ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2016 р.м.ОдесаСправа № 500/3719/15-а
Категорія: 5.6.2 Головуючий в 1 інстанції: Баннікова Н.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Бітова А.І.,
суддів - Лук'янчук О.В.,
- Ступакової І.Г.
в зв'язку з неприбуттям учасників процесу в судове засідання справа розглянута згідно п.2 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 07 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Саф'янської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Дунайський аграрій", Сільськогосподарський кооператив "Чапаєва", про визнання незаконним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Саф'янської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (далі ВК Саф'янської СР Ізмаїльського району Одеської області), треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Дунайський аграрій" (далі ТОВ "Дунайський аграрій"), Сільськогосподарський кооператив "Чапаєва" (далі СГК "Чапаєва"), про визнання незаконним скасування рішення №5 від 28 січня 2015 року "Про погодження ціни за спожиту воду населенню та іншим споживачам на 2015 року" (згідно заяви про зміну позовних вимог).
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що при затверджені відповідачем тарифів за спожиту воду було порушено положення Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 03 грудня 2013 року №1428 "Про затвердження Змін до Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат під час формування тарифів на окремі види житлово-комунальних послуг", оскільки наданий СК "Чапаєва" розрахунок не пройшов передбаченої законом процедури погодження, зроблений без обґрунтування технічних, нормативних та фактичних даних, у розрахунку вказано надумані цифри без урахування технічної можливості свердловин, не враховано дохід від продажу води, тарифи є економічно необґрунтованими та безпідставно підвищеними. Крім того, в порушення ст. 36 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" проект рішення не було оприлюднене, рішення про затвердження тарифів прийнято без проведення громадських слухань, передбачених ст. 11 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", що є підставою для скасування спірного рішення.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що оскаржуване рішення було прийнято в межах наданої компетенції, без порушень та відповідно до діючого законодавства є законним та таким, що скасуванню не підлягає.
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 07 червня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_2 до ВК Саф'янської СР Ізмаїльського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору, ТОВ "Дунайський аграрій" та СК "Чапаєва", про визнання незаконним та скасування рішення в частині визнання незаконним та скасування рішення з підстав економічної необґрунтованості тарифів - залишено без розгляду.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 07 червня 2016 року відмовлено у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до ВК Саф'янської СР Ізмаїльського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору, ТОВ "Дунайський аграрій" та СГК "Чапаєва" про визнання незаконним та скасування рішення №5 від 28 січня 2015 року "Про погодження ціни за спожиту воду населенню та іншим споживачам на 2015 року".
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 07 червня 2016 року в зв'язку з тим, що вона постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Рішенням ВК Саф'янської СР Ізмаїльського району Одеської області від 28 січня 2015 року №5 "Про погодження ціни за спожиту воду населенню та іншим споживачам на 2015 року" було встановлено тарифи за спожиту воду населенню та іншим споживачам на 2015 рік.
Згідно поясненням голови Саф'янської СР Ізмаїльського району Одеської області, наданим у судовому засіданні суду першої інстанції, офіційну сторінку у мережі Інтернет на час затвердження рішення, а також друкованого засобу масової інформації відповідач не мав. Матеріали, надані ТОВ "Дунайський аграрій" для погодження цін на питну та технічну воду на 2015 рік були вивчені 22 січня 2015 року на засіданні робочої групи, яка вирішила надані матеріали, а також протокол робочої групи розмістити на інформаційному стенді Саф'янської СР.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення, відповідач діяв на підставі, у межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, в обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2, вказувала, в тому числі, на порушення Саф'янською СР норм Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" при прийнятті оскаржуваного рішення №5 від 28 січня 2015 року "Про погодження ціни за спожиту воду населенню та іншим споживачам на 2015 року".
Так, відповідно до положень ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності визначені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторний акт - це:
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
У відповідності до ст. 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.
Усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами цього розгляду розробник проекту регуляторного акта повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє.
В матеріалах справи відсутнє підтвердження оприлюднення проекту рішення ВК Саф'янської СР Ізмаїльського району Одеської області №5 від 28 січня 2015 року "Про погодження ціни за спожиту воду населенню та іншим споживачам на 2015 року.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що відповідачем не доведено до фізичних, юридичних осіб, їх об'єднань інформацію про зміну тарифів на водопостачання, що призвело до порушення їх прав на подання своїх зауважень чи пропозицій, які б могли бути враховані при підготовці рішення про зміну тарифів.
Статтею 36 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" визначено, що регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений.
Отже, рішення ВК Саф'янської СР Ізмаїльського району Одеської області №5 від 28 січня 2015 року "Про погодження ціни за спожиту воду населенню та іншим споживачам на 2015 року" не відповідає вимогам ч.3 ст. 2 КАС України, та підлягає скасуванню.
За таких обставин, судова колегія доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 і, відповідно, необхідність їх задоволення.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.п.3, 4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 07 червня 2016 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов ОСОБА_2.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Саф'янської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області №5 від 28 січня 2015 року "Про погодження ціни за спожиту воду населенню та іншим споживачам на 2015 року".
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які брали участь у справі, може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.