Постанова № 59857989, 19.08.2016, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
19.08.2016
Номер справи
644/5791/16-а
Номер документу
59857989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Суддя Маслов М. І.

Справа № 644/5791/16-а

Провадження № 2-а/644/139/16

19.08.2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.08.2016 року Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова Маслов М.І., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду позовом до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, в якому просить: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо відмови їй в перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат в загальній сумі 9061,86 грн., та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату її пенсії, як державного службовця, відповідно до довідки про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи (або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 25.02.2016 року за №11-33/142 з моменту призначення пенсії, а саме з 16.07.2007 р. з урахуванням інших виплат у загальній сумі 9061,86 грн., які враховуються при обчисленні пенсії, з урахуванням фактично отриманих сум, із збереженням 80 відсотків нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії. Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

У 2016 року відповідач надав до суду заперечення проти позову, в якому просить відмовити в його задоволенні та посилається на те, що матеріальна допомога та індексація не включаються до заробітку для обчислення пенсії, оскільки є одноразовими виплатами, а не складовими частинами заробітної плати. Окрім іншого, зазначив, що з 01 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213. Суд, вивчивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця. Відповідно до ч. 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (ч. 1 ст. 40). Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Оскільки на індексацію, матеріальну допомогу нараховується збір на державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця, пенсійний орган повинен враховувати їх при призначенні відповідної пенсії. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати, до яких належить матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України щодо застосування зазначених норм права, викладеними в постанові від 20.02.2012 року по справі № 21-430а11, які в силу ст. 244-2 КАС України мають враховуватися судами при застосуванні таких норм права.

Крім того, суд зазначає, що посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприпустимим, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

При розгляді і задоволенні заяви позивача про поновлення строку звернення до суду, суд виходить з наступного:

ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням про поновлення строку для звернення до суду, в якій зазначила, що він пропущений нею з поважних причин, оскільки про невідповідність розмірів пенсії вимогам ст. 22, 56 Конституції України та інших законодавчих актів, вона дізналася тільки в червні 2016 року .

Частинами 1 й 3 ст. 99 КАСУ встановлено, що для захисту прав та інтересів громадян цим кодексом та іншими законами можуть встановлюватись строки для звернення до адміністративного суду, які обчислюються з дня, коли особі стало відомо про порушення її прав.

Частина 3 ст.99 КАС вказує, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тобто, позивачем оскаржується бездіяльність УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо своєчасного перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням преюдиціальних рішень КСУ та чинних законодавчих актів, а також відмова відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті підвищеної пенсії. З недорахованих до пенсії сум ОСОБА_1 справно сплачувала державі страхові внески.

Статтями 11, 12 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (із змінами та доповненнями) та Постановою Правління Пенсійного фонду України «Порядок формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування» від 10.06.2004 №7-6, зареєстрованого в Мінюсте України від 10.08.2004 року №1000/9599 врегульовано правила формування та подання до територіальних органів Пенсійного фонду відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (облік застрахованої особи та персоніфікаційний облік надходження страхових внесків).

Отже, відповідно до п. 1.7 Постанови Правління Пенсійного фонду України «Порядок формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування» від 10.06.2004 №7-6, відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку використовуються територіальними органами Пенсійного фонду для визнання розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат.

Тобто, Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова мало всі дані щодо нарахованих ОСОБА_1 складових заробітної плати та здійснювало контроль сплати страхових внесків.

Позивач не має юридичної освіти, не знає особливостей пенсійного законодавства, у зв'язку з чим не могла знати, що її права порушуються, тобто, що розмір пенсії не відповідає вимогам законодавства. Її з приводу цього компетентні органи не інформували.

Оскільки, ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи, її здоров`є потребує постійно медикаментозного, стаціонарного та санаторно-курортного лікування та весь час зайнятий боротьбою за виживання. Позивач не має фінансової можливості здійснювати підписку на друковані видання, в яких публікуються всі прийняті органами державної влади законодавчі акти, стан її здоров`я дозволяє лише обмежено користуватися інтернетом та телебаченням. Про невідповідність розмірів її пенсії вимогам Конституції України та інших законодавчих актів вона дізналася тільки в червні 2016 року від своїх колишніх колег. Вона не могла передбачити, що орган держави, в даному випадку, Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова, який покликаний захищати права та законні інтереси громадян у сфері пенсійного та соціального забезпечення, особливо інвалідів, може ці права порушувати. Стаття 22 Конституції України передбачає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені зміни до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. В період, за який позивач вимагає перерахунку пенсії, суми пенсії їй нараховувались, однак не в таких розмірах, які передбачені вищезазначеними законодавчими актами. Окрім того, ст. 1173 і 1174 ЦК України передбачено, що шкода, завдана фізичній особі дією чи бездіяльністю органу державної влади чи посадовою особою при здійсненні своїх повноважень відшкодовується державою незалежно від вини посадових осіб цих органів, а, згідно ст. 268 ЦК України, за таких обставин справи, позовна давність не поширюється на відновлення права позивача, що було порушено відповідачем та заподіяно державою внаслідок прийняття актів, положення яких суперечать Конституції України чи визнані неконституційними. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що строк звернення до суду пропущений з поважних причин, оскільки позивач надала поважні докази такого пропуску. Керуючись п.1, 2 ст. 100 КАС України, суд визнає причини пропуску строку поважними, тому строк звернення до суду з позовною заявою підлягає поновленню. Відповідно до частини 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом. З огляду на викладене, суд не застосовує обмеження строків позовної давності, що передбачені ст. 99 КАСУ.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 8, 9, 11, 17, 71, 99, 100, 183-2, 244-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Поновити пропущений ОСОБА_1, інвалідом 2 групи загального захворювання, яка мешкає за адресою: 61047, АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_1, строк звернення до суду.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова від 11.07.2016 року за №21 у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов'язати УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії як державному службовцю з моменту призначення пенсії, а саме з 16.07.2007 р., відповідно до довідки про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи, з урахуванням індексації заробітної плати за період з липня 2005 року по вересень 2005 року в загальній сумі 17,67 грн.; матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань за листопад 2005 року в розмірі 2136,31 грн., за грудень 2006 року в розмірі 2108,50 грн.; матеріальної допомоги за оздоровлення за лютий 2006 року в розмірі 2021,55 грн., в травні 2007 року в розмірі 1463,83 грн., премії до державних та професійних свят за жовтень 2005 року у сумі 337, 00 грн, за березень 2006 року у сумі 337,00 грн., за червень 2006 року у сумі 285,00 грн., за жовтень 2006 року у сумі 355,00 грн. Загальна донарахувань сума складає 9061,86 грн., які враховуються при обчисленні пенсії, із збереженням 80 відсотків нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсії та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплаченої у повному обсязі , починаючи з 16.07.2007 року.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в Харківський апеляційний адміністративний суд через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Суддя: Маслов М.І.