Постанова № 59869283, 22.08.2016, Подільський міськрайонний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Котовський міськрайонний суд Одеської області)

Дата ухвалення
22.08.2016
Номер справи
505/2897/16-а
Номер документу
59869283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 505/2897/16-а

Провадження№2-А/505/51/2016 П О С Т А Н О В А

І М ЕНЕМ У К Р А Ї Н И

22.08.2016 року Суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Нікітішин В. П. розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Подільську Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 09 серпня 2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, та просив визнати дії посадових осіб Котовського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо обмеження його прав при перерахунку пенсії неправомірними, а розпорядження про відмову йому в проведенні перерахунку пенсії незаконним; зобов'язати Котовське обєднане управління пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок його пенсії відповідно вимогам ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії, виходячи з розміру 60 % від суми, зазначеної в довідці прокуратури Одеської області за №503 від 06.07.2016 без обмеження максимального розміру; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2016 року, здійснивши донарахування до вже здійснених йому пенсійних виплат.

Свої вимоги мотивував тим, що постановою Котовського міськрайонного суду Одеської області від 04.06.2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року, задоволено його позов та зобов'язано Котовське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити йому пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

В червні 2016 року йому стало відомо, що відповідно до постанови Кабінету міністрів України №505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2014 року №506, від 30 вересня 2015 року № 763 (зміни, внесені пунктом 6 змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763, набирають чинності з 15 грудня 2015 року) в грудні 2015 року працівникам органів прокуратури проведено перерахунок посадових окладів.

В липні 2016 року з прокуратури Одеської області він отримав довідку про заробітну плату за № 503 від 06.07.2016, з якої видно, що його заробітна платня після проведеного перерахунку (з 15 грудня 2015 року) складала б 9803 гри.26 коп.

14.07.2016 він звернувся до Котовського обєднаного управління пенсійного фонду України Одеської області з заявою про перерахунок уже призначеної йому пенсії, додавши довідку прокуратури Одеської області про заробітну плату, на яку отримав повідомлення про те, шо в перерахунку пенсії йому відмовлено, при цьому Управління послалось на п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 - VIII від 02.03,2015р. згідно якого з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються в тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Вважає дії посадових осіб управління незаконними і такими які не відповідають вимогам закону.

Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.

Представник Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області направив до суду заперечення, згідно яких вказував, що посилання позивача у своєму адміністративному позові на нормативно правові акти, які втратили чинність, зокрема посилання на ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року, в дійсний момент є не актуальним, у звязку з прийняттям Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, від 14.10.2014 року; п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», № 76-УШ від 28.12.2014 року зазначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру»; довідка Прокуратури Одеської області №503 від 06.07.2016 року не може бути дійсною у звязку з тим, що оклади зазначені в довідці, затверджені іншою постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, у вищезгаданій довідці Прокуратура Одеської області робить посилання на постанову КМУ від 31 05.2012 р. № 505. У звязку з вищенаведеним, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27 липня 1995 року по 16 березня 2015 року працював на прокурорських посадах у прокуратурі Одеської області та має загальний стаж на вказаних посадах понад 19 років.

Відповідно до наказу Генерального прокурора України № 604к від 10.03.2015 року ОСОБА_1 був звільнений з органів прокуратури Одеської області за власним бажанням, в звязку з виходом на пенсію за вислугою років.

Постановою Котовського міськрайонного суду Одеської області від 04.06.2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 року, зокрема, зобов'язано Котовське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати ОСОБА_1 половину строку навчання в Одеському державному (національному) університеті ім. І. Мечникова, а саме 2 роки 5 місяців до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та призначити пенсію за вислугою років з моменту звернення за призначенням пенсії, тобто з 27 квітня 2015 року.

14.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про проведення перерахунку пенсії 60% від середньомісячного заробітку та відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 06.07.2016 року № 503, у звязку з черговим підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, що відбулось з 01 січня 2016 року.

Згідно рішенню Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 19 від 19.07.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Висновки суду підтверджуються матеріалами справи та письмовими поясненнями сторін.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у

спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХП (в ред. Закону, що була чинною на час призначення пенсії) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

Постановою КМУ України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.

Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року №1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України №2663-111 від 12.07.2001 р.), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені

Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку приходжу до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 183-2, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо обмеження прав ОСОБА_1 при перерахунку пенсії неправомірними, а розпорядження про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії незаконним

Зобов'язати Котовське обєднане управління пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно вимогам ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії, виходячи з розміру 60 % від суми, зазначеної в довідці прокуратури Одеської області за №503 від 06.07.2016 без обмеження максимального розміру, починаючи з 01 січня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на користь держави судові витрати у вигляді судового зборуу розмірі 551,20 грн.

Постанову суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд який її постановив протягом 10 днів з дня отримання її копії, складеної у повному обсязі.

С у д д я -