Постанова № 59872515, 22.08.2016, Перечинський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
22.08.2016
Номер справи
304/966/16-а
Номер документу
59872515
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 304/966/16-а

Провадження № 2-а/304/33/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2016 року м. Перечин

Перечинський районний суд Закарпатської області у складі:

головуючого - судді Амаровича В. П.,

при секретарі Гавій Л.В.,

з участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Перечинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії Перечинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови здійснити перерахунок його пенсії згідно поданої 07 липня 2016 року заяви на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 17 червня 2016 року №18-156 вих. 16 про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року та зобовязати відповідача здійснити перерахунок його пенсії згідно поданої 07 липня 2016 року заяви на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 17 червня 2016 року №18-156 вих. 16 про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми щомісячного (чинного) заробітку та провести йому доплату різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 грудня 2015 року і на вказаних умовах здійснювати її подальшу виплату. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з липня 1979 року він працював на різних посадах в органах прокуратури Закарпатської області. У січні 2003 року йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії), виходячи із максимального розміру 90 відсотків від чинної на той час заробітної плати на посаді прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні дізнання та досудового слідства прокуратури Закарпатської області. У відповідності до ст. 50-1 цього Закону, чинного на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих органів. Постановами Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників прокуратури» від 31 травня 2012 року №505 та «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 змінено розміри посадових окладів працівників прокуратури. Згідно з довідкою від 17 червня 2016 року, виданою йому прокуратурою Закарпатської області для перерахунку пенсії, розмір заробітної плати за займаною посадою, з якої було призначено пенсію станом на 01 грудня 2015 року становить 7796,94 грн. 07 липня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру», виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої вийшов на пенсію, станом на час звернення за перерахунком пенсії, до якої додав довідку прокуратури Закарпатської області від 17 червня 2016 року №18-156вих.16. Рішенням Перечинського обєднаного управління ПФУ Закарпатської області №5 від 12 липня 2016 року йому відмовлено у задоволенні заяви від 07 липня 2016 року щодо перерахунку пенсії, мотивуючи його тим, що постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013 виключено п.4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року щодо порядку перерахунку пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Зазначене вище рішення не відповідає нормам матеріального права, прийняте без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій), з порушенням принципу рівності перед законом, порушує його права, свободи у сфері публічно-правових відносин, а тому, на його думку, є незаконним. На час його виходу на пенсію нарахування, умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювалися положеннями ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року, згідно з ч. ч. 13 і 18 якої обчислення (перерахунок) пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Аналіз норм законодавчих актів з питань призначення і перерахунку пенсій працівникам прокуратури свідчить, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма Закону, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії рівні за змістом та механізмом їх проведення. Оскільки вважає, що діяння відповідача щодо відмови здійснити перерахунок його пенсії як пенсіонеру органу прокуратури є незаконним і порушує гарантовані йому конституційні права на отримання належного пенсійного забезпечення, том просить позов задовольнити.

У судове засідання позивач ОСОБА_2 не зявився, однак подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача ОСОБА_1 у судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, оскільки згідно пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ. Відтак, починаючи з 01 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року не призначаються і не перераховуються. Водночас, постановою КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінет Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ. Таким чином, на момент звернення позивача 07 липня 2016 року законодавство не передбачало перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру» у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

У судовому засіданні встановлено, що позивач із січня 2003 року є пенсіонером на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

07 липня 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Перечинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з заявою про перерахунок розміру пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії і подальших перерахунків пенсії (90% від суми місячної заробітної плати) та довідкою прокуратури Закарпатської області про заробітну плату від 17 червня 2016 року, що є підставою для перерахунку пенсії.

Рішенням про результати розгляду заяви ОСОБА_2 Перечинського обєднаного управління ПФУ Закарпатської області від 12 липня 2016 року за № 5 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Згідно даної постанови виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 щодо порядку перерахунку пенсій згідно із Законом «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Отож, чинне законодавство не передбачає перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру», у звязку підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно Закону України від 05 жовтня 1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином норма постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 щодо порядку перерахунку пенсій згідно із Законом «Про державну службу» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Зазначена правова позиція щодо застосування ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.

Так, відповідно до частини 1 ст. 58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Так само, зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007) постановами Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а-13), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обовязковою для судів, які зобовязані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31 травня 2012 року, яка набрала чинності 14 червня 2012 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Таким чином, всі зміни до чинного законодавства, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у січні 2003 року, зокрема, щодо виключення можливості перерахунку пенсії позивача, погіршують його правове становище, а отже, не мають зворотної дії в часі.

Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20 жовтня 2011 року № 3932-VI) при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобовязаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатом розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 07 липня 2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Закарпатської області від 17 червня 2016 року № 18-156 вих.16 про заробітну плату та статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05 жовтня 1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 01 грудня 2015 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою відповідачем пенсією та належною до сплати суми пенсії з 01 грудня 2015 року, а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 є протиправним.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ), ст. ст. 2, 6, 14, 17-20, 72, 94, 158-163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Перечинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати дії Перечинського обєднаного управління ПФУ Закарпатської області щодо відмови здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії згідно поданої ним 07 липня 2016 року заяви на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 17 червня 2016 року (№18-156вих.16) про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року протиправними.

Зобовязати Перечинське обєднане управління ПФУ Закарпатської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно поданої ним 07 липня 2016 року заяви на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 17 червня 2016 року про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку та провести доплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 грудня 2015 року.

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобовязання Перечинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_2 у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Перечинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (код ЄДРПОУ 40384254) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Головуючий:ОСОБА_3