Червоноармійський районний суд Житомирської області
Справа № 292/29/16-а
Номер провадження 2-а/292/30/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2016 року смт.Червоноармійськ
Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Кулика П.О.
при секретарі Саламатовій О.М.
за участю позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Червоноармійську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У липні 2016 року ОСОБА_1звернулася до суду з адміністративним позовом, мотивуючи його тим, що 27.03.2014 року їй була призначена пенсія по інвалідності відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в розмір 80% від суми заробітної плати.
07.07.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року відповідно до ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менше як 10 років стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 ЗУ "Про державну службу" та актами КМУ, було збережено право на призначення пенсії, відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу", у порядку визначеному для осіб, які мають не менше як 10 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій державних службовців, на що їй листом № 710/02-02 від 12.07.2016 року було відмовлено.
З 01.12.2015 року розмір заробітної плати працюючого державного службовця підвищено, тому з цієї дати її пенсія підлягає перерахунку, з врахуванням підвищення посадових окладів, надбавок, матеріальної допомоги та індексації, яка накопичувалася протягом останніх років.
Враховуючи вищевикладене, просить суд зобов"язати Черняхівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії з 01.12.2015 року у зв"язку з ухваленням Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", та відповідно до Законів України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, та № 432-ІV від 16.01.2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", врахувавши підвищення посадових окладів з 1218 грн. на час вихову на пенсію до 1723 грн. станом на 01.12.2015 року, надбавку за 10 ранг державного службовця 80 грн., надбавку за вислугу років (20%) на державній службі 360 грн. 60 коп., надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи за період з 01 квітня 2009 року по 27 березня 2014 року, матеріальну допомогу за 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 роки, премії за період з 01 квітня 2009 року по 27 березня 2014 року, нарахованої індексації за період з 01 квітня 2009 року по 27 березня 2014 року, відповідно до довідок, виданих управлінням праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації № 871/6, та № 872/6 від 07.07.2016 року.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про місце та час його проведення належним чином повідомлений, надав суду письмове заперечення, в якому просить розглядати справу без їх участі та зазначив, що підстав для проведення перерахунку позивачці раніше призначеної пенсії у зв"язку з підвищенням посадових окладів не передбачено, оскільки відповідно до п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, тому пенсії відповідно до цього Закону не призначаються і не перераховуються. Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме - виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Таким чином, положеннями постанови № 865 та всупереч ст. 37 ЗУ "Про державну службу", КМУ на час звернення позивачки до них із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Крім того, ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року з 01.05.2016 року втратив чинність та набув чинності новий ЗУ "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, стаття 90 якого визначає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а тому просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 за безпідставністю і необгрунтованістю позовних вимог,
Вислухавши пояснення позивачки та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що з 27 березня 2014 року позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної їй на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в розмірі 80 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно довідки № 871/6 від 07.07.2016 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу", заробітна плата заступника начальника УПСЗН Червоноармійської РДА, яку обіймала позивачка перед виходом на пенсію, станом на 01.12.2015 року становила: посадовий оклад - 1723 грн, надбавка за 10 ранг - 80 грн., надбавка за вислугу років 20%, за стаж державної служби 11 років - 360 грн., усього- 2163,60 грн.
З довідки 872/6 від 07.07.2016 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації Житомирської області вбачається, що надбавки та премії за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2014 року становили:
- за 2009 рік: матеріальна допомога - 3586,95 грн, надбавка - 573,28 грн., премії - 1020,44 грн., індексація - 1257,46 грн.;
- за 2010 рік: матеріальна допомога - 667,44 грн, надбавка - 206,38 грн., індексація - 2942,01 грн.;
- за 2011 рік: матеріальна допомога - 1288 грн, індексація - 4296,64 грн.;
- за 2012 рік: матеріальна допомога - 3596,86 грн, премії - 4286,20 грн., індексація - 5638,12 грн.;
- за 2013 рік: матеріальна допомога - 3872,97 грн, надбавка - 6443,78 грн., премії - 6998,72 грн.;
- за 2014 рік: надбавка - 1691,68 грн., премії - 1833,25 грн.
У наданих довідках зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
07.07.2016 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії з 01.12.2015 року відповідно до ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року та довідок, виданих управлінням праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації № 871/6, та № 872/6 від 07.07.2016 року.
Листом № 710/02-02 від 12.07.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з посиланням на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 213 - VIII від 02.03.2015 року.
Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, повязані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 даної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 1563 від 02.10.2003 року "Про внесення змін до Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперевну працю в органах державної влади ,зразкове виконання трудових обов"язків" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об"єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов"язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Згідно п. 1 підпункту 3 Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців (за винятком військовослужбовців військових прокуратур), осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено постановами.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07.1991 року, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі і оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів затверджено постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003 року, яким передбачено, що сума індексації заробітної плати включається до фонду оплати праці, обкладається ПДФО і внесками до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З урахуванням наведеного, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, перерахунок пенсії позивачці має здійснюватисьза чинною на час призначення пенсії редакцією Закону України "Про державну службу", так як норма, яка значно звужує обсяг прав, які існували на день призначення пенсії позивачці, застосовуватись не може.
Такожпри нарахуванніпенсіїпозивачці повинна нараховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення,оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, суд вважає, що є всі підстави визнати протиправною відмову Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплаті пенсії з 01 грудня 2015 року у зв"язку з ухваленням Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", та відповідно до Законів України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, та № 432-ІV від 16.01.2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", з урахуванням підвищення посадових окладів, надбавок, матеріальної допомоги, премій та індексації, відповідно до довідок, виданих управлінням праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації № 871/6, та № 872/6 від 07.07.2016 року.
При зверненні до суду позивачка, відповідно до п.10 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", звільнена від сплати судового збору, тому суд стягує його з відповідача в сумі 551 грн. 20 коп. на користь Червоноармійського районного суду Житомирської області.
Керуючись ст.ст. 71, 94, 159-163 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, ст.ст. 5, 8, 45 Закону України "Про загальнообов"язковедержавнепенсійне страхування " суд,-
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 Іванівни до Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії, задовольнити.
Зобов"язати Черняхівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 грудня 2015 року у зв"язку з ухваленням Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", та відповідно до Законів України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, та № 432-ІV від 16.01.2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", врахувавши підвищення посадових окладів з 1218 грн. на час вихову на пенсію до 1723 грн. станом на 01.12.2015 року, надбавку за 10 ранг державного службовця 80 грн., надбавку за вислугу років (20%) на державній службі 360 грн. 60 коп., надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи за період з 01 квітня 2009 року по 27 березня 2014 року, матеріальну допомогу за 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 роки, премії за період з 01 квітня 2009 року по 27 березня 2014 року, нарахованої індексації за період з 01 квітня 2009 року по 27 березня 2014 року, відповідно до довідок, виданих управлінням праці та соціального захисту населення Червоноармійської райдержадміністрації № 871/6, та № 872/6 від 07.07.2016 року.
Стягнути з Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь Червоноармійського районного суду Житомирської області (код ЄДРПОУ суду 02896222, код класифікації доходів бюджету 22030001, р/р 31211206700583 отримувач УДК у Червоноармійському районі, код ЄДРПОУ отримувача 37968385, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО - 811039) судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Червоноармійський районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя П.О.Кулик