Головуючий у 1 інстанції - Чиркін С.М
ОСОБА_1 - ОСОБА_2
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2016 року справа №812/385/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,
секретар судового засідання Терзі Д.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2016 року по адміністративній справі №812/385/16 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного акціонерного товариства «Екоенергія» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році у розмірі 198905,75 грн.
В обґрунтування зазначив, що відповідачем не дотримані вимоги Постанови КМУ від 31.01.2007 року №70 «Про реалізацію статей 19 і 20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та ст. 20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідно до яких встановлено обовязок підприємств самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулось це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції. Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу ПАТ «Екоенергія» становила 200 осіб, тому у відповідача повинно бути працевлаштовано 8 інвалідів, однак фактично працювало 6 осіб.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15.07.2016 року в задоволені позову відмовлено у повному обсязі.
Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити позов.
В обґрунтування зазначив, що роботодавець не звільняється від обовязку сплачувати штрафні санкції до відділення Фонду на підставі ст..20 Закону, оскільки ця норма не ставить відповідний обовязок підприємства у залежність від будь-яких обставин, з яких інвалід не працює на підприємстві.
Крім цього, відповідач в 2015 році не подавав до центра зайнятості звіти форми 3-ПН, тоді як Алчевський міський центр зайнятості було переміщено до м. Старобільськ, на підконтрольну українській владі територію з квітня 2015 року. В 2015 році з підприємства звільнилися два інваліди, тому відповідач повинен був направити до центру зайнятості відповідні звіти та самостійно прийняти заходи для працевлаштування інвалідів.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний номер 13396264) зареєстроване юридичною особою 24.12.1991 року є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, і діє на підставі Положення про Луганське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (а.с. 6-9)
Приватне акціонерне товариство «Екоенергія» (ідентифікаційний код 34621464, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Вілєсова, будинок 20А), зареєстроване як юридична особа 13.11.2006 року за №13841020000001631 (а.с. 52-56).
ПрАТ «Екоенергія» взято на облік як платник податків 13.11.2006 року за №128/1716-06 (а.с.79).
Відповідач зареєстрований у Луганському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів 12.05.2011 року за №44/129/733 (а.с. 14).
Відповідач є роботодавцем, який відповідно до ст.18 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі Закон №875) зобов'язаний виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 року №70 (далі Порядок) звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
25.01.2016 року до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від ПрАТ «Екоенергія» надійшов звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік форми № 10-ПІ (а.с. 15).
У зв'язку із виявленням у звіті некоректної інформації (рядок 02 звіту 10-ПІ) не зазначено середньо облікову кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність, у рядку 06 не зазначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів відділенням Фонду направлено підприємству листа від 04.03.2016 року №376 про усунення недоліків шляхом надання звітної форми № 10-ПІ за 2015 рік із зазначенням правильних показників по всім рядкам, в тому числі із зазначенням суми адміністративно-господарських санкцій - 198212,00 грн у рядку 06 (а.с. 18).
Відповідачу нараховано пеню в розмірі 693,75 гривень за порушення терміну сплати вказаних адміністративно-господарських санкцій відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875.
На підставі ч.2, ч.3 ст.18-1 Закону №875 рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Частиною другою Порядку визначено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Як вбачається зі звіту ПрАТ «Екоенергія» форми 10-ПІ за 2015 рік від 20.03.2016 року на підприємстві працювло 8 інвалідів (а.с. 15). Зазначені дані підтверджуються також наказом ПрАТ «Екоенергія» від 27.05.2013 року №229-к про прийняття на роботу ОСОБА_5 (а.с.126) та висновком МСЕК, яким встановлена третя група інвалідності (а.с.128); наказом від 07.08.2012 року №372-к про прийняття на роботу ОСОБА_6 (а.с.129) та висновком МСЕК, яким встановлена третя група інвалідності (а.с.130-131); наказом від 20.08.2012 року №389-к про прийняття на роботу ОСОБА_7 (а.с.132) та висновком МСЕК, яким встановлена друга група інвалідності (а.с.133); наказом від 10.11.2011 року №403-к про прийняття на роботу ОСОБА_8 (а.с.134) та висновком МСЕК, яким встановлена третя група інвалідності (а.с.135-136); наказом від 21.04.2008 року №54-к про прийняття на роботу ОСОБА_9 (а.с.137) та висновком МСЕК, яким встановлена третя група інвалідності (а.с.138); наказом від 15.01.2014 року №18-к про прийняття на роботу ОСОБА_10 (а.с.139) та висновком МСЕК, яким встановлена третя група інвалідності (а.с.141), наказом від 31.03.2015 року №143-к припинено трудовий договір (а.с.140); наказом від 09.10.2012 року №295-к про прийняття на роботу ОСОБА_11 (а.с.142) та висновком МСЕК, яким встановлена третя група інвалідності (а.с.144), наказом від 06.01.2015 року №1-к припинено трудовий договір (а.с.143).
