Постанова № 59852778, 17.08.2016, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
17.08.2016
Номер справи
592/5164/16-а
Номер документу
59852778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/5164/16-а

Провадження №2-а/592/200/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.08.2016 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в особі: судді Фоменко І.М., за участю секретаря Щербань Г.Г., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Свистун Д.В., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.05.2016 року позивач звернувся з позовом, який підтримав у судовому засіданні та вимоги мотивує тим, що він отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує відповідач. 06.02.2016 р. звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно довідки Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року №46550, однак відповідач, як це вбачається з повідомлення від 18.02.2016 року №658/03-17, не врахував довідку Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року №46550, врахувавши для призначення пенсії розмір премії 10% замість 90%.

Тому просить суд визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови у перерахунку пенсії йому ОСОБА_1 згідно довідки про грошове забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року; Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно довідки про розмір грошового забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року, з урахуванням зазначеної у довідці премії в розмірі 90 % з 01.06.2011 року.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 № 1294 упорядкована структура грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, що спричинило зміну його розміру. Тому, відповідно до норми ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 та положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2007 № 45 органами Пенсійного фонду України був здійснений перерахунок пенсій особам, яким призначені пенсії згідно із Законом № 2262. Такий перерахунок був здійснений 01.01.2008 головним управлінням особам, які перебувають у нього на обліку і яким призначені пенсії, згідно із Законом № 2262. Інших рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 Кабінетом Міністрів України не приймалося, як і не вводилися нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством. Накази Міністра оборони України «Про бюджетну політику на відповідний рік» приймаються з метою організації виконання Закону України «Про Державний бюджет України» і забезпечення виконання поставлених перед Збройними Силами України завдань, ефективного та економічного використання бюджетних коштів, своєчасного забезпечення військовослужбовців і працівників належними видами грошового та матеріально-технічного забезпечення. Характер та умови преміювання згідно наказу Міністра оборони України не є додатковим видом грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262. Накази Міністра оборони України прийняті на підставі та на виконання Закону України «Про Державний бюджет України на відповідний рік» поширюються тільки на працюючих працівників Міністерства оборони України на відповідний рік, а не на осіб, звільнених з військової служби, та яким уже призначена пенсія. Накази є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів, та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії, виходячи з наявного фонду грошового бюджетного забезпечення і забезпечення виконання поставлених перед Збройними Силами України завдань, ефективного та економічного використання бюджетних коштів, своєчасного забезпечення військовослужбовців і працівників належними видами грошового та матеріально-технічного забезпечення, а не для перерахунку пенсії.

Законодавством визначено вичерпний перелік підстав для проведення перерахунку пенсії. Відповідно до ч. З ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262 (в редакції зі змінами внесеними Законом України від 15.07.2015 № 614) перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Зміни, внесені Законом України від 15.07.2015 № 614 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення» до статті 51 Закону № 2262 врегулювали порядок та строки виплати пенсій особам з числа колишніх військовослужбовців, яким з вини органів Пенсійного фонду чи державних органів, що видають відповідні довідки, не проведено належні перерахунки пенсій. Натомість, зазначеними нормами не було внесено змін щодо підстав перерахунку пенсій.

Крім того зазначив, що вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії з 01.06.2011 виходить за межі процесуальних строків, встановлених ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Просить відмовити у задоволенні позовних вимог за необгрунтованістю.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково, виходячи з наступних підстав:

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує відповідач (а.с. 14).

ОСОБА_1 06.02.2016 р. звернувся до ГУПФ в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії згідно довідки Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року №46550, однак відповідач, як це вбачається з повідомлення від 18.02.2016 року №658/03-17, з довідки Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року №46550, врахував для призначення пенсії розмір премії 10%.(а.с. 14)

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 4 п. 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління пенсійного фонду України 30.04.2002 № 8-2 зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, основним завданням управління є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться в порядку і розмірах, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.

З постанови Верховного Суду України від 24.04.2012 р. у справі № 21-84а12, яка є остаточною, вбачається, що частина третя ст. 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. № 1-рп/99 принцип, закріплений в ч. 1 ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту, застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач безпідставно не застосував до позивача при здійсненні перерахунку його пенсії положення ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»

Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що виноситься ухвала.

У позові ОСОБА_1 просить провести перерахунок його пенсії, згідно довідки про розмір грошового забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року, з урахуванням зазначеної у довідці премії в розмірі 90 % з 01.06.2011 року, а з заявою до відповідача звернувся лише 06.02.2016р., тобто вимоги за період з 01.06.2011р. по 06.02.2016р. заявлені позивачем за межами строку звернення до адміністративного суду.

За таких обставин суд вважає необхідним частково задовольнити позовні вимоги, визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про грошове забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року; Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно довідки про розмір грошового забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року, з урахуванням зазначеної у довідці премії в розмірі 90 % з часу звернення до ГУПФ в Сумській області з 06.02.2016 року.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 8,9, 158-161, 163 КАС України, ст. 3,8, 19, 22, 58, 152 Конституції України, ст. 43, 51, 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволити частково.

Визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про грошове забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, згідно довідки про розмір грошового забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року, з урахуванням зазначеної у довідці премії в розмірі 90 % з часу звернення до ГУПФ в Сумській області з 06.02.2016 року.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити за необгрутованістю.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми.

Постанова набирає законної сили, якщо протягом 10 після її оголошення не буде подана апеляційна скарга.

Повний текст постанови виготовлений 22.08.2016 року.

Суддя І.М. Фоменко