Постанова № 59845603, 16.08.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
813/2517/16
Номер документу
59845603
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2016 року № 813/2517/16

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Бравчука Д.Є.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Іскра до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання протиправним та скасування розрахунку,

В С Т А Н О В И В :

Публічне акціонерне товариство Іскра (надалі по тексту - ПАТ Іскра, позивач) звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова (надалі по тексту УПФУ в Галицькому районі м. Львова, відповідач) з вимогами визнати протиправним та скасувати Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів а б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (крім працівників безпосередньо занятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з березня 2016 року по пенсіонерах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, складені УПФУ в Галицькому районі 18.03.2016 року № 4203/04-26. В обґрунтування позовних вимог з посиланням на статтю 19 Конституції України, пункти 6.4, 6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663, вказує про те, що чинне законодавство передбачає право відповідача визначати розмір сум до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій виключно за поточний рік та не передбачає права з донарахування додаткових сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за минулі періоди.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладений у позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченні на позовну заяву. Суть заперечень полягає у правомірності формування оскаржуваних розрахунків. Зазначає, що особи які заначені в оспорюваних розрахунках (ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5В.) перебувають на обліку відповідача з 2001 року, 2002 року та з 2012 року відповідно, як одержувачі пенсії по інвалідності. Пенсія за віком на пільгових умовах призначена вказаним особам: ОСОБА_3І у 2009 році; ОСОБА_4В у 2014 році; ОСОБА_5 у 2014 році. Останній перерахунок пенсій цим особам відбувся в лютому 2016 року. При цьому, абз. 2, 3 п.6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України передбачено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які пливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії, а суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачується одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць. Просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

УПФУ в Галицькому районі м. Львова 18.03.2016 року за №4203/04-26 сформовано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів а б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (крім працівників безпосередньо занятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з березня 2016 року по пенсіонерах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

Згідно вказаних розрахунків ПАТ Іскра донараховано до відшкодування додаткову суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення (перерахунку) пенсії до дати формування розрахунку в розмірі 138 167,46., в тому числі: по пенсіонеру ОСОБА_3 87 703,29 грн., по пенсіонеру ОСОБА_4 22 557,21 грн., по пенсіонеру ОСОБА_5 27 906,96 грн.

Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та до ставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється на підставі ч.2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 (далі по тексту - Інструкція).

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відшкодуванню Пенсійному фонду України підлягають витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів а, б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, незалежно від їх часу призначення, до досягнення працівниками пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону, а саме: для чоловіків 60 років, для жінок 55 років.

Так, пунктом 6.1 Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Пунктом 6.4 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.5 Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Відповідно до п. 6.7 вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

В абзаці другому пункту 6.7 Інструкції зазначено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Таким чином, органи пенсійного фонду мають право для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди лише у випадку зміни розміру пенсії або настання обставин, які безпосередньо впливають на суму відшкодування, про що повинні повідомити підприємство в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Судом встановлено, що відповідачем включено витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за періоди у розрахунки за березень 2016 року, зокрема:

-по пенсіонеру ОСОБА_3 донараховано до відшкодування витрати на виплату та доставку пільгової пенсії, за період з дати призначення пенсії (27.04.2009 року) до дати формування Розрахунку (18.03.2016 року) в розмірі 87 703,29 грн.;

-по пенсіонеру ОСОБА_4 донараховано до відшкодування витрати на виплату та доставку пільгової пенсії, за період з дати призначення пенсії (09.09.2014 року) до дати формування Розрахунку (18.03.2016 року) в розмірі 22 557,21 грн.;

-по пенсіонеру ОСОБА_5 донараховано до відшкодування витрати на виплату та доставку пільгової пенсії, за період з дати призначення пенсії (15.07.2014 року) до дати формування Розрахунку (18.03.2016 року) в розмірі 27 906,96 грн.;

У звязку з цим суд зазначає, що чинним законодавством, не передбачено право органів Пенсійного фонду для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за попередні періоди, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 14.03.2013 року №К/9991/32264/11.

Ураховуючи викладене, в УПФУ в Галицькому районі відсутні правові підстави для виставлення до відшкодування розрахунку по цих витратах.

Відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано належних доказів правомірності формування оскаржуваних розрахунків.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку розрахункам фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів а б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення з березня 2016 року, складеним Управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова 18.03.2016 року №4203/04-26, суд дійшов висновку, що вони суперечать чинному законодавству та принципам частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому його слід визнати протиправним та скасувати.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 2072,51 грн, сплаченого за платіжним дорученням №112972 від 15 липня 2016 року.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (крім працівників безпосередньо занятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з березня 2016 року, складений Управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова 18.03.2016 року №4203/04-26 по пенсіонеру ОСОБА_3.

Визнати протиправним та скасувати Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (крім працівників безпосередньо занятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з березня 2016 року, складений Управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова 18.03.2016 року №4203/04-26 по пенсіонерах ОСОБА_4, ОСОБА_5.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова в користь Публічного акціонерного товариства Іскра 2072 (дві тисячі сімдесят дві) грн 51 коп. судових витрат.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сакалош В.М.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 22 серпня 2016 року.