Постанова № 59843031, 12.08.2016, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
12.08.2016
Номер справи
320/4584/16-а
Номер документу
59843031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 12.08.2016

Справа № 320/4584/16-а

№ 2-а/320/166/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2016 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Ковальової Ю.В.,

при секретарі Черемісіній О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мелітополі справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1 до Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії до прожиткового мінімуму протиправними та зобовязати відповідача нарахувати пенсію за віком, виходячи із встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01 травня 2016 року, стягнути на її користь понесені судові витрати в розмірі 551, 20 грн.

В обґрунтування вказує, що отримує пенсію за віком при повному робочому стажі у розмірі 949,00 гривень. Відповідно до законодавства України з 1 травня 2016 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність підвищився на 56 гривень (з 1074 до 1130 гривень). Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,з 01.05.2016 року1130.00 грн.,повинен бути проведений перерахунок мінімального розміру пенсії непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». У звязку з цим вона звернулась до Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок мінімальної пенсії відповідно до прожиткового мінімуму. Однак, 17.06.2016 року нею було отримано відповідь № 144/С 7, відповідно до якої їй відмовлено у перерахунку пенсії та зазначено, що її пенсія розрахована та призначена згідно вимог законодавства України, порушень під час обчислення та перерахунків пенсії не виявлено. Вважає, що дана відмова незаконна, не відповідає вимогам чинного законодавства та явно порушує її права як громадянина. Таким чином, позивачка вимушена звернутися до суду з даним позовом з метою захисту своїх прав та інтересів.

Позивачка та її представник адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову. В своїх запереченнях вказує, що позивачка отримує пенсію за віком з 04 червня 2014 року відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування № 1058 від 09.07.2003 року (далі Закон - 1058). Розмір її пенсії обчислюється відповідно до ч.2 ст. 28 Закону № 1058, а саме - пропорційно наявному страховому стажу 21 рік 2 місяці 25 днів, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком 1130 грн. станом на 01.06.2016 року. Оскільки позивачка не відноситься до жодної категорії осіб, передбачених п.1 Постанови КМУ від 26.03.2008 року № 265, яким, у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає прожиткового мінімуму, надається щомісячна адресна державна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, то з 01.05.2016 року пенсія їй обчислюється згідно п.2 зазначеної постанови, згідно якої встановлено надання щомісячної державної адресної допомоги в сумі 949 грн., а не прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (мінімальної пенсії), який складає 1130 грн. Станом на 01.06.2016 року пенсія позивачки розрахована наступним чином: Страховий стаж 21 рік 2 місяці 25 днів, (254 місяці), що відповідає коефіцієнту страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 0,28575. В страховий стаж включено всі періоди роботи по 04.04.2015 року. Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.06.2016 року складає 949,00 грн., де: 388,97 грн. основний розмір пенсії за віком (1361,21грн. х 0,28575); 408,31 грн. доплата до прожиткового мінімуму ( станом на 01.06.2016 1130 грн.) з урахуванням пропорційному наявному страховому стажу (21 рік 2 місяці) (1130 грн.: 360 міс. X 254 міс. (21 рік 2 міс.) = 797,28); 29,17 грн. підвищення за відстрочку пенсії (ч.3 ст. 29 Закону №1058) (7,5% х 388,97 грн., де 388,97 грн. основний розмір пенсії за віком); 826,45 грн. (388,97 + 408,31 + 29,17 = 826,45 грн.) загальний розмір пенсії за віком; 122,55 грн. державна адресна допомога (до 949 грн.). Отже, управління Пенсійного фонду України не вбачає в своїх діях протиправності та неправомірності, так як діяло винятково на підставі діючого законодавства.

Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Мелітопольському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та з 04 червня 2014 року отримує пенсію за віком у розмірі 949 гривень на місяць, що підтверджується копією пенсійного посвідчення і визнається сторонами. /а.с. 8/.

10.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із письмовою заявою про перерахунок пенсії у звязку з підвищенням з 1 травня 2016 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до1130.00 грн., відповідно до положень ОСОБА_4 України і Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону «Про державний бюджет України».

Листом заступника начальника обєднаного управління від 17.06.2016 року № 144/С-7, ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсійної виплати у зв'язку із збільшенням з 1 травня 2016 року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначено, що пенсія позивачці розрахована та призначена згідно вимог законодавства України, порушень під час обчислення та перерахунків пенсії не виявлено. /а.с. 7/.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_4 та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Відповідно до абзацу 2 ч.3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, повязану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, повязану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.

Аналіз норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

З наведеного вбачається, що відповідачем позивачці призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачці, є меншим, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 46 ОСОБА_4 України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

У відповідності до ч.3 ст. 46 ОСОБА_4 України та ч. 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 8 ОСОБА_4 України, ОСОБА_4 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_4 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_4 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_4 України гарантується.

Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування ОСОБА_4 України при здійсненні правосуддя» визначено, що оскільки ОСОБА_4 України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншогонормативно-правовогоактазточкизоруйого відповідностіОСОБА_4 України івусіхнеобхіднихвипадках застосовувати ОСОБА_4 України як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на ОСОБА_4 України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Таким чином, посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008 року № 265, є таким, що не ґрунтується на законі, тобто не відповідає ч.3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позивачка має право на щомісячне отримання пенсійних виплат у розмірі не нижчому, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України на користь позивача підлягає стягненню з відповідача витрати в сумі 551, 20 грн., які повязані зі сплатою судового збору, що підтверджені квитанцією № 122 від 20.07.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10-14, 94, 159, 160-162, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 у звязку із підвищенням з 01 травня 2016 року прожиткового мінімуму до 1130 грн. на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність.

Зобовязати Мелітопольське обєднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати, починаючи з 01 травня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум, врахувавши, що розмір виплаченої пенсії ОСОБА_1 не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Стягнути з Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 37927773), що розташоване за адресою: 72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Крупської, 2 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 понесені нею витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 /пятиста пятдесяти однієї/ гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови у повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ: Ю.В. Ковальова