Наказом ПрАТ «Екоенергія» №1-к від 06.01.2015 року інваліда третьої групи ОСОБА_11 звільнено за згодою сторін відповідно до ст.36 п.1 КзУП, таким чином даний інвалід працював на підприємстві з 09.07.2012 року по 06.01.2015 року, тобто у звітний період за 2015 рік.
Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності визначено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року №455 «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» (далі - Інструкція № 455).
На підставі п.п.1.1,1.2 Інструкції №455 тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених пунктами 1.13, 2.7, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 3.4, 3.16, 6.6.
Згідно до пп.1.4.1 п.1.4 Інструкції №455 право видачі листків непрацездатності надається, зокрема, лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров'я.
Постановою КМУ від 07.11.2014 року №595 затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Постанова № 595), яка набула чинності 11.11.2014 року.
З огляду на вищезазначені приписи судова колегія зазначає, що довідка від 20.07.2015 року, видана ОСОБА_8 не може підтвердити його інвалідність, оскільки видана установою, яка не переміщена відповідно до постанови №595 в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Таким чином станом на 01.01.2015 року на підприємстві працювало 8 інвалідів: ОСОБА_11 (з 09.07.2012 по 06.01.2015), ОСОБА_10 (з 21.04.2014 по 31.03.2015), ОСОБА_12 (з 21.04.2008), ОСОБА_8М.(з 10.11.2011), ОСОБА_6 (з 07.08.2012), ОСОБА_13 (з 21.08.2012), ОСОБА_5 (з 27.05.2013), ОСОБА_14 (з 19.08.2013).
Судова колегія не приймає доводи апелянта, що довідка про інвалідність ОСОБА_15 є недійсною, оскільки зазначена особа працює на підприємстві з 2012 року, щороку надавав документи про стан здоров»я, що підтверджує інвалідність встановленого зразку, довідка до акту огляду МСЕК ОСОБА_15 була дійсною до 12.04.2015 року.
На підставі п.1.3 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 року № 316 роботодавці подають інформацію до Державної служби зайнятості України у містах Києві та Севастополі, районі, місті, районі у місті (далі - територіальний орган) незалежно від місцезнаходження.
Відповідно до п.2.1 Порядку форма звітності № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
На підставі інформації Сєвєродонецького міського центру зайнятості підприємство ПрАТ «Екоенергія» взято на облік до Сєвєродонецького центру зайнятості 19.01.2016 року , тому звіти за 2015 рік від підприємства не надходили (а.с.17).
За інформацією Сєвєродонецького міського центру зайнятості протягом 2015 року від ПрАТ «Екоенергія» інформації про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю за формою №3-ПН «Звіт про наявність вакансій» не надходила (а.с.29).
Як повідомив Луганський обласний центр зайнятості ПрАТ «Екоенергія» перереєстровано на підконтрольній українській владі території тільки 19.01.2016 року, тому звітність за формою №3-ПН «Звіт про наявність вакансій» не надходила (а.с.154). Місцезнаходженням Алчевського міського центру зайнятості є адреса: 92704, Луганська область, Старобільський район, м.Старобільськ, квартал Ватутіна, буд.68 (а.с.167).
Відповідно до наказу Луганського обласного центру зайнятості №53 від 15.04.2015 «Щодо роботи Алчевського міського центру зайнятості» Луганський обласний центр зайнятості є правонаступником боргових зобов'язань Алчевського міського центру зайнятості в частині дебіторської заборгованості та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України
на випадок безробіття, в іншій частині боргових зобов'язань - Старобільський районний центр зайнятості (а.с. 170-171).
Час простою Алчевського міського центру зайнятості підтверджується наказами Луганського обласного центру зайнятості від 04.08.2014 року №82, від 22.10.2014 року №113 про початок простою (а.с.172, 174) та наказом Луганського обласного центру зайнятості від 29.09.2014 року №97, від 26.11.2014 року №134 про припинення простою (а.с.173,174).
Таким чином, до 15.04.2015 Алчевський міський центр зайнятості фактично не здійснював свої повноваження, у зв'язку з виникненням виробничої ситуації, небезпечної для життя чи здоров'я працівників та людей, які звертаються до центрів зайнятості, а тому відповідач не мав змоги надавати звіти про інформацію щодо наявності вільних робочих місць.
На підставі викладеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що звітність за формою 3-ПН відповідачем не надавалась у зв'язку з відсутністю уповноважених державних органів на не підконтрольній Україні території, підприємство було позбавлено можливості подавати звіти, перереєструвалося на підконтрольну територію в січні 2016 року, тому відсутні підстави для застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій.
Згідно ст..18-1 Закону №875 пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.
Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Судова колегія погоджується с висновком суду першої інстанції, що позивачем не доведено правомірність застосованих штрафних санкцій та, відповідно, правомірність нарахування пені, не доведено наявність об'єкту для її обчислення.
Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2016 року по адміністративній справі №812/385/16 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2016 року по адміністративній справі №812/385/16 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 23 серпня 2016 року.
ОСОБА_1 ОСОБА_2
Судді Д.В. Ляшенко
ОСОБА_16