2016 у Мелітопольському управлінні Державної казначейської служби України, що підтверджується звітом про заборгованість за бюджетними коштами на 1 січня 2016 року.
З аналізу наведених правових положень вбачається, що відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади.
Чинним законодавством України не врегульовано порядку проведення погашення заборгованості бюджетних установ у випадках, коли поточні бюджетні асигнування не покривають всі зобов'язання за укладеними договорами.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 13.10.2009 року у справі № 21-384во09, постанові Вищого адміністративного суду України від 21.01.2016 року у справі № К/800/53210/14.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню, а 209131 грн. 47 коп. компенсаційних виплат за пільгове перевезення пасажирів підлягають стягненню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище викладеного.
Щодо посилань відповідача про пропущення терміну звернення позивача з позовом до суду слід зазначити, що предметом позовних вимог є не оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, а стягнення компенсаційних виплат внаслідок порушених прав позивача. В даному випадку застосовується шестимісячний строк звернення до суду відповідно до ч.2 ст.99 КАС України. Таким чином, позивачем дотримано строк звернення до суду.
Безпідставним є також клопотання відповідача про залучення як належного відповідача Міністерство фінансів України, оскільки саме відповідач підписував договір з позивачем, є визначеним державою органом який здійснює заходи з виконання державних програм соціального захисту населення та є головним розпорядником коштів на здійснення виконання цих заходів.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було УСЗН Мелітопольської міської ради в Запорізькій області, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені у сумі 3136 грн. 97 коп.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 164, 167, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області, - задовольнити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (72311, Запорізька область, м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького, буд. 68-а, код ЄДРПОУ 03193086) на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Придніпровська залізниця» (49602, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, пр. Дмитра Яворницького, буд. 108, р/р 2603757872104, ДРВАБ «Експрес-Банк», МФО 322959, код ЄДРПОУ 40081237) компенсаційні виплати за перевезення пільгових категорій громадян у розмірі 209131 (двісті дев'ять тисяч сто тридцять одна) грн. 47 коп.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" (49602, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, пр. Дмитра Яворницького, буд. 108, р/р 2603757872104, ДРВАБ «Експрес-Банк», МФО 322959, код ЄДРПОУ 40081237) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області (72311, Запорізька область, м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького, буд. 68-а, код ЄДРПОУ 03193086) 3136 ( три тисячі сто тридцять шість) грн. 97 коп. судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий