Постанова № 59846006, 22.08.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2016
Номер справи
822/1164/16
Номер документу
59846006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1164/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2016 року 17:19м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Шевчука О.П. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області до фермерського господарства "Пролісок" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації складу, -

ВСТАНОВИВ :

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) України у Хмельницькій області звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до фермерського господарства (далі - ФГ) "Пролісок" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації складу паливно-мастильних матеріалів ФГ "Пролісок", розташованого за адресою: с. Літки, пров. Урожайний, та зобов'язати відповідача зупинити експлуатацію складу паливно-мастильних матеріалів до повного усунення недоліків, зазначених в акті, складеному за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенного та пожежної безпеки.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.06.2016 року відрито скорочене провадження у справі. Вказану ухвалу відповідач отримав 05.07.2016 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Жодних клопотань чи заперечень від відповідача на адресу суду не надходило.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Відповідач - ФГ "Пролісок", ідентифікаційний код 14164745, зареєстроване як юридична особа 14.12.1992 року. Основними видами діяльності за КВЕД є: 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.13 вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.19 вирощування інших однорічних і дворічних культур; 01.24 вирощування зерняткових і кісточкових фруктів; 01.25 вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників; 01.41 розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.42 розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів; 01.46 розведення свиней; 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві; 01.63 післяурожайна діяльність; 01.64 оброблення насіння для відтворення; 10.61 виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості; 46.90 неспеціалізована оптова торгівля; 47.81 роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; 49.41 вантажний автомобільний транспорт; 52.10 складське господарство; 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Відповідно до ст.5 п.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V (далі - Закон №877-V), планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому розроблено графік перевірок.

Суд встановив, що відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу начальника Деражнянського районного сектору Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області №1 від 21.03.2016 року "Про проведення перевірок у 2-му кварталі 2016 року", у період з 09 червня по 15 червня 2016 року, посадовими особами Деражнянського районного сектору Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області здійснено планову перевірку ФГ "Пролісок" розташованого за адресою: с. Зяньківці, вул. Миру, вул. Центральна, с. Літки, пров. Урожайний Деражнянського району Хмельницької області з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

ФГ "Пролісок" відповідно до Критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику його господарської діяльності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 №306 віднесено до об'єктів з високим ступенем ризику, який планово перевіряється не частіше ніж один раз на рік та 1 раз в рік позапланово з метою перевірки виконання вимог приписів.

За результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки складений акт №35 від 15.06.2016 року (далі - акт), яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №525/26697 (далі - НАПБ А 01.001-2014), а саме:

п.1. Не здійснено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій складу ПММ с. Літки (розділ III п. 2.5 НАПБ А.01.001-2014);

п.2. Не визначено категорію за вибухожежною та пожежною небезпекою та клас зони приміщення складу ПММ с. Літки (розділ III п. 2.9 НАПБ А.01.001-2014);

п.3. З'єднання жил електропроводів виконано простою скруткою в складі ПММ с. Літки (розділ IV п. 1.6 НАПБ А.01.001-2014);

п.4. Не проведено заміри опору ізоляції електромережі в складі ПММ с. Літки (розділ IV п. 1.20 НАПБ А.01.001-2014);

п.5. Не обладнано пристроями блискавкозахисту склад ПММ с. Літки (розділ IV п. 1.21 НАПБ А.01.001-2014);

п.6. Територія та будівлі господарства не забезпеченні первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (розділ V п. 3.6 НАПБ А.01.001-2014);

п.7. Пожежний щит не укомплектований первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (розділ V п. 3.11 НАПБ А.01.001- 2014);

п. 8. Наявним вогнегасникам не проведено технічне обслуговування (розділ V п. 3.17 НАПБ А.01.001-2014).

Зауваження або заперечення до проведеного планового заходу та складеного акта перевірки зі сторони керівника суб'єкта господарювання не надходили, про що зроблено відповідну відмітку у акті перевірки даної установи під час його вручення.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу сторін на наступне.

Відповідно до пп. 57 п. 4 Указу Президента №20/2013 від 16.01.2013 року "Про Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Згідно ст.1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до пп.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як встановлено п.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Частиною 7 ст.7 Закону №877-V встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно до ч.5 ст.4 Закону №877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Суд звертає увагу ФГ "Пролісок" на те, що порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що визначені актом перевірки, не дозволять ліквідувати пожежу на початковій стадії, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю та здоров'ю людей, і, оскільки відповідачем не надано доказів усунення виявлених порушень, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДСНС у Хмельницькій області про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації складу паливно-мастильних матеріалів ФГ "Пролісок", розташованого за адресою: с. Літки, пров. Урожайний, та зобов'язання відповідача зупинити експлуатацію складу паливно-мастильних матеріалів до повного усунення недоліків, зазначених в акті складеному за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенного та пожежної безпеки №35 від 15.06.2016 року, необхідно задовольнити.

Відповідно до ч.12 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Керуючись ст.ст. 11, 49, 51, 71, 86, 94, 158-163, 183-2, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області задовольнити.

Застосувати до фермерського господарства "Пролісок", ідентифікаційний код 14164745, заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації складу паливно-мастильних матеріалів, розташованого за адресою: пров. Урожайний с. Літки, Деражнянський район, Хмельницька область.

Зобов'язати фермерське господарство "Пролісок", ідентифікаційний код 14164745, зупинити експлуатацію складу паливно-мастильних матеріалів , розташованого за адресою: пров. Урожайний с. Літки, Деражнянський район, Хмельницька область до повного усунення недоліків, зазначених в акті складеному за результатами проведення планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенного та пожежної безпеки №35 від 15.06.2016 року.

Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук