Постанова № 59845936, 15.08.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2016
Номер справи
612/414/16-а
Номер документу
59845936
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 серпня 2016 р. № 612/414/16-а

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Самойлової В.В.

за участю секретаря судового засідання - Тимошенко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Близнюківської районної ради Харківської області про скасування рішення,

встановив:

Позивач, ОСОБА_1, що є депутатом Близнюківської районної ради, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

- скасувати рішення позачергової IX сесії Близнюківської районної ради VII скликання в частині зняття його голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради у зв'язку з невиконанням ним посадових обов'язків;

- зобов'язати голову Близнюківської районної ради ОСОБА_6 публічно вибачитись перед ним на сесії Близнюківської районної ради та офіційному сайті Близнюківської районної ради;

- стягнути з Близнюківської районної ради на його користь 1 грн. в якості завданої моральної шкоди.

Позивач обгрунтовує свої вимоги наступним чином.

Так, оскаржуване рішення суперечить законодавству України, чим порушуються його права, свободи та інтереси, що потребує судового захисту.

Позивач та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі

Представник відповідача Протасова І.П. проти позову заперечувала, посилаючись на те, що в даному випадку відповідна сторона діяла у відповідності до вимог діючого законодавства України, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.

Свідок ОСОБА_5, допитаний за клопотанням позивача, підтвердила порушення процедури затвердження повістки дня позачергової IX сесії Близнюківської районної ради VII скликання в частині зняття ОСОБА_1 з посади голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради у зв'язку з невиконанням ним посадових обов'язків.

Заслухавши осіб, що беруть участь у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 14 травня 2016 року під час перебування у відрядженні позивачу стало відомо, що голова Близнюківської районної ради ОСОБА_6 під час проведення IX позачергової сесії VII скликання поставив перед депутатами на голосування питання про усунення його з посади голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради, коментуючи невиконанням своїх обов'язків на цій посаді, в результаті чого депутатами, було проголосоване питання про усунення ОСОБА_1 з посади голови комісії.

З наведеним суд не погоджується та при вирішенні даного спору враховує наступні обставини та нормативні положення.

Так, порядок діяльності районної ради, її органів, посадових осіб визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про доступ до публічної інформації», регламентом Близнюківської районної ради 7 скликання, Положенням про постійні комісії Близнюківської районної ради та іншими нормативними документами.

Так, на другій сесії Близнюківської районної ради VII скликання позивача було вибрано головою постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради.

З 7 по 11 червня 2016 року ОСОБА_1 перебував у складі офіційної делегації депутатів від Харківської області як гравець волейбольної команди на V Всеукраїнській спартакіаді серед депутатів Верховної Ради України, обласних, районних, міських (міст обласного підпорядкування), cільських, селищних рад в м. Чорноморськ, про що відповідачу було відомо.

9 червня 2016 року голова Близнюківської районної ради призначив на засідання постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності, про що 8 червня 2016 року по телефону позивача повідомила керуючий справами апарату Близнюківської районної ради Шепеньова І.В.

Під час судового розгляду встановлено, що саме відсутністю 9 червня 2016 року ОСОБА_1 на засіданні постійної комісії апелював голова Близнюківської районної ради ОСОБА_6 до депутатів, як невиконанням обов'язків голови постійної комісії під час позачергової 9 сесії Близнюківської районної ради 7 скликання.

Відповідно до Положення про постійні комісії Близнюківської районної ради, затвердженого рішенням III позачергової сесії Близнюківської районної ради VІІ скликання 10 грудня 2015 року, відповідно до ст. 1 - організація роботи постійних комісій ради покладається на голів комісій. Саме голови комісій, а не голова районної ради, скликають і ведуть засідання комісій. Ця ж норма і закріплена в п.8 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Отже, перебуваючи у відрядженні, позивач не готував проведення постійної комісії на 9 червня 2016 року та не доручав це робити заступнику голови комісії Дідоренку О.Г.

Окрім того, жодних пропозицій чи доручень, як того вимагає п. І розділу III Положення про постійні комісії, від голови районної ради щодо розгляду на комісії питань районного бюджету чи інших до позивача ні в письмовому, ні в електронному, ні в усному вигляді не надходило.

Отже, такі дії вказують на лобіювання головою районної ради проектів необхідних рішень без принципового вивчення доцільності та законності під час підготовки і винесення їх на сесію районної ради.

П. З ст.15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" чітко передбачено, що проекти нормативно правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Проте, на на офіційному сайті Близнюківської районної ради (http://blizniuki.rayrada.org.uay) відсутні будь-які проектів нормативно-правових рішень.

Таким чином, 14 червня 2016 року під час проведення позачергової сесії голова Близнюківської районної ради ОСОБА_6, в порушення Регламенту роботи районної ради, одноособово, без розгляду в комісіях прийняв спонтанне рішення про винесення в сесійний зал питання про зняття позивача з посади голови комісії.

Відповідно до розпорядження голови Близнюківської районної ради від 26 травня 2016 року № 14-р, розміщеному на офіційному сайті Близнюківської районної ради та в надісланих позивачу електронною поштою матеріалах по підготовці сесії в Порядку денному не було включене питання щодо зняття з посади голови постійної комісії, а, відповідно до п.І6.9 Регламенту районної ради, до Розділу «Різне» не можуть бути включені питання дострокового припинення повноважень посадових осіб ради, які перебувають на виборних посадах.

Відповідно до п. 2 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 2 ст. 2 Положення про постійні комісії - постійні комісії обираються на строк їх повноважень.

Також, судом встановлено, що проект рішення IX позачергової сесії Близнюківської ради містить 37 питань Порядку денного, де питання кадрових змін по комісіях відсутні, проте частині депутатів в процесі сесії було роздано Порядок денний з 40 питаннями. Зазначене питання не розглядувалось, і на Президії районної ради перед початком сесії, про що свідчить і наданий Порядок денний засідання президії з датою на роздруківці 14.06.2014 року, тобто в день сесії.

Дані обставини були підтверджені під час судового розгляду свідком ОСОБА_5, яка є депутатом Близнюківської районної ради.

Таким чином, своїми діями голова Близнюківської районної ради перевищив надані йому ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження, так як поставив на голосування питання стосовно усунення позивача від займаної посади в порушення п.13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яке не готувалось і не розглядалось, у зв"язку з чим суд не може погодися, що такі дії є законними та обгрунтованими.

Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, в даному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не дотримав вимоги закону про захист охороняємих прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому маються підстави для задоволення адміністративного позову шляхом скасувати рішення IX позачергової сесії Близнюківської районної ради VII скликання "Про внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08-УІІ "Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради" від 14 червня 2016 року №220-VII щодо увільнення ОСОБА_1 з посади голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради.

Щодо решти позовних вимог, то вони на думку суду є недоведеними та такими, що не потребують судового захисту в розумінні ст. 2 КАСУ, а тому задоволенню не підлягають.

Згідно до ст. 94 КАСУ, позивачеві підлягають часткому відшкодуванню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 94, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Скасувати рішення IX позачергової сесії Близнюківської районної ради VII скликання "Про внесення змін до рішення Близнюківської районної ради від 26 листопада 2015 року № 08-УІІ "Про обрання складу постійних комісій Близнюківської районної ради" від 14 червня 2016 року № 220-VII щодо увільнення ОСОБА_1 з посади голови постійної комісії з питань економіки, бюджету та фінансової діяльності Близнюківської районної ради.

Щодо решти позовних вимог в задоволенні - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Близнюківському районі Харківської області, код: 38029801, р/р 31219206700060, МФО 851011) на користь ОСОБА_1 (64801, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551,20 (п"ятсот п"ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлено 22.08.2016 року.

Суддя Самойлова В.В